Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nasz czytelnik uważa, że wybory na przewodniczącego Komitetu Miejskiego PiS w Olsztynie są nieważne

 • 06/12/2017 15:48
 • 6

Uważni czytelnicy wszelkich artykułów na temat sobotnich wyborów w olsztyńskim PiS na pewno zauważyli, że w komentarzach jeden z czytelników stale zadaje pytanie w kwestii tego, czy sobotni wybór szefa komitetu miejskiego PiS odbył się zgodnie z art. 18 ordynacji wyborczej. Mówiąc prostym językiem - jest tam zawarty zapis, że szefa się nie "namaszcza", lecz wybierają go wszyscy uprawnieni spośród wyłonionych członków zarządu. Do tej pory nikt nie podjął tego tematu.

Czytelników ów skontaktował się dziś z naszą Redakcją i zapytał, czy naprawdę nikt nie jest zainteresowany przebiegiem wyborów na przewodniczącego Komitetu Miejskiego PiS w Olsztynie.

Przeanalizujmy zatem, co mówi ordynacja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, która jest do pobrania na stronie PiS.

Art. 18

1. Prowadzący zebranie ogłasza wybranych członków Zarządu Komitetu i zarządza wybór spośród nich Przewodniczącego Zarządu.

2. Prowadzący zebranie, może przedstawić rekomendacje Prezesa Okręgu na Przewodniczącego Zarządu.

3. Głosowanie odbywa się poprzez wpisanie na karcie do głosowania imienia i nazwiska wybranego członka Zarządu Komitetu, o których mowa w ust. 1.

4. Wzór karty do głosowania na Przewodniczącego Zarządu Komitetu stanowi załącznik nr 6 Ordynacji.

5. Oddanego głosu nie można anulować i ponownie oddać na innego kandydata.

Jak wiadomo, przewodniczącym Komitetu Miejskiego PiS Olsztyn został Dariusz Rudnik.

- Ten wybór był sprzeczny z zapisem ordynacji wyborczej. Jego (Dariusza Rudnika, przyp. red.) kandydaturę zgłosiła jedna z osób, będacych członkiem zarządu i poddano ją pod głosowanie jako jedyną kandydaturę, podczas gdy przewodniczący powinien być wybierany spośród wszystkich pięciu nowo wybranych członków zarządu - uważa nasz czytelnik. - Szkoda by to, co z takim trudem zdobyliśmy po tylu latach, roztrwonili nieuczciwi działacze struktur terenowych. Pora skończyć z patologiami tam gdzie się da i powinno - podsumowuje w ostrych słowach.

Jesteśmy ciekawi, jak PiS zinterpretuje cytowany zapis ordynacji wyborczej w świetle przeprowadzonych w sobotę wyborów. Zadaliśmy pytanie w tej sprawie, jednak ostatnio PiS nie chce odpowiadać na nasze pytania, więc nie jesteśmy pewni, czy ciekawość nasza i czytelników zostanie zaspokojona.

 

 

foto: Kamil Olszewski pisolsztyn.org.pl

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

mc2 07/12/2017 08:51
Zapisy to są w testamencie redaktorze, a jak się przeczyta cały art. 18 tej ordynacji to problem czytelnika nie ma racji bytu.
Gość 07/12/2017 17:28
A może mc2 odniesie się do zarzutów formalnych - procedury wyboru przewodniczącego KM PiS, która była niezgodna z przytoczonym art. 18 ordynacji, a nie czepia się sformułowań? Średnio rozgarnięty człowiek rozumie, że wyboru przewodniczącego powinno się dokonać spośród wszystkich członków zarządu, a nie zgłaszać pod głosowanie jednego kandydata - pana Rudnika. Czy w PiS nie ma prawników? Kto dopuścił do złamania przepisów (zapisu) ordynacji wyborczej, dokonując nieważnego w świetle prawa wyboru? Czy PiS idzie w ślady odsuniętej od władzy opozycji? Czy w ten sposób chce wygrać w Olsztynie wybory, i te najbliższe i kolejne? O co tu chodzi panowie z KM PiS? Już wolę nie dopisywać, że jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o.... Mylę się?
Gość 07/12/2017 18:39
Do redakcji EO - czy była jakakolwiek reakcja miejskiego PiS-u na zadane pytanie?
Express.olsztyn.pl 07/12/2017 19:52
Niestety, nie. Zero jakiejkolwiek reakcji, odpowiedzi brak.
Gość 07/12/2017 20:03
Jednym słowem buta i pewność siebie. No cóż....
Gość 09/12/2017 17:53
Widzimy źdźbło w oku wroga, a w swoim nie widzimy belki, szkoda. http://niezalezna.pl/210994-przekret-w-wewnetrznych-wyborach-po-byly-wojewoda-z-platformy-ujawnia-to-wyborcza-farsa

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

 • .
 • .

Bard i poeta Bartek Kalinowski w piosence o kanalarzu, który został wójtem

- Wszelkie podobieństwo do osób, zdarzeń i miejsc rzeczywistych całkowicie przypadkowe. Miejsce akcji - gmina Gietrz. Czas akcji ... Zobacz więcej »
 • 18/02/2018 10:41
 • 2
 • Express.olsztyn.pl
 • .

Oszczercza wolność słowa

Czyli słowa: "Możesz pisać jak chcesz i co chcesz, ale ...wiesz jaki ma być wydźwięk twojej publikacji - w ilu redakcjach w Polsce... Zobacz więcej »
 • 18/02/2018 10:06
 • 1
 • Andrzej Dramiński
 • .

Czy w Olsztynie nie skończy się era absurdów?

Decyzję w tej sprawie podejmę z rozmysłem, bo lubię twórczość Marii Konopnickiej, a jej słowa "nie rzucim ziemi skąd nasz ród... Zobacz więcej »
 • 18/02/2018 09:35
 • 3
 • Aleksandra Greune

Dziś mruczki mają swoje święto

Święto to ma podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały... Zobacz więcej »
 • 17/02/2018 10:20
 • 0
 • amark

Polecane firmy

Reklama konta firmowego