Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Narty w gminie Jedwabno. To tu wszystko się zaczęło...

 • 28/09/2016 13:30
 • 0

Narty - maleńka, urocza miejscowość w gminie Jedwabno przez długi czas znana była głównie turystom, wypoczywającym na Warmii i Mazurach. Teraz jednak nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o tym miejscu. To tu szlaki przetarła Agnes Trawny, która przed laty wyjechała do Niemiec, porzucając siedlisko, a następnie po latach przypomniała sobie o "ojcowiźnie" i postanowiła ją odzyskać. Skutecznie. Jej śladem poszli inni byli właściciele bądź spadkobiercy porzuconych nieruchomości.

O komentarz do sprawy tak zwanych roszczeń niemieckich, wysuwanych przez "późnych przesiedleńców" poprosiliśmy wójta gminy Jedwabno.

Sławomir Ambroziak przystąpił do inicjatywy, podjętej przez stowarzyszenie Patria Nostra, reprezentowane przez mec. Lecha Obarę i mec. Szymona Topę wraz ze wsparciem w osobach mec. Agnieszki Zdanowskiej z Mediów Strefy Wolnego Słowa i Michała Wypija, doradcy wicepremiera Jarosława Gowina. 

Chodzi o przygotowanie zmian ustawowych, które mają raz na zawsze załatwić sprawę roszczeń niemieckich wysuwanych przez "późnych przesiedleńców".

- W mojej ocenie ta inicjatywa jest niezbędna, ponieważ samorządy gminne, powstałe po latach 90 ubiegłego wieku nie mogą ponosić odpowiedzialności za decyzje poprzedników - mówi wójt gminy Jedwabno w rozmowie z Expressem Olsztyn i podkreśla, że tak zwanych przesiedleńców nikt z Polski nie wyganiał. Dobrowolnie i świadomie wyjeżdżali do Niemiec, porzucając swoje majątki, bo tam, na Zachodzie, czekało na nich "kolorowe życie".

Po latach, wykorzystując luki w prawie, postanowili walczyć o odzyskanie nieruchomości bądź też o wysokie odszkodowania.

Dotyczy to też gminy Jedwabno, gdzie obecnie sądzi się o to kilka osób.

- Trzeba podkreślić, że samorządy powstały dopiero po roku 1990. Wcześniej gminy były Terenowym Organem Administracji Rządowej. Odpowiedzialność za błędne decyzje powinno więc ponosić państwo, a nie samorządy. Dlatego proponowane zmiany w ustawie są po prostu niezbędne, bo przenoszenie odpowiedzialności na wspólnoty lokalne, gminy, jest po prostu nietrafione - podsumowuje wójt, Sławomir Ambroziak.

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zabił brata. Grozi mu dożywocie

  W minioną niedzielę oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w mieście podczas... Zobacz więcej »
  • 21/02/2019 11:32
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Trotyl z czasów II wojny światowej na krajowej 16

   Orzysz Dziś policjanci otrzymali informację od pracowników remontujących most w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz w ciągu drogi... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 11:17
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Nie stać cię na prawnika? Możesz skorzystać z nieodpłatnej porady. I to bez stosu zaświadczeń

   Nowelizacja ustawy, o której mowa, nie tylko zmienia zasady organizowania nieodpłatnej pomocy prawnej, ale właściwie buduje ten system... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 08:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego