Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Na komornika z Działdowa czeka jeszcze ciepła więzienna prycza

 • 07/07/2018 10:42
 • 0

Rok bezwzględnego więzienia to wyrok dla Sebastiana Sz., komornika z Działdowa, który był oskarżony o nieprawidłowości w trakcie postępowania egzekucyjnego wobec dłużników z Nidzicy.

Wyrok jest prawomocny po ponownym rozpoznaniu apelacji obrońcy komornika, który zwrócił się do Sądu Najwyższego. SN zaś skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zmniejszył karę komornikowi, z 2,5 lat więzienia do roku.

Z czynu, z którego oskarżony został skazany, Sąd wyeliminował fragment opisu dotyczącego działania komornika w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Sąd uznał, że te dowody nie dają pewności co do uznania tego, że komornik działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i uznał, że wszelkie wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego, wyrok więc złagodził.

- Najbardziej cieszy fakt, że postepowanie od chwili uznania kasacji wyroku przez Sąd Najwyższy trwało zaledwie 2,5 miesiąca – można powiedzieć , że to rekord – komentuje mecenas Lech Obara, pełnomocnik pokrzywdzonego Wiktora Chruściela w tej sprawie.

Obrońca Sebastiana Sz. wniósł kasację, w której domagał się uchylenia wyroków obu instancji i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w Nidzicy do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy uznał kasację za zasadną i orzeczeniem z dnia 16 kwietnia 2018 r. uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Olsztynie do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.
Lech Obara dodaje, że z samego wyroku też jest zadowolony. – Najważniejsze, że nieuczciwy komornik wróci na swą ciepłą jeszcze więzienną pryczę – mówi mecenas.

Sebastian Sz. odbywał do niedawna wyrok w innej sprawie, dotyczącej nieprawidłowości przeprowadzania egzekucji komorniczej rolnikom spod Giżycka. Wówczas został skazany na karę w zawieszeniu, ale po kolejnej sprawie – Wiktora Chruściela – Sąd odwiesił wyrok i Sebastian Sz. trafił za kratki. Tam zaczął już odsiadywać karę za przedsiębiorcę z Nidzicy,  i zostało mu jeszcze 8 miesięcy pozbawienia wolności.
- W więzieniu będzie mógł dokończyć kurs murarza- tynkarza. Ważne, że zdobędzie nowy zawód, bo do zawodu komornika nie będzie mógł już wrócić – komentuje Lech Obara.

Przypomnijmy za co został skazany pazerny komornik z Działdowa.

Wiktor Chruściel, przedsiębiorca z Nidzicy prowadził działalność w branży samochodowej, zajmował się głównie handlem oponami. W 2010 roku zaciągnął kredyt w Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie na 2,5 mln zł. Niestety, w jego przypadku okazało się, że nieszczęścia chodzą parami: obroty w  firmie spadły, w tym czasie zmarł jego wspólnik i pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązań. Problemy zakończone postępowaniem egzekucyjnym, wszczętym przez komornika z Działdowa, Sebastiana S. Do spłaty pozostało ok. 1,25 mln złotych.

Komornik przeprowadzał egzekucję majątku dwukrotnie. Najpierw zajął ok. 7,5 tys. opon samochodowych, stojaków do tych opon, felg i śrub, a następnie sprzedał je z wolnej ręki po cenach mocno zaniżonych: ok. 3 zł za sztukę! W dodatku wybranym przez siebie nabywcom.
Wiktor Chruściel złożył skargę na tę wycenę, a komornik powołał biegłego, który …wycenił majątek jeszcze niżej, niż Sebastian S.

Podczas kolejnej egzekucji zostały zajęte narzędzia warsztatowe, podnośniki, samochody, agregaty – to wszystko zostało sprzedane (również z wolnej ręki) jako …złom!

Łącznie wszystkie ruchomości sprzedano za 109 tys. zł. Wiktor Chruściel uznał ją za absurdalnie niską i powołał swojego biegłego. Biegły wycenił majątek na …815 tys. zł zaznaczając przy tym, że jego cena rynkowa na pewno jest wyższa i prawdopodobnie starczyłaby na spłatę dużej części zobowiązań Chruściela wobec banku!

Oceń
Autor: kng

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego