Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Ministrowie wspierają VI Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego Okno

 • 16/10/2017 07:23
 • 0

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt poinformować, że tegoroczny Festiwal Okno, który odbędzie się w dniach 26-28 października w Olsztynie, został objęty patronatem przez Wicepremiera Mateusza Morawieckiego.  Swojego wsparcia udzielili naszej społecznej i patriotycznej inicjatywie również Minister Obrony Narodowej, Pan Antoni Macierewicz, oraz Prokurator Krajowy, Pan Bogdan Święczkowski fundując nagrody rzeczowe i pieniężne laureatom tegorocznej edycji naszego Festiwalu.

Festiwal Okno został powołany do życia w roku 2012, można powiedzieć, jest dzieckiem swojego czasu, znamionującego się wypychaniem z centrum życia naszej polskiej wspólnoty, unieważnianiem przez przemilczanie tragicznego a jednocześnie budującego  heroizmu  naszej niedawnej historii, którą tworzyły i do dziś tworzą historie konkretnych ludzi i zdarzeń dziejących się na obrzeżach sceny dziejów nieoświetlonej - często - światłem zbiorowej pamięci. Dlatego nie było przypadkiem, że nasz Festiwal  dwukrotnie -  w latach 2012-2013 - korzystał z serdecznej gościny Miasta Ełk i patronatu Wielce Czcigodnego Pasterza Kościoła Ełckiego, Księdza Biskupa Edwarda Mazura, by w następnych dwóch latach korzystać z gościny włodarzy Miasta Pszczyny.

W 2016 roku przy wsparciu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich gościliśmy w Warszawie.

Nasz projekt, jakim jest Festiwal Okno, zakłada odkrywanie tego, co godne naśladowania w historii  świata aż tak zwykłego, że często niezauważalnego z perspektywy metropolitarnej.

Któż z nas zna  opowieść o brutalnych represjach, jakie spadły na mieszkańców Kraśnika w roku 1959 za to, że stanęli w obronie miejscowego krzyża? O tym mogliśmy się dowiedzieć z filmu nagrodzonego w 2014 roku pt. "Skrzyżowanie" reż. Tomasza Saja. Czy udałoby się nam uratować od zapomnienia bohaterską przeszłość i tragizm teraźniejszości pani Danusi, łączniczki z ugrupowania "Krybar" w Powstaniu Warszawskim? Dowiadując się z filmu reż. Grzegorza Kutermankiewicza jej poświęconemu, że przed śmiercią w roku 2013  dostała  dwa listy: jeden pochwalno-dziękczynny za udział w Powstaniu Warszawskim i drugi – zapowiadający eksmisję z  warszawskiego mieszkania, trudno było się nam uwolnić od myśli, że jest ona uosobieniem archetypu wolnego Polaka i wolnej Polki.

Grand Prix w 2012 roku otrzymał  film "Weronika i jej chłopcy" w reżyserii Artura Pilarczyka, ukazujący losy polskich kombatantów, których Polska opuściła, mimo że oni po dziś dzień przy niej trwają.

W 2013 roku główną nagrodę zdobył film "Święty płomień". Autorzy filmu - Maciej Grabysa i Jarosław Mańka - opisali historię tragicznego samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie w  1980 roku, jakiego dokonał Walenty Badylak, były żołnierz Kedywu AK, w akcie protestu wobec przemilczenia Zbrodni Katyńskiej przez władze PRL.

Grand Prix w ubiegłym roku otrzymał film Jolanty Hajdasz "Żołnierz Niezłomny Kościoła". To dokument ukazujący  tragiczne losy i niezwykłe bohaterstwo ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza prymasów Polski, księży kardynałów Augusta Hlonda i  Stefana Wyszyńskiego. Największym dowodem męstwa i niezłomności abpa Baraniaka jest jego postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym w latach 1953-1955 mających na celu wymuszenie na nim zeznań pozwalających na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko księdzu prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Druga nagroda trafiła do Stanisława Markiewicza za film obrazujący w konkrecie czy też poprzez indywidualną egzystencje tragizm życia w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Narratorem jest tu pan Marian Kołodziej, wiezień z numerem 432 tegoż obozu. Przekazuje on nam wiedzę o tym piekle na ziemi przy pomocy rysunków i szkiców przez siebie wykonanych, w których "zatrzymał" dla nas tragizm swój i tragizm życia innych w tej civitate diaboli. Trzecie miejsce przypadło Arkadiuszowi Olszewskiemu za film "Ludobójstwo".  Z użyciem grafiki komputerowej  autor przedstawił widzowi historię rzezi dokonanej na wołyńskich Polakach. Nagroda specjalna przypadła Łukaszowi Bindek za obraz "Odebrano Nam całe dzieciństwo". Dokument przedstawia historię zapomnianego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, do którego zwożono polskie dzieci z całego kraju. Film jest zapisem już to ogromu cierpień dzieci w okresie okupacji niemieckiej, już to  wyrazem pamięci i hołdu wobec najmłodszych bohaterskich ofiar niemieckiego okrucieństwa sprzed 70 lat.


Szanowni Państwo mamy nadzieję, że i w tym roku będziemy mogli poznać Was jak i Wasze dzieła.

Zapraszamy!

Filmy przyjmujemy do 30 września 2017 roku.

Regulamin oraz kartę zgłoszenia możecie Państwo pobrać ze strony www.stowarzyszenierkw.org oraz www.strefaobywatelska.boo.pl

Współorganizatorami Festiwalu Okno są:

Stowarzyszenie RKW Ruch Kontroli Wyborów- Ruch Kontroli Władzy, Centrum Edukacji Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Grupa Artystów Pod Prąd  oraz Stowarzyszenie Ruch Republikański.

Jury: dr Jerzy Targalski, dr Paweł Zyzak, Jerzy Zalewski, Leszek Ciechoński

 

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego