Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Mecenas Lech Obara: - To początek końca państwa komorników

 • 03/08/2016 11:26
 • 2

Jak już informowaliśmy - wczoraj Sąd Rejonowy w Nidzicy ogłosił przełomowy wyrok w sprawie komornika Sebastiana Sz. i biegłych sądowych, którzy wspólnie doprowadzili do kompletnego upadku świetnie prosperującego przedsiębiorcy z Nidzicy, Wiktora Chruściela.

Przypomnijmy. Sąd skazał komornika na karę 2,5 roku bezwzględnego pozbawienia wolności i grzywnę. Dodatkowo został on objęty obowiązkiem naprawienia szkody poprzez zapłatę 190 tys. zł i otrzymał zakaz wykonywania zawodu przez okres 5 lat od dnia zakończenia kary pozbawienia wolności. Jeden z biegłych został skazany na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Drugi z biegłych został uniewinniony.

Wyrok z całą pewnością należy uznać za przełomowy. Oto funkcjonariusz publiczny przestaje być nietykalny i całkowicie odporny na konsekwencje swoich działań. Sąd po raz pierwszy w tego typu sprawie nie wydał wyroku w zawieszeniu. W związku z tym sprawa byłego komornika, Sebastiana Sz. stanowić powinna przestrogę przed łamaniem prawa w codziennej pracy.

- Jesteśmy świadkami początku końca państwa komorników. Komorników, którzy przestaną czuć się bezkarni i silni do tego stopnia, by bez zastanowienia zniszczyć życie niczemu niewinnego człowieka i jego rodziny. Wyrok sądu jest sprawiedliwy co do meritum, jednak kwota, którą skazany ma zapłacić tytułem naprawienia szkody wyrządzonej Wiktorowi Chruścielowi jest niewspółmierna do rzeczywiście poniesionych strat. A te straty wycenia on nawet na kilka milionów złotych. Będziemy dochodzić tych roszczeń na drodze postępowania cywilnego - komentuje mecenas Lech Obara, pełnomocnik pokrzywdzonego Wiktora Chruściela.

Dodajmy, że kancelaria mecenasa Obary reprezentowała Wiktora Chruściela bezpłatnie - pro bono.

- Ten sukces wywalczony jest naszą ciężką, wręcz tytaniczną pracą. Osobiście uczestniczyliśmy w przesłuchaniu kilkudziesięciu osób już na etapie śledztwa, następnie odbyło się 16 posiedzeń sądowych - często całodziennych - podkreśla mecenas Obara. - Oprócz tego inspirowaliśmy działania podejmowane w toku śledztwa, często braliśmy udział w czynnościach i niejednokrotnie nasza wiedza i doświadczenie były szeroko brane pod uwagę podczas wydawania postanowień i zarządzeń w toku postępowania przygotowawczego.

Mecenas podkreśla też fakt, że sądowi udało się w ciągu roku "zamknąć" sprawę. Jest to tempo w stylu "amerykańskich sądów" - mówiąc kolokwialnie.

Wczorajszy wyrok odbił się szerokim echem w mediach ogólnopolskich. Sala sądowa wypełniona była przedstawicielami wszystkich głównych stacji telewizyjnych, wiodących tytułów prasowych, stacji radiowych i portali internetowych. temat poruszany był w głównych wydaniach programów informacyjnych.

Niniejsza sprawa zapewne nie zakończy się na tym etapie. Zapadły wyrok może być początkowo szokujący dla jej głównego "bohatera", ponieważ już raz został on skazany za podobne przestępstwo. Jednak wtedy na karę w zawieszeniu...

W najbliższym czasie były komornik zapewne będzie składał apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Nidzicy. Jednak czy ma ona jakiekolwiek szanse powodzenia?

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

Mama 17/08/2016 17:47
Brawo dla mecenasa.
Bogusław Owoc 21/08/2016 15:01
To jakaś paranoja. Przecieź komornik nie jest bytem samodzielmym, tylko podlega tzw. sądowi, który ma tydzień na rozpatrzenie zażalenia na nieprawidłowości w zaiałaniu komornika. Tu za sukces uważa się "zamknięcie" sprawy po roku. Powinień pójść siedzieć Prezes Sądu Rejonowego, któremu ten komornik podlega.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego