Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Mecenas Lech Obara: - Ustawa daje nadzieję na zakończenie komorniczego bezprawia

 • 17/06/2016 11:40

Kilka dni temu przedstawiliśmy założenia projektu nowej ustawy o komornikach, przekazane na konferencji prasowej przez premier Beatę Szydło i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Wywołało to burzliwe dyskusje, przy czym najmniej zachwyceni zapisami ustawy są właśnie sami komornicy, który tracą swoją uprzywilejowaną pozycję. Od nowego roku czeka ich nagrywanie interwencji, kontrole kancelarii raz na 2 lata, przejrzystość wydatków i kosztów, a przede wszystkim bezwzględny zakaz zajmowania rzeczy należących do osób trzecich. Projekt przyśpiesza też postępowanie dyscyplinarne komorników i poszerza katalog możliwych kar dyscyplinarnych. Jest więc nadzieja, że skończą się akcje typu "ciągnik sąsiada" czy "świnie zięcia".

Historie o komornikach i sposobach ich działania czasami budzą grozę i niedowierzanie, że dzieją się naprawdę w państwie prawa. Walkę z nadużywającymi swej władzy i pozycji komornikami rozpoczął w naszym kraju - już kilka lat temu - mecenas Lech Obara.

Przypomnijmy. Pierwszą głośną sprawą było skazanie komornika ze Szczytna, Piotra K. oraz rzeczoznawcy Waldemara S. za zlicytowanie za bezcen majątku rodziny z Kolonii Rozogi. Sporządzając protokół opisu nieruchomości rolnej komornik nie uwzględnił zabudowań, znajdujących się na tej działce - budynku mieszkalnego, garażu, chlewni, stajni i innych obiektów rolniczych. Nie dopełnił on tym samych obowiązków komorniczych. Rzeczoznawca, Waldemar S. został powołany do oszacowania nieruchomości przed wystawieniem jej na licytację. Biegły opisał nieruchomość jako niezabudowaną o wartości około 49 tysięcy złotych, czyli za bezcen. Za taką cenę została ona sprzedana na licytacji. Wartość nieruchomości z zabudowaniami była w istocie wyższa o około 180 tysięcy złotych Proces toczył się aż dwa lata.

Najczęstszym "grzeszkiem" komorników jest zajęcie mienia nienależącego do dłużnika. Tak było w przypadku Ewy O. z Pasymia, której komornik z Piotrkowa Trybunalskiego chciał zabrać ciągnik siodłowy marki Scania, za długi zupełnie innej osoby.

Głośnym echcem w całym kraju rozeszły się też bezprawne praktyki stosowane przez Kancelarię Komornika Jarosława Kluczkowskiego. To nie tylko najbardziej medialna sprawa Radosłwa Zaremby, który stracił ciągnik za długi sąsiada. Ofiarą tego samego komornika padła również Katarzyna Walkowska z Sieradza. Ona również straciła ruchomości mimo że nigdy nie była niczyim dłużnikiem.

Także komornik z Działdowa, Sebastian Sz. nie jest wzorem rzetelności w swojej grupie zawodowej. Zresztą sama Krajowa Rada Komornicza jednoznacznie stwierdziła, że komornik ten naruszył przepisy postępowania egzekucyjnego w postępowaniu egzekucyjnym z majątku Wiktora Chruściela. Wiktor Chruściel jest przedsiębiorcą z Nidzicy. Prowadził działalność  w szeroko pojętej branży samochodowej,  zajmował się głównie handlem oponami. W 2010 roku zaciągnął kredyt w Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie na kwotę niebagatelną, bo na 2,5 mln zł. Niestety, w jego przypadku okazało się, że nieszczęścia chodzą parami: obroty w  firmie spadły, w tym czasie zmarł jego wspólnik i pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązań. Problemy zakończone postępowaniem egzekucyjnym, wszczętym Sebastiana S., który przeprowadzał egzekucję majątku dwukrotnie. Najpierw zajął ok. 7,5 tys. opon samochodowych, stojaków do tych opon, felg i śrub, a następnie sprzedał je z wolnej ręki po cenach mocno zaniżonych: ok. 3 zł za sztukę! W dodatku wybranym przez siebie nabywcom.

Sebastian Sz. "zabłysnął" także w Giżycku, gdzie prowadził postępowanie egzekucyjne przeciwko Teresie Stakun. Określił wówczas wartość jej ciągnika na kwotę 12 tys. zł, podczas gdy rzeczywista wartość wynosiła około 100 tys. zł. Komornik działał w porozumieniu z przyszłym nabywcą zajętego sprzętu i doprowadził do sprzedaży ciągnika wraz z ładowaczem za kwotę 15 tys. zł. Znajomość ta została wykazana w toku postępowania karnego. Takie działania komornika sąd uznał za ewidentne działanie na szkodę Teresy Stakun. Sebastian Sz. został już skazany prawomocnym wyrokiem sądu i wydalony z zawodu.

Komisja Dyscyplinarna przy Krajowej Radzie Komorniczej w Warszawie zajęła się także Teresą Królikowską z Działdowowa, która została obwiniona m. in. o to, że wykonując obowiązki komornika podejmowała czynności z rażącą obrazą przepisów prawa. Tu przytoczono przykład Marka Maciejewskiego, któremu bezprawnie zajęte zostały przedmioty użytku domowego a także maszyny rolnicze, które - w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo - nie podlegają egzekucji sądowej. Podczas zajęcia ciągnika komorniczka nie powiadomiła też dozorcy o fakcie powierzenia mu dozoru oraz nie pouczyła o jego obowiązkach. To jednak nie wszystkie "grzeszki" Teresy Królikowskiej. Komorniczka nie uwzględniła w planie podziału wszystkich wierzycieli dysponujących tytułami wykonawczymi przeciwko Markowi Maciejewskiemu, za to uwzględniła w tymże planie wierzycieli, którzy ...nie dysponowali tytułami wykonawczymi!

Wszystkich pokrzywdzonych reprezentowała kancelaria mecenasa Obary.

Już kilka wyżej opisanych przykładów dobitnie świadczy o tym, że ustawa o komornikach jest niezbędna.

- Zaprezentowany projekt zmian w ustawie w ustawie daje nadzieję na zakończenie "komorniczego bezprawia". Przedstawione propozycje przepisów pomogą w uniknięciu wielu nadużyć, wobec których ludzie byli dotychczas bezbronni. Również zwiększenie nadzoru nad komornikami wprowadzi większą transparentność prowadzonych postępowań egzekucyjnych - podsumowuje mecenas Lech Obara.

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego