Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nagonka lewaków na środowisko narodowe w Elblągu. Sąd wydał wyrok ...uniewinniający

 • 22/02/2018 11:41
 • 3

Jacek Gierwatowski, współzałożyciel stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i działacz Obozu Narodowo-Radykalnego, oskarżył o zniesławienie Roberta Kolińskiego - działacza Partii Razem. Kością niezgody były wpisy w internecie, dotyczące organizacji II Elbląskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Proces w tej sprawie toczył się przed elbląskim sądem rejonowym. Wczoraj zapadł wyrok...

Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił Roberta Kolińskiego w sprawie z oskarżenia prywatnego o zniesławienie i obciążył Jacka Gierwatowskigo kosztami sądowymi w całości. Zdecydował też o zwrocie kosztów zastępstwa procesowego. Sędzia Maciej Rutkiewicz uznał, że posty Kolińskiego nie dotyczyły Jacka Gierwatowskiego, a organizacji ONR i nie przekraczały bezpiecznych granic debaty publicznej. - Nie ma możliwości popełnienia przestępstwa z art. 212 kodeksu karnego na szkodę całej grupy osób, stowarzyszenia, organizacji czy partii. Nie ma takiego orzecznictwa. Mamy na szczęście w Polsce wolność słowa, wymianę dyskusji i trzeba z tego korzystać - ocenił sędzia.

Przypomnijmy. Robert Koliński w lutym ubiegłego roku zamieścił m. in na facebooku szereg wpisów dotyczących ONR. Napisał też do prezydenta i przewodniczącego elbląskiej Rady Miejskiej, protestując przeciwko temu, by ONR współorganizował w Elblągu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

- Organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni - napisał Robert Koliński w jednym z komentarzy na portEl.pl.

Tego rodzaju wpisy zdenerwowały Jacka Gierwatowskiego, współzałożyciela stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i działacza ONR, który był głównym organizatorem marszu. Mężczyzna skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.

Gierwatowski jest zdania, że nagonka na środowiska narodowe, która w tej chwili trwa w Polsce to "naprawdę wstyd", a z tych oczerniających nikt nie zna definicji faszyzmu.

- To jest plucie na polskich narodowców, na polskich bohaterów, żołnierzy. My robimy dobrą pracę, charytatywnie, społecznie, a środowiska lewackie oczerniają nas - argumentował.

Sąd początkowo sprawę umorzył, ale po złożeniu przez  Jacka Gierwatowskiego zażalenia, proces jednak ruszył.

Portal portEl.pl przytoczył ustne uzasadnienie wczorajszego wyroku. Sędzia Maciej Rutkiewicz odnosząc się do zapisów deklaracji założycielskiej ONR i organizowanych przez to stowarzyszenie wydarzeń zwracając się do oskarżyciela miał m. in. powiedzieć, zwracając się do Jacka Gierwatowskiego:

- Pańska organizacja, niestety, sama na siebie ukręciła ten bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy - ocenił sędzia. - Nie mówię, że jesteście faszystami czy nazistami, tak jak mówił oskarżony w debacie publicznej, korzystając z wolności słowa. Ja tylko mówię, że oskarżony miał prawo tak uważać na podstawie tego, co wy sami o sobie piszecie, jak się zachowujecie na własnych demonstracjach, jakie głosicie hasła, jak się nosicie. Tego nie można zinterpretować inaczej, jest to jednoznaczne. W ten sposób ubierały się bojówki nazistowskie i faszystowskie przed drugą wojną światową lub w czasie wojny – miał mówić sędzia, cytowany przez portal portEl.pl - Przed wojną było mnóstwo bojówek, zasadnicze pytanie, czy chcemy, by te czasy wróciły. Kiedy po ulicach biegają bandy ogolonych na łyso przebierańców i się nawzajem naparzają. Ja nie chcę. Jeżeli pan chce, może pan głosić takie poglądy i właściwe organy powinny się tym zająć – cytuje sędziego portal portEl.pl.

Wyrok nie jest prawomocny. Jacek Gierwatowski zamierza złożyć odwołanie.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

bimbom 22/02/2018 17:43
Doskonale. Neofaszystów z ONR trzeba gnębić, jak tylko się da. W prasie, w sądzie, na ulicy. Narodowcy, szmalcownicy – nikt tu was nie chce!
Bartito 22/02/2018 19:22
No I bardzo dobrze. Prosto antyfaszystowsko!

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Historia pewnej działki, czyli kto komu rzuca kłody pod nogi i dlaczego - kontrargumenty czytelnika na odpowiedź miejskich urzędników

  W związku z tym zadaliśmy szczycieńskiemu UM szereg pytań w przedmiotowej kwestii. Dodajmy, że działka znajduje się w centrum... Zobacz więcej »

  Dwa wypadki w gminie Barciany

  W środę około godz. 20:35 na drodze gminnej przed miejscowością Garbno w gminie Barciany kierujący fiatem cinquecento na łuku drogi... Zobacz więcej »
  • 22/06/2018 11:23
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Piłkarski Runmageddon w Ełku

   Letnia edycja Runmageddonu w Ełku stanie się nie tylko centrum ekstremalnej rozrywki, ale także świetnym miejscem dla wszystkich... Zobacz więcej »
   • 22/06/2018 10:47
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Zabytkowym ciągnikiem na Mundial

    Mecz Serbia - Szwajcaria zostanie rozegrany w piątek 22 czerwca w Kaliningradzie. - Spodziewamy się, że na granicy z Obwodem... Zobacz więcej »
    • 22/06/2018 08:57
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Komornik z Działdowa znów stanął przed sądem. Wyrok poznamy 5 lipca

     Sprawa dotyczy Sebastiana Sz., który wyrokiem Sądu Rejonowego w Nidzicy z dnia 2 sierpnia 2016 r. został skazany na karę 2 lat i 6... Zobacz więcej »

     Śledczy ustalili przyczynę śmierci mężczyzny, którego ciało znaleziono w jeziorze Długim w Olsztynie

     Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością przeciwko Życiu Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, pod nadzorem Prokuratury... Zobacz więcej »
     • 21/06/2018 11:28
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego