Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Mieszkaniec miasta pyta: - Skąd tak idiotyczny pomysł jak tramwaj w Olsztynie?

 • 01/03/2016 11:08

Prezydent Piotr Grzymowicz oraz olsztyńscy radni otrzymali list od mieszkańca naszego miasta na temat "idiotycznego pomysłu, jakim było wprowadzenie tramwaju". List publikujemy poniżej.

"Korzystający z tramwaju w Olsztynie to tylko 4-5 proc. mieszkańców - 95 proc. przemieszczających się pojazdów to pojazdy samochodowe, wśród nich mieszkańcy, przyjezdni, tranzyt. Chciałbym zwrócić uwagę mieszkańców Olsztyna na fakt, że tramwaje miały nam ułatwić komunikację w Olsztynie, a nie utrudnić.

Tymczasem samochodów w Olsztynie przybyło i nadal będzie przybywało. Nikt nie zmusi mieszkańców, w tym mnie, żebym jeździł autobusem czy tramwajem.

Wręcz bandyckie pierwszeństwa dla tramwajów i blokada wielu ulic, w tym chyba najbardziej centrum, to skandaliczna zagrywka władz naszego miasta. Przecież większość banków oraz instytucji w tym większość również państwowych, gdzie trzeba pojechać i coś załatwić znajduje się właśnie w centrum.

Nie pomogło nawet otwarcie ulicy Obiegowej. Miasto jest zapchane bardziej niż było kiedykolwiek.

Protestuję przeciwko temu, że np. jadąc ul Sikorskiego w kierunku ul. Niepodległości lub ul. Pstrowskiego w kierunku ul. Sikorskiego czekam 3 zmiany świateł w korku samochodów sięgającym 300 metrów, bo tramwaj ma zawsze pierwszy zieloną falę, a reszta około 300 metrów czekających aut oraz 200 metrów z drugiej strony skrzyżowania czeka jak idioci 15 minut na jednym skrzyżowaniu, które wcześniej przejeżdżałem w maksymalnie 4 minuty. Przy czym jak zaobserwowałem - bo co robić w korku oprócz czekania na zielone z 250 innymi osobami w samochodach - że w tramwajach siedziało jak policzyłem kilkakrotnie od 8 do 20 osób. Czyli 250 osób czeka po 3 zmiany świateł, bo średnio 13 osób jedzie tramwajem.

Przypomnę pseudo-ekologom, że silnik mojego diesla pracuje również jak moje auto stoi w korku i kopci wam tyle w ciągu 15 minut tego stania w korku i czekając jak przejedzie tramwaj, który ma w Olsztynie tzw. zieloną falę, co stary autobus MPK.

Ale kogo interesuje wasza ekologia, moja ekonomia i mój czas - przecież "tramwaj to ekologia!". Jak widać w życiu realnym, to żadna ekologia.

Obłuda, zakłamanie i wciskanie ciemnoty tym, co się tym nie interesują.

Dlaczego pomijane są fakty, że w krajach gdzie już są tramwaje jako małe zło, to energia elektryczna jest produkowana w elektrowniach atomowych - w 100 proc. ekologicznych, a nie jak w Polsce w 93 proc. w węglowych elektrowniach na Śląsku. Przy czym koszty przesyłu 1 KW są wyższe niż wartość 1 KW ze względu na straty energetyczne, bo to energia aż ze Śląska. Przesył kosztuje 70 proc. z 0,64 zł/KW.

W Niemczech czy innych normalnych krajach wprowadzono autobusy na wodór – nawet Polski Poznański Solaris je produkuje:

http://moto.wp.pl/kat,55194,title,Solaris-zaprezentowal-autobus-na-wodor...

Wystarczy dodatkowy pas jezdni, żeby odkorkować miasto kosztem szerokich chodników dla pieszych.
Proszę zaobserwować jadąc ulicami Olsztyna np. ul. Dworcową - zakorkowana ulica i chodnik dla pieszych szerokości dwupasmowej jezdni z 2 pieszymi w odległościach 50 m. Chyba coś jest nie tak!?

Skąd tak idiotyczny pomysł jak tramwaj w Olsztynie, kosztem zwężenia o połowę jezdni dla ruchu samochodowego, który jest i będzie zawsze większy!?

Liczba aut w Olsztynie co roku - jak pokazują dane - zwiększa się średnio o 6000 samochodów. Tego procesu nie da się zahamować. W 2015 liczba zarejestrowanych aut osobowych w Olsztynie osiągnęła 81 tysięcy. Eksperci przewidują, że liczbę 100 tysięcy przekroczymy w 2020 roku, a w 2027 samochodów w Olsztynie będzie ponad 120 tysięcy.

To skandal co zrobiliście w Olsztynie. Historia i potomni przeklną was za to.

Co to było nostalgia za przedwojennym Olsztynem i tramwaje? Świat idzie naprzód, a nie się cofa. Nostalgię można przypominać na starym mieście, a Olsztyn potrzebuje nowoczesnych rozwiązań nie dla 5 proc. mieszkańców korzystających z tramwaju, ale dla tych 95 proc. którzy stoją w korkach gdzie ucieka im czas i pieniądze.

Jak wielu z nas wie, czas to pieniądz. Ci, którzy korzystają z tramwaju nie mają własnych biznesów, to dojeżdżający do szkół uczniowie, pracownicy robotnicy co pracują na własne 8 godzin i emeryci - im na czasie nie zależy.

Z samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych korzystają ci, których czas jest na wagę złota, zarobionych pieniędzy, czasami nawet być czy nie być w biznesie.

W Olsztynie zrobiliście dokładnie odwrotnie. Daliście czas tym, którzy go nie potrzebują, a zabraliście tym, którzy bezpośrednio płacą na wszystko to największe podatki - ich czas to pieniądz.

Skoro już zrobiliście te niepotrzebne twory również kosztem moich podatków, to przynajmniej szanujcie również czas innych tych co pracują i zapłacili podatkami, żeby w Olsztynie było lepiej, a nie gorzej. Nie róbcie kolejnych linii tramwajowych, wystarczy w miejscach, których można poszerzyć jezdnie.

Na wasze konsultacje społeczne przyjadą tylko ci, co mają czas czyli ci co jeżdżą tramwajami: uczniowie, studenci, emeryci… ci co jeżdżą po Olsztynie autami nie mają czasu na spotkania bo pracują od rana do wieczora.

Prawda jest taka, że wasze konsultacje społeczne mają wymiar tylko usprawiedliwienia niewypału, który już jeździ po szynach.

Problem w wolnych chwilach nagłośnię medialnie.

Pozdrawiam

Mieszkaniec Olsztyna" - czytamy w liście, który nie jest anonimem, jednak nazwisko pozostaje do wiadomości prezydenta i radnych.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego