Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nie ma upamiętnienia Inki

 • 06/04/2018 08:42
 • 1

Nie można powiedzieć, by olsztyńskie media pochylały się z zaangażowaniem nad upamiętnianiem postaci młodziutkiej sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki", a upamiętnianie to często rozpropagowywanie wiedzy o jakimś doniosłym wydarzeniu w regionie, bądż zapoznawanie się z biografią kogoś wspaniałego, dzielnego, odważnego, a przede wszystkim zdolnego do poświęcenia własnego 17-letniego życia na ołtarzu Ojczyzny.

Od wielu lat zastanawiam się nad fenomenem - swoistym kuriozum w temacie ignorancji tematyki niezłomności tak młodych ludzi, jakimi byli Żołnierze Wyklęci - w tym przypadku "Inka" - oraz marginalizacji tej tematyki w lokalnych mediach.

Olsztyn jak dotąd jest terenem, gdzie beton komunistyczny i postkomunistyczny zabetonował nawet szare komórki decydentów odpowiedzialnych za historyczny wizerunek miasta.

Dziś poruszę pierwszy z brzegu przykład wysuniętej przeze mnie tezy. Na olsztyńskiej starówce dobiega koniec adaptacji kamiennic na ul. św. Barbary 2 i 3 na cel Muzeum Archidiecezjanego Warmii. W dość jednolitym tonie i jednostronnie opisywała to lokalna Gazeta Wyborcza, nie wspominając oczywiście, że w jednym z lokali w lipcu 1946 roku ta dzielna młodziutka sanitariuszka znalazła schronienie u jednego z "wyklętych", gdy przyjechała do Olsztyna po leki i opatrunki. Tak więc co będzie z tablicą informacyjną o działalności w tym miejscu "Inki"?

Przecież owo "szklane cudo", które po wyburzeniu starej kamienniczki powstało nie jest w stanie przypominać wcześniejszego klimatu uliczki św. Barbary. We wspomnianej wcześniej GW autorzy z zapałem godnym komunistycznego propagandzisty chwalą bez opamiętania geniusz ks. Zbigniewa Czernika, pomysłodawcy i historyka sztuki. Nie jest moim celem podważanie chęci czy umiejętności w/w kapłana, ale z całym szacunkiem do stanu duchownego - Drogi Kapłanie, gdyby nie ofiara "Inki" i tysięcy innych dzielnych żołnierzy to urządzanie jakiegokolwiek muzeum byłoby niemożliwie, gdyż bylibyśmy do dzisiaj zwasalizowaną strukturą obcego państwa.

Od wielu lat słyszy się w kuluarach na jakichś przyjęciach i uroczystościach, że niestety obecnie postawy moralne i patriotyczne choćby naszego lokalnego kleru odbiegają znacznie od tychże postaw kleru lat 40 czy 50 ubiegłego wieku, takich jak chociażby postawa ś.p. ks. Stefana Wyszyńskiego, nie mówiąc już o postawie naszego Papieża Jana Pawła II. Myślę, że nadzieja umiera ostatnia i nasz obecny Pasterz Warmiński arcybiskup Józef Górzyński będzie w stanie tę niepokojącą tendencję odwrócić. Oby mu się udało! Ks. Czernikowi należy życzyć jako historykowi, by był świadomy ofiary życia "Inki" i braku należytego upamiętnienia ofiary jej życia. Będę bacznie się temu przyglądać.

Oceń
Autor: S. Antoni Poniatycki

KOMENTARZE

kir 06/04/2018 15:24
"...gdyby nie ofiara "Inki" i tysięcy innych dzielnych żołnierzy to urządzanie jakiegokolwiek muzeum byłoby niemożliwie, gdyż bylibyśmy do dzisiaj zwasalizowaną strukturą obcego państwa". Panie autorze, czy pan zastanawia się nad tym, co pisze? Czytając to zdanie, mam rozumieć, że tylko dzięki "wyklętym" powstawały i powstają Polsce muzea? Czy to dzięki "Ince" może powstać w Olsztynie Muzeum Archidiecezjalne? Niechże pan choć troszkę przyhamuje swój patriotyczny zapał i zacznie logicznie myśleć...

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

13 grudnia zapal Światło Wolności

Instytut Pamięci Narodowej zachęca do postawienia 13 grudnia w oknach domów, mieszkań oraz urzędów światełek dla upamiętnienia 37... Zobacz więcej »
 • 11/12/2018 08:22
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  Nietrzeźwy i poszukiwany jechał rowerem. Z odsieczą przyszło dwóch kolegów - jeden również nietrzeźwy, a drugi poszukiwany

  W minioną niedzielę w godzinach porannych policjanci ruchu drogowego zauważyli w Stawigudzie rowerzystę poruszającego się... Zobacz więcej »
  • 11/12/2018 07:44
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Wchodzą w życie lokalne standardy urbanistyczne

   Specustawa umożliwia realizowanie inwestycji mieszkaniowych w oderwaniu od planów miejscowych. Przyjęte w niej zapisy określają w... Zobacz więcej »
   • 11/12/2018 06:44
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Brałeś pożyczkę w parabanku Profi Credit? Przeczytaj refleksje na tle orzeczenia TSUE

    Z grudniowego raportu Rzecznika Finansowego wynika, że proceder omijania prawa przez parabanki kwitnie do dziś. Tysiące ludzi... Zobacz więcej »
    • 11/12/2018 06:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Prywatny folwark w Urzędzie Wojewódzkim

     Nie jest tajemnicą, iż od wielu lat pewna grupa Zjednoczonej Prawicy w Olsztynie okopała się szczelnie w towarzystwie wzajemnej... Zobacz więcej »
     • 11/12/2018 06:11
     • 0
     • Aleksandra Greune

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego