Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Matki niepokornych. Migawki z wystawy

 • 14/09/2017 09:06

W holu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie otwarta została wystawa "Matki Niepokornych", na którą złożyły się plansze ze zdjęciami i dokumentami z lat 80 ubiegłego wieku, kiedy to wielu młodych Polaków zaangażowało się w walkę z systemem komunistycznych.

Mówiąc o tamtych latach i ludziach związanych z działalnością opozycyjną wicewojewoda Sławomir Sadowski stwierdził otwierając wystawę, że cała historia Polski, zwłaszcza ta od czasów rozbiorów i powstań narodowych, wypełniona jest przykładami pięknych postaw wspaniałych Polek, matek, żon, których roli trudno przecenić. Przypomniał jak ważna była i jest rodzina w kształtowaniu charakterów i patriotyzmu w sercach dzieci i młodzieży. Wymieniając Danutę Siedzikównę "Inkę" przypomniał również postać rozstrzelanego wraz z nią Feliksa Selmanowicza "Zagończyka" i zacytował fragment listu napisanego przez niego do syna, tuż przed egzekucją, 28 sierpnia 1946 r. "Bądź dobrym Polakiem. Kochaj Polskę. Bądź posłuszny starszym. Słuchaj swych opiekunów i bądź posłuszny matce".

Warto podkreślić, że wśród  bohaterek wydawnictwa i wystawy są dwie panie z naszego województwa - Teresa Dydzińska i Janina Kosior z Kętrzyna, matki działaczy opozycyjnych Adama Dydzińskiego i Tomasza Kosiora.

Otwarciu wystawy towarzyszyła również prezentacja albumu związanego z jej tematem przewodnim. Sławomir Sadowski wręczył kilkanaście książek osobom przybyłym na wystawę, m.in. młodzieży z Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych i i Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie. Uczniowie obu tych szkół wysłuchali następnie wykładu naczelnika delegatury IPN w Olsztynie dr Karola Sacewicza, który mówiąc o czasach stanu wojennego pokazał, jak ważne były kobiety w procesie przemian społeczno-politycznych w Polsce. Kiedy w zakładach karnych i ośrodkach odosobnienia znalazło się kilka tysięcy członków Solidarności, z czego 90 proc. stanowili mężczyźni, właśnie na barkach żon i matek spoczęła pełnia odpowiedzialności nie tylko za rodziny, ale także za kontynuowanie działalności opozycyjnej.

Projekt Matki Niepokornych, którego realizatorami są Fundacja Rodzice Szkole oraz Archiwum Akt Nowych, przybliża wydarzenia lat 80 XX wieku, kiedy setki młodych  ludzi aktywnie zaangażowało się w walkę z totalitarnym systemem komunistycznym. Celem projektu jest pokazanie roli matek w kształtowaniu postaw patriotycznych swoich dzieci oraz podziękowanie im - cichym bohaterkom walki prowadzącej do Niepodległej Polski. W ramach  projektu przygotowano album, zawierający wywiady z 20 matkami, których dzieci w  latach 80 XX wieku aktywnie angażowały się w walkę z totalitarnym systemem komunistycznym i wystawę plenerową poświęconą Matkom Niepokornych i ich dzieciom, prezentowaną na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie i w kilkunastu miastach Polski.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Wszystkie bohaterki projektu oraz ich dzieci zostały zaproszone przez Pana Prezydenta na uroczystość wręczenia dyplomu Matka Niepokornych oraz zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi.

 

foto: Kamil Olszewski, W-M UW w Olsztynie

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Ugoda

  Na podstawie Ugody Sądu Okręgowego w Olsztynie przepraszamy funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Lidzbarku Warmińskim: asp. szt... Zobacz więcej »
  • 18/09/2019 10:15
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Gej „politpoprawny”

  Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
  • 23/03/2019 11:48
  • 0
  • warmiak

  „Sie” pospieszyli

  Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
  • 16/03/2019 10:30
  • 0
  • warmiak
  • .

  "Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

  Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
  • 08/03/2019 08:57
  • 2
  • warmiak

  Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

  Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
  • 02/03/2019 13:58
  • 0
  • Aleksander Żywczyk

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego