Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Na komornika z Działdowa czeka jeszcze ciepła więzienna prycza

 • 07/07/2018 10:42
 • 0

Rok bezwzględnego więzienia to wyrok dla Sebastiana Sz., komornika z Działdowa, który był oskarżony o nieprawidłowości w trakcie postępowania egzekucyjnego wobec dłużników z Nidzicy.

Wyrok jest prawomocny po ponownym rozpoznaniu apelacji obrońcy komornika, który zwrócił się do Sądu Najwyższego. SN zaś skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zmniejszył karę komornikowi, z 2,5 lat więzienia do roku.

Z czynu, z którego oskarżony został skazany, Sąd wyeliminował fragment opisu dotyczącego działania komornika w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Sąd uznał, że te dowody nie dają pewności co do uznania tego, że komornik działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i uznał, że wszelkie wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść oskarżonego, wyrok więc złagodził.

- Najbardziej cieszy fakt, że postepowanie od chwili uznania kasacji wyroku przez Sąd Najwyższy trwało zaledwie 2,5 miesiąca – można powiedzieć , że to rekord – komentuje mecenas Lech Obara, pełnomocnik pokrzywdzonego Wiktora Chruściela w tej sprawie.

Obrońca Sebastiana Sz. wniósł kasację, w której domagał się uchylenia wyroków obu instancji i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu w Nidzicy do ponownego rozpoznania.

Sąd Najwyższy uznał kasację za zasadną i orzeczeniem z dnia 16 kwietnia 2018 r. uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Olsztynie do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym.
Lech Obara dodaje, że z samego wyroku też jest zadowolony. – Najważniejsze, że nieuczciwy komornik wróci na swą ciepłą jeszcze więzienną pryczę – mówi mecenas.

Sebastian Sz. odbywał do niedawna wyrok w innej sprawie, dotyczącej nieprawidłowości przeprowadzania egzekucji komorniczej rolnikom spod Giżycka. Wówczas został skazany na karę w zawieszeniu, ale po kolejnej sprawie – Wiktora Chruściela – Sąd odwiesił wyrok i Sebastian Sz. trafił za kratki. Tam zaczął już odsiadywać karę za przedsiębiorcę z Nidzicy,  i zostało mu jeszcze 8 miesięcy pozbawienia wolności.
- W więzieniu będzie mógł dokończyć kurs murarza- tynkarza. Ważne, że zdobędzie nowy zawód, bo do zawodu komornika nie będzie mógł już wrócić – komentuje Lech Obara.

Przypomnijmy za co został skazany pazerny komornik z Działdowa.

Wiktor Chruściel, przedsiębiorca z Nidzicy prowadził działalność w branży samochodowej, zajmował się głównie handlem oponami. W 2010 roku zaciągnął kredyt w Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie na 2,5 mln zł. Niestety, w jego przypadku okazało się, że nieszczęścia chodzą parami: obroty w  firmie spadły, w tym czasie zmarł jego wspólnik i pojawiły się problemy ze spłatą zobowiązań. Problemy zakończone postępowaniem egzekucyjnym, wszczętym przez komornika z Działdowa, Sebastiana S. Do spłaty pozostało ok. 1,25 mln złotych.

Komornik przeprowadzał egzekucję majątku dwukrotnie. Najpierw zajął ok. 7,5 tys. opon samochodowych, stojaków do tych opon, felg i śrub, a następnie sprzedał je z wolnej ręki po cenach mocno zaniżonych: ok. 3 zł za sztukę! W dodatku wybranym przez siebie nabywcom.
Wiktor Chruściel złożył skargę na tę wycenę, a komornik powołał biegłego, który …wycenił majątek jeszcze niżej, niż Sebastian S.

Podczas kolejnej egzekucji zostały zajęte narzędzia warsztatowe, podnośniki, samochody, agregaty – to wszystko zostało sprzedane (również z wolnej ręki) jako …złom!

Łącznie wszystkie ruchomości sprzedano za 109 tys. zł. Wiktor Chruściel uznał ją za absurdalnie niską i powołał swojego biegłego. Biegły wycenił majątek na …815 tys. zł zaznaczając przy tym, że jego cena rynkowa na pewno jest wyższa i prawdopodobnie starczyłaby na spłatę dużej części zobowiązań Chruściela wobec banku!

Oceń
Autor: kng

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Przepraszam, czy tu biją - kontynuacja tematu. Sprawa olsztyńskich policjantów-sadystów przekazana do sądu w Ostródzie

  Decyzja Sądu Najwyższego dotyczy sprawy o sygn. akt II K 1069/17, która wpłynęła do Sądu Rejonowego w Olsztynie pod koniec listopada... Zobacz więcej »
  • 22/11/2018 11:06
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Pił za swoje, na kurczaka już nie wystarczyło

   W miniony wtorek olsztyńscy policjanci przyjęli zawiadomienie o kradzieży sklepowej, do której doszło na terenie jednego z punktów... Zobacz więcej »
   • 22/11/2018 10:50
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Rzecznik przedsiębiorców chce ukarania naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach za prowokację w sprawie fiskalnej żarówki

    Rzecznik wnioskuje do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec naczelnika... Zobacz więcej »
    • 22/11/2018 09:58
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Zapadł prawomocny wyrok w sprawie pobicia na olsztyńskiej starówce

     Jakub Z., przedsiębiorca z Olsztyna oraz Miłosz P., trener personalny z Gdańska zostali oskarżeni o to, że w dniu 17 czerwca 2017 na... Zobacz więcej »
     • 22/11/2018 08:46
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Nowe władze Powiatu Olsztyńskiego

      Wczoraj w Olsztynie odbyła się pierwsza sesja VI kadencji Rady Powiatu. 25 osób otrzymało zaświadczenie o wyborze na radnego, po czym... Zobacz więcej »
      • 22/11/2018 08:31
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

       Rusza proces (byłego) olsztyńskiego adwokata Krzysztofa K.

       Przypomnijmy. Sprawą znanego niegdyś olsztyńskiego adwokata, Krzysztofa K. zajęliśmy się pod koniec 2016 roku. Krzysztof K. oprócz... Zobacz więcej »
       • 21/11/2018 08:36
       • 0
       • amark

       Polecane firmy

       Reklama konta firmowego