Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Niech żyje Polska

 • 13/11/2018 09:10
 • 0

W niedzielę w Olsztynie uroczyście obchodzono setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i Narodowe Święto Niepodległości. Organizatorami uroczystości byli wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Olsztyna, metropolita warmiński oraz dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny w bazylice konkatedralnej św. Jakuba, której przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński. W wygłoszonej homilii przypomniał, że tęsknota za wolnością zrodziła świadomość konieczności odbudowania ducha narodowego i ducha polskości.

- Stajemy z wdzięcznością wobec Boga za dar wolności i wobec kilku pokoleń naszych przodków, którzy tę wolność wywalczyli, wypracowali i wymodlili - powiedział arcybiskup Górzyński. - Historia naszych dziejów nie jest dla nas tylko przeszłością, którą należy wspominać, choćby i z wdzięcznością. Jest nauką i zobowiązaniem, które trzeba umieć podjąć. I chociaż przed nami wyzwania na miarę naszych czasów, to jest w nich wiele wspólnego z historią przodków.

Na zakończenie wierni odśpiewali Te Deum i Mazurka Dąbrowskiego.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości, na czele z kompaniami honorowymi i pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicami Olsztyna na Plac Solidarności. Pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny wysłuchano okolicznościowych wystąpień wojewody Artura Chojeckiego, marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina oraz prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Odczytano również Niepodległościowy Apel Pamięci zakończony salwą honorową. Potem pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości zakończyła defilada orkiestry wojskowej z Giżycka i kompanii honorowych. Złożono także kwiaty pod tablicą Józefa Piłsudskiego na Urzędzie Marszałkowskim.

 

 

foto: Kamil Olszewski, W-M UW w Olsztynie

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zabił brata. Grozi mu dożywocie

  W minioną niedzielę oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w mieście podczas... Zobacz więcej »
  • 21/02/2019 11:32
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Trotyl z czasów II wojny światowej na krajowej 16

   Orzysz Dziś policjanci otrzymali informację od pracowników remontujących most w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz w ciągu drogi... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 11:17
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Nie stać cię na prawnika? Możesz skorzystać z nieodpłatnej porady. I to bez stosu zaświadczeń

   Nowelizacja ustawy, o której mowa, nie tylko zmienia zasady organizowania nieodpłatnej pomocy prawnej, ale właściwie buduje ten system... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 08:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego