Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Mec. Lech Obara w telewizji Republika: - Grupa sędziów stała się stroną sporu politycznego

 • 10/08/2018 11:04
 • 0

Mecenas Lech Obara wypowiedział się w Telewizji Republika na temat kontrowersji związanych z Sądem Najwyższym i jego ostatnimi decyzjami. Wskazał, że SN nie ma kompetencji, by móc zawiesić wprowadzoną ustawę, mimo że chciał tego dokonać odnośnie przepisów określających przechodzenie sędziów w stan spoczynku.

Zdaniem mec. Obary, po ostatnich działaniach Sąd Najwyższy stał się wyraźną stroną sporu politycznego, gdzie sąd powinien być całkowicie apolityczny.

- Sędziowie stali się stroną po tym zapytaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sąd stał się stroną sporu politycznego - stwierdził.

Gość Telewizji Republika powiedział, że ciężko jest jednoznacznie określić kto ma rację i wskazał, że często opinia na ten temat, idzie za poglądami politycznymi.

- Nikt nie jest w stanie dziś powiedzieć kto ma rację. Prawnicy są podzieleni dziś na dwa plemiona. Każdy ma swoich profesorów i swoje argumenty i zależnie od poglądów politycznych to im przyznaje rację. Połowa prawników, w tym profesorowie mówi, że nie ma mowy o naruszeniu konstytucji wprowadzając ustawy odnośnie wymiaru sprawiedliwości. O sprzeczności z konstytucją może przesądzić tylko Trybunał Konstytucyjny. Jeśli on nie rozstrzyga, istnieje domniemanie poprawności. Nikt tego nie zakwestionował, więc wszystko jest zgodne z prawem. Teraz nastąpiło pominięcie Trybunały Konstytucyjnego i przekazano sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE - uściślił mec. Obara.

Mecenas skomentował także głoszone przez niektórych tezy o tym, że podpisując ustawy prezydent złamał konstytucję.

- W tym przypadku nie ma mowy o zarzutach stawianych prezydentowi. Istnieją obecnie groźby i to realne w samych korporacjach prawniczych. Akceptacja i wykonywanie prawa z ustawy może spotkać się teraz z represjami. Mękami grożą tym, którzy akceptująporządek prawny. Ja uważam, że właśnie takie zachowanie jest naruszeniem konstytucji. Ona wprowadza zakaz dyskryminacji z uwagi na poglądy polityczne, a dziś one są uzależnione od wykładni prawa. Ja czytam obie wykładnie i mnie przekonuje ta, którą przedstawia strona rządząca - dodał mecenas.

 

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania całego materiału filmowego, zarejestrowanego przez Telewizję Republika.

Źródło: Telewizja Republika

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Krzysztof Wyszkowski komentuje wizytę szefa MSZ Niemiec w Auschwitz: - Przybył pouczać Polaków

  - To się nazywa germańska buta - niemiecki minister SZ przybywa do Auschwitz, żeby pouczać Polaków! Mam nadzieję, że minister... Zobacz więcej »
  • 21/08/2018 09:14
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Nowe tygrysy zaryczały w wojskowej stolicy Polski

  Bieg Tygrysa to zawody, które mają promować nie tylko wojskowość i służbę w Siłach Zbrojnych RP, ale również aktywny sposób... Zobacz więcej »
  • 21/08/2018 08:13
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Ponad 100 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym i na podwójnym gazie

   W trakcie kontroli policjanci poddali 46-letniego kierowce badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze nie... Zobacz więcej »
   • 21/08/2018 07:59
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego