Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Ministrowie wspierają VI Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego Okno

 • 16/10/2017 07:23
 • 0

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt poinformować, że tegoroczny Festiwal Okno, który odbędzie się w dniach 26-28 października w Olsztynie, został objęty patronatem przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego.  Swojego wsparcia udzielili naszej społecznej i patriotycznej inicjatywie również Minister Obrony Narodowej, Pan Antoni Macierewicz, oraz Prokurator Krajowy, Pan Bogdan Święczkowski fundując nagrody rzeczowe i pieniężne laureatom tegorocznej edycji naszego Festiwalu.

Festiwal Okno został powołany do życia w roku 2012, można powiedzieć, jest dzieckiem swojego czasu, znamionującego się wypychaniem z centrum życia naszej polskiej wspólnoty, unieważnianiem przez przemilczanie tragicznego a jednocześnie budującego  heroizmu  naszej niedawnej historii, którą tworzyły i do dziś tworzą historie konkretnych ludzi i zdarzeń dziejących się na obrzeżach sceny dziejów nieoświetlonej - często - światłem zbiorowej pamięci. Dlatego nie było przypadkiem, że nasz Festiwal  dwukrotnie -  w latach 2012-2013 - korzystał z serdecznej gościny Miasta Ełk i patronatu Wielce Czcigodnego Pasterza Kościoła Ełckiego, Księdza Biskupa Edwarda Mazura, by w następnych dwóch latach korzystać z gościny włodarzy Miasta Pszczyny.

W 2016 roku przy wsparciu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich gościliśmy w Warszawie.

Nasz projekt, jakim jest Festiwal Okno, zakłada odkrywanie tego, co godne naśladowania w historii  świata aż tak zwykłego, że często niezauważalnego z perspektywy metropolitarnej.

Któż z nas zna  opowieść o brutalnych represjach, jakie spadły na mieszkańców Kraśnika w roku 1959 za to, że stanęli w obronie miejscowego krzyża? O tym mogliśmy się dowiedzieć z filmu nagrodzonego w 2014 roku pt. "Skrzyżowanie" reż. Tomasza Saja. Czy udałoby się nam uratować od zapomnienia bohaterską przeszłość i tragizm teraźniejszości pani Danusi, łączniczki z ugrupowania "Krybar" w Powstaniu Warszawskim? Dowiadując się z filmu reż. Grzegorza Kutermankiewicza jej poświęconemu, że przed śmiercią w roku 2013  dostała  dwa listy: jeden pochwalno-dziękczynny za udział w Powstaniu Warszawskim i drugi – zapowiadający eksmisję z  warszawskiego mieszkania, trudno było się nam uwolnić od myśli, że jest ona uosobieniem archetypu wolnego Polaka i wolnej Polki.

Grand Prix w 2012 roku otrzymał  film "Weronika i jej chłopcy" w reżyserii Artura Pilarczyka, ukazujący losy polskich kombatantów, których Polska opuściła, mimo że oni po dziś dzień przy niej trwają.

W 2013 roku główną nagrodę zdobył film "Święty płomień". Autorzy filmu - Maciej Grabysa i Jarosław Mańka - opisali historię tragicznego samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie w  1980 roku, jakiego dokonał Walenty Badylak, były żołnierz Kedywu AK, w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL.

Grand Prix w ubiegłym roku otrzymał film Jolanty Hajdasz "Żołnierz Niezłomny Kościoła". To dokument ukazujący  tragiczne losy i niezwykłe bohaterstwo ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza prymasów Polski, księży kardynałów Augusta Hlonda i  Stefana Wyszyńskiego. Największym dowodem męstwa i niezłomności abpa Baraniaka jest jego postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym w latach 1953-1955 mających na celu wymuszenie na nim zeznań pozwalających na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko księdzu prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Druga nagroda trafiła do Stanisława Markiewicza za film obrazujący w konkrecie czy też poprzez indywidualną egzystencje tragizm życia w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Narratorem jest tu pan Marian Kołodziej, wiezień z numerem 432 tegoż obozu. Przekazuje on nam wiedzę o tym piekle na ziemi przy pomocy rysunków i szkiców przez siebie wykonanych, w których "zatrzymał" dla nas tragizm swój i tragizm życia innych w tej civitate diaboli. Trzecie miejsce przypadło Arkadiuszowi Olszewskiemu za film "Ludobójstwo".  Z użyciem grafiki komputerowej  autor przedstawił widzowi historię rzezi dokonanej na wołyńskich Polakach. Nagroda specjalna przypadła Łukaszowi Bindek za obraz "Odebrano Nam całe dzieciństwo". Dokument przedstawia historię zapomnianego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, do którego zwożono polskie dzieci z całego kraju. Film jest zapisem już to ogromu cierpień dzieci w okresie okupacji niemieckiej, już to  wyrazem pamięci i hołdu wobec najmłodszych bohaterskich ofiar niemieckiego okrucieństwa sprzed 70 lat.


Szanowni Państwo mamy nadzieję, że i w tym roku będziemy mogli poznać Was jak i Wasze dzieła.

Zapraszamy!

Filmy przyjmujemy do 30 września 2017 roku.

Regulamin oraz kartę zgłoszenia możecie Państwo pobrać ze strony www.stowarzyszenierkw.org oraz www.strefaobywatelska.boo.pl

Współorganizatorami Festiwalu Okno są:

Stowarzyszenie RKW Ruch Kontroli Wyborów- Ruch Kontroli Władzy, Centrum Edukacji Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Grupa Artystów Pod Prąd  oraz Stowarzyszenie Ruch Republikański.

Jury: dr Jerzy Targalski, dr Paweł Zyzak, Jerzy Zalewski, Leszek Ciechoński

 

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Prezes lidzbarskiego Polmleku z aktem oskarżenia za zanieczyszczenie Łyny

  - W toku śledztwa wszczętego przez prokuraturę w sierpniu ubiegłego roku, na podstawie obszernego materiału dowodowego ustalono, że w... Zobacz więcej »
  • 12/12/2018 12:45
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Kolejni SS-mani na ławie oskarżonych

   Oskarżony to 95-letni Hans H., który miał służyć w oddziale SS-Totenkopfverband (Oddziały Trupiej Główki) jako wartownik w... Zobacz więcej »
   • 12/12/2018 11:07
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Europoseł Dobromir Sośnierz nokautuje raportem głosowania w Europarlamencie

    Na jego zlecenie Fundacja Ośrodka Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego oraz Instytut na rzecz Kultury... Zobacz więcej »
    • 12/12/2018 08:44
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Wyprzedzał na łuku drogi. Doprowadził do wypadku

     Do zdarzenia doszło w poniedziałek 10 grudnia około godz. 14:00 w miejscowości Bramka. Według wstępnych ustaleń policjantów... Zobacz więcej »
     • 12/12/2018 07:22
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Kraków wraca, Lwów zostaje

      Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest na 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą wykonywane dwa razy w tygodniu – w czwartki i niedziele... Zobacz więcej »
      • 12/12/2018 06:23
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

       By każdy miał ciepły dom...

       Dzięki ofiarności pracowników Starostwa Powiatowego w Olsztynie oraz wsparciu firmy BioFeed z Zalewa Andrzej Abako mógł przekazać... Zobacz więcej »
       • 12/12/2018 06:12
       • 0
       • Express.olsztyn.pl

       Polecane firmy

       Reklama konta firmowego