Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nabył ciągnik od skazanego komornika - zasiadł na ławie oskarżonych

 • 16/03/2015 07:09

17 marca o godzinie 9:00 w Sądzie Rejonowym w Giżycku II Wydział Karny (sala nr 3) odbędzie się pierwsza rozprawa w sprawie oskarżonego Bogusława Antoniego W. – osoby która pozostając w porozumieniu ze skazanym komornikiem sądowym przy Sądzie Rejonowym w Działdowie Sebastianem Sz. nabyła po zaniżonej cenie na licytacji komorniczej ciągnik stanowiący własność pokrzywdzonej Teresy Stakun.

- Bogusław Antoni W. chce dobrowolnie poddać się karze, na co my nie wyrażamy zgody. Co ważne - sprawa ta jest doskonałym przykładem dla prokuratury płockiej, w której obecnie toczy się postępowanie w sprawie asesora komorniczego z Łodzi, Michała K. Na przykładzie giżyckim można dokonać doskonałej analogii ze sprawą łódzką. Chodzi o powiązania osób, które są "zamieszane" w egzekucję i wykazanie, że asesor czy komornik nie działają w pojedynkę, a na zasadzie doskonale zorganizowanej grupy, w której każda osoba ma do spełnienia określoną rolę - ocenia mecenas Lech Obara, pełnomocnik Teresy Stakun.

Przypomnijmy.

12 lutego 2014 r. Sąd Rejonowy w Giżycku wydał wyrok w sprawie Sebastiana Sz.– Komornika Sądowego z Działdowa oskarżonego o popełnienie czynu z art. 231 § 2 k.k. tj. o przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Sąd Okręgowy w Olsztynie we wrześniu 2014 r. utrzymał w mocy wyrok Sądu Rejonowego.

Sąd uznał komornika winnym zarzucanych mu czynów i wymierzył wobec niego karę roku i 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. Ponadto sąd orzekł wobec Sebastiana Sz. grzywnę w wysokości 30 tys. zł, obowiązek naprawienia szkody wobec Teresy Stakun przez zapłatę na jej rzecz 59,1 tys. zł oraz zakaz wykonywania zawodu przez okres 5 lat.

W tej sprawie oskarżycielem posiłkowym była pokrzywdzona Teresa Stakun reprezentowana przez radcę prawnego Lecha Obarę z Kancelarii Radców Prawnych Lech Obara i Współpracownicy z Olsztyna.

Sebastian Sz. oskarżony było o to, że jako Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Działdowie, w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko Teresie Stakun, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, nie dopełnił obowiązku rzetelnej wyceny ciągnika rolniczego. Komornik określił jego wartość na kwotę 12 tys. zł, podczas gdy rzeczywista wartość wynosiła około 100 tys. zł. Komornik działał w porozumieniu z przyszłym nabywcą zajętego sprzętu i doprowadził do sprzedaży ciągnika wraz z ładowaczem za kwotę 15 tys. zł. Znajomość ta została wykazana w toku postępowania karnego. Takie działania komornika sąd uznał za ewidentne działanie na szkodę Teresy Stakun.

Ponadto prokurator ustalił, że osoba która zakupiła na licytacji ciągnik, czyli oskarżony Bogusław W., kontaktowała się z oskarżonym komornikiem aż 62 razy. Ponadto w dniu licytacji, przed jej rozpoczęciem oskarżony komornik zainicjował 4 kontakty z przyszłym nabywcą ciągnika. Prokurator przyjął, iż niewątpliwie świadczy to o porozumieniu pomiędzy nabywcą ciągnika a komornikiem.

Zgodnie ze złożonymi obietnicami, pełnomocnik pokrzywdzonej złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez zamieszanego w sprawę nabywcę ciągnika Bogusława W.

W wyniku tegoż zawiadomienia, Prokuratura Rejonowa w Giżycku wszczęła i prowadziła śledztwo przeciwko nabywcy ciągnika Bogusławowi W. W dniu 30 stycznia 2015 r. prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w którym nabywca ciągnika Bogusław W. oskarżony został o to, że - cytując akt oskarżenia -

"w okresie pomiędzy 21 lutego 2012 r. a 26 marca 2012 r. w miejscowości Siedliska działając wspólnie i w porozumieniu z komornikiem sądowym oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - jako uczestnik licytacji z dnia 26 marca 2012 r. prowadzonej przez komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Działdowie - w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego przeciwko Teresie Stakun, mając świadomość okoliczności, iż komornik sądowy jako funkcjonariusz publiczny nie dopełnił obowiązku obiektywnego i rzetelnego wycenienia do protokołu wartości sprzedażnej zajętej ruchomości, zaniżając rażąco jej wartość szacunkową na kwotę 12 tys. zł, będąc z komornikiem sądowym w niedopuszczalnym porozumieniu o możliwości nabycia po zaniżonej wartości zajętych ruchomości, nabył za kwotę 15 tys. zł, zajęty na poczet zadłużenia ciągnik rolniczy marki Zetor Proxima 85 wraz z ładowaczem czołowym System Zetor TRACK-LIFT, podczas gdy wartość rynkowa ciągnika wraz z ładowaczem wynosiła w dniu 21 lutego 2012 r. 98,8 tys. zł – czym działał na szkodę Teresy Stakun – tj. o czyn z art. 231 § 2 k.k".

Pokrzywdzona Teresa Stakun – reprezentowana przez radcę prawnego Lecha Obarę z Kancelarii Radców Prawnych Lech Obara i Współpracownicy z Olsztyna będzie występowała w sprawie w charakterze oskarżycielki posiłkowej.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego