Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nie dajmy się oszukać. Przestępcy zmieniają metody działania

 • 25/01/2017 11:18

"Na wnuczka", "na policjanta", "na inkasenta", a teraz także "na konto prokuratora" - przestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych metod, za pomocą których próbują oszukać jak najwięcej osób.

Wczoraj na terenie kilku powiatów z Warmii i Mazur policjanci otrzymali zgłoszenia, dotyczące usiłowań oszustw. Sposób działania przestępców był podobny do tego, jaki jest już znany policjantom. Do potencjalnej ofiary zadzwoniła osoba podająca się za funkcjonariusza CBŚ z Warszawy, podając przy tym numer swojej legitymacji służbowej. Dzwoniący – najczęściej o imieniu Andrzej – informował swojego rozmówcę, że ten padł ofiarą ataku hakera, który zaraz przejmie kontrolę nad jego kontem bankowym. Szansą na ochronę zgromadzonych na koncie środków miało być przelanie ich na wskazany numer konta należącego do prokuratury.

Przestępcy tym razem zrezygnowali z udziału pośredników – kurierów, którzy do tej pory odbierali pieniądze od poszkodowanych i przekazywali je dalej. Teraz pieniądze miały trafić od poszkodowanych bezpośrednio na konta kontrolowane przez przestępców.

Oszust zadzwonił do apteki

Właśnie w ten sposób fałszywy funkcjonariusz CBŚ usiłował wyłudzić pieniądze od jednego z przedsiębiorców z Olecka. Sprawca zadzwonił na telefon stacjonarny jednej z oleckich aptek podając się za policjanta. Poinformował, że środki zgromadzone na koncie bankowym apteki są zagrożone i należy je przelać na wskazane przez niego konto prokuratorskie. Na szczęście mieszkaniec powiatu nie dokonał przelewu, a o całej sytuacji powiadomił funkcjonariuszy.

Podobną historię usłyszała właścicielka apteki w Lidzbarkuw powiecie działdowskim, która poinformowała o tym tamtejszych policjantów. Funkcjonariusze nie tracąc czasu pojechali do wszystkich okolicznych aptek informując ich pracowników i właścicieli o tym, że także mogą paść ofiarą takiego usiłowania oszustwa.

Także policjanci z Olsztyna odnotowali wczoraj dwa przypadki takiej działalności przestępców. W obu przypadkach oszuści dzwonili na numery stacjonarne aptek. W pierwszym - rzekomy policjant poinformował kobietę, że w związku z prowadzonym postępowaniem prokuratorskim powinna zabezpieczyć swoje pieniądze na wskazanym przez niego koncie. Osoba, która odebrała ten telefon rozłączyła się, podejrzewając, że jest to próba oszustwa.

W drugim przypadku, sprawcy podając się za funkcjonariuszy CBA, poinformowali właściciela apteki, że przestępcy włamali się na jego konto, co ma umożliwić im kradzież pieniędzy. Przekonywali, że dzięki przelaniu pieniędzy na wskazany przez nich numer rachunku należącego do prokuratora, uda się im schwytać przestępców. Pokrzywdzony nie dokonał przelewu, natomiast słusznie o sprawie powiadomił prawdziwych policjantów.

Oszust ostrzega przed mafią

Z podobną – choć nieco bradziej rozbudowaną historią – do komisariatu policji w Lidzbarku (pow. działdowski) zgłosiła się 57-letnia mieszkanka miasta i zawiadomiła, że przed południem zadzwonił na jej telefon stacjonarny mężczyzna o imieniu Andrzej, podający się za funkcjonariusza CBŚ z Warszawy. Dzwoniący podał przy tym numer swojej legitymacji służbowej, a następnie poprosił o numer telefonu komórkowego zgłaszającej, twierdząc, że numer stacjonarny jest na podsłuchu. Po chwili ponownie - już przez komórkę - skontaktował się ze zgłaszającą i powiedział, że jest ona obserwowana przez mafię mającą powiązania z aferą Amber Gold. Polecił zgłaszającej przelać na wskazane konto bankowe – mające należeć do prokuratora - 20 tys. złotych, a na konto drugiego prokuratora kolejne kilkanaście tys. złotych. Po zakończeniu rozmowy kobieta przelała pieniądze przez internet na pierwsze ze wskazanych kont. Gdy po chwili ten sam mężczyzna zaczął nalegać o szybkie dokonanie kolejnych wpłat, kobieta domyśliła się, że mogło dojść do oszustwa. Szybko dotarła do siedziby swojego banku i tam anulowała przelew. Dzięki trzeźwej reakcji w ostatniej chwili nie poniosła żadnych strat, gdyż pieniądze wróciły na jej konto. Po tej transakcji mężczyzna jeszcze kilka razy dzwonił z zastrzeżonego numeru telefonu na telefon zgłaszającej, jednak ta już nie odbierała telefonu.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego