Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nagonka lewaków na środowisko narodowe w Elblągu. Sąd wydał wyrok ...uniewinniający

 • 22/02/2018 11:41
 • 3

Jacek Gierwatowski, współzałożyciel stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i działacz Obozu Narodowo-Radykalnego, oskarżył o zniesławienie Roberta Kolińskiego - działacza Partii Razem. Kością niezgody były wpisy w internecie, dotyczące organizacji II Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Proces w tej sprawie toczył się przed elbląskim sądem rejonowym. Wczoraj zapadł wyrok...

Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił Roberta Kolińskiego w sprawie z oskarżenia prywatnego o zniesławienie i obciążył Jacka Gierwatowskigo kosztami sądowymi w całości. Zdecydował też o zwrocie kosztów zastępstwa procesowego. Sędzia Maciej Rutkiewicz uznał, że posty Kolińskiego nie dotyczyły Jacka Gierwatowskiego, a organizacji ONR i nie przekraczały bezpiecznych granic debaty publicznej. - Nie ma możliwości popełnienia przestępstwa z art. 212 kodeksu karnego na szkodę całej grupy osób, stowarzyszenia, organizacji czy partii. Nie ma takiego orzecznictwa. Mamy na szczęście w Polsce wolność słowa, wymianę dyskusji i trzeba z tego korzystać - ocenił sędzia.

Przypomnijmy. Robert Koliński w lutym ubiegłego roku zamieścił m. in na facebooku szereg wpisów dotyczących ONR. Napisał też do prezydenta i przewodniczącego elbląskiej Rady Miejskiej, protestując przeciwko temu, by ONR współorganizował w Elblągu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni - napisał Robert Koliński w jednym z komentarzy na portEl.pl.

Tego rodzaju wpisy zdenerwowały Jacka Gierwatowskiego, współzałożyciela stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i działacza ONR, który był głównym organizatorem marszu. Mężczyzna skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.

Gierwatowski jest zdania, że nagonka na środowiska narodowe, która w tej chwili trwa w Polsce to "naprawdę wstyd", a z tych oczerniających nikt nie zna definicji faszyzmu.

- To jest plucie na polskich narodowców, na polskich bohaterów, żołnierzy. My robimy dobrą pracę, charytatywnie, społecznie, a środowiska lewackie oczerniają nas - argumentował.

Sąd początkowo sprawę umorzył, ale po złożeniu przez  Jacka Gierwatowskiego zażalenia, proces jednak ruszył.

Portal portEl.pl przytoczył ustne uzasadnienie wczorajszego wyroku. Sędzia Maciej Rutkiewicz odnosząc się do zapisów deklaracji założycielskiej ONR i organizowanych przez to stowarzyszenie wydarzeń zwracając się do oskarżyciela miał m. in. powiedzieć, zwracając się do Jacka Gierwatowskiego:

- Pańska organizacja, niestety, sama na siebie ukręciła ten bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy - ocenił sędzia. - Nie mówię, że jesteście faszystami czy nazistami, tak jak mówił oskarżony w debacie publicznej, korzystając z wolności słowa. Ja tylko mówię, że oskarżony miał prawo tak uważać na podstawie tego, co wy sami o sobie piszecie, jak się zachowujecie na własnych demonstracjach, jakie głosicie hasła, jak się nosicie. Tego nie można zinterpretować inaczej, jest to jednoznaczne. W ten sposób ubierały się bojówki nazistowskie i faszystowskie przed drugą wojną światową lub w czasie wojny – miał mówić sędzia, cytowany przez portal portEl.pl - Przed wojną było mnóstwo bojówek, zasadnicze pytanie, czy chcemy, by te czasy wróciły. Kiedy po ulicach biegają bandy ogolonych na łyso przebierańców i się nawzajem naparzają. Ja nie chcę. Jeżeli pan chce, może pan głosić takie poglądy i właściwe organy powinny się tym zająć – cytuje sędziego portal portEl.pl.

Wyrok nie jest prawomocny. Jacek Gierwatowski zamierza złożyć odwołanie.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

bimbom 22/02/2018 17:43
Doskonale. Neofaszystów z ONR trzeba gnębić, jak tylko się da. W prasie, w sądzie, na ulicy. Narodowcy, szmalcownicy – nikt tu was nie chce!
Bartito 22/02/2018 19:22
No I bardzo dobrze. Prosto antyfaszystowsko!

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Czerwone oblicze ZDZiT i olsztyńskiego ratusza

Jerzy Roman przed kilku laty „wsławił się” karaniem kierowców autobusów MPK za „jeżdżenie w czapeczkach”. Motywował to tym... Zobacz więcej »
 • 17/03/2018 12:04
 • 0
 • warmiak
 • .

Kradła sprzęt medyczny, aby spłacić swoje długi w chwilówkach

Cała sprawa zaczęła się w październiku ubiegłego roku. Olsztyńscy policjanci przyjęli zawiadomienie o kradzieży sprzętu... Zobacz więcej »
 • 17/03/2018 09:54
 • 3
 • Express.olsztyn.pl
 • .

Przejęcie olsztyńskiego MPEC-u przez prywatny biznes może być tylko kwestią czasu

Pierwsza koncepcja Przez pięć ostatnich lat (2012-2017) olsztyńska spółka ciepłownicza MPEC wyłożyła grubą kasę na... Zobacz więcej »
 • 17/03/2018 09:02
 • 1
 • Express.olsztyn.pl

Międzynarodowy Dzień Planetariów także w Olsztynie

- Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego - zachęca Jacek Szubakowski, dyrektor OPiOA - program imprezy jest tak przygotowany by nikt... Zobacz więcej »
 • 17/03/2018 08:39
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  Jutro sklepy będą znów zamknięte

  Według nowej ustawy od marca 2018 r. w każdym miesiącu sklepy będą czynne tylko przez dwie niedziele - pierwszą i ostatnią, w 2019... Zobacz więcej »
  • 17/03/2018 07:59
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Gietrzwałd - gmina pełna błota już nie taka zabłocona? - Kontynuacja tematu

  - W ostatnim czasie, ze względu na warunki pogodowe, nasilają się sygnały mieszkańców o złym stanie dróg gruntowych. Dlatego od... Zobacz więcej »
  • 17/03/2018 07:35
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego