Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nieuczciwe zagrywki komorników

 • 09/06/2015 13:12

Mimo nagłaśniania medialnego spraw związanych z nieuczciwym działaniem kancelarii komorniczych, problem "hurtowni komorniczych" powiązanych z kancelariami prawnymi, komisami i podstawionymi osobami, wciąż nie jest rozwiązany. Działania tych - nie bójmy się tego słowa - szajek, coraz bardziej przypominają bandyckie zagrywki, nie zaś postępowanie egzekucyjne w imieniu prawa.

Dłużnikiem może stać się każdy z nas, wystarczy zbieg nieprzewidzianych okoliczności i do naszych drzwi zapuka komornik.

Taka właśnie sytuacja miała miejsce w przypadku pana Roberta Wojciechowskiego z Olsztyna (dane mężczyzny zostały zmienione, przyp. red.). Mężczyzna z powodzeniem prowadził działalność gospodarczą, zatrudniał kilka osób. Co jakiś czas banki proponowały mu kredyty, a pan Robert korzystał z propozycji i swoje zobowiązania zawsze regulował w terminie. Zdarzyło się jednak, że kontrahent nie zapłacił dużej faktury w terminie, a Robert W. nie miał środków na terminowe opłacenie ZUS - opłacił składki tydzień później. Jakież było jego zdziwienie, gdy otrzymał wiadomość z banku, że ten wypowiada mu umowę kredytową, gdyż jednym z punktów tej umowy było terminowe opłacanie zobowiązań wobec ZUS i Urzędu Skarbowego. Na nic zdały się tłumaczenia mężczyzny, że "poślizg" wyniósł ledwo kilka dni, a on sam nie ma kilkudziesięcu tysięcy złotych, których domaga się bank. Ruszyła machina bankowo - komornicza i Robert W. ani się spostrzegł, jak miał na karku nie jednego, a kilku komorników, którzy skwapliwie zajęli się windykacją, mnożąc koszty. Robert W. wpadł w spiralę zadłużenia, zamknął firmę, zwolnił pracowników...

Wiadomo, że długi trzeba spłacać, jednak w procesie egzekucji bardzo wiele zależy od działań komornika. Naruszenie zasad postępowania jest w stanie zniweczyć największe wysiłki wierzyciela. Często również działania te naruszają prawa dłużnika bądź innych osób. Tak stało się w przypadku pani Justyny, mieszkanki powiatu olsztyńskiego, której komornik zajął auto należące do niej, mimo że nie była ona niczyim dłużnikiem. Auto służyło jej do prowadzenia działalności, firma zarejestrowana jest również na nią, dłużnikiem zaś jest ojciec pani Justyny. Sytuacja analogiczna jak w przypadku głośniej sprawy Radosława Zaremby i jego ciągnika, czy Katarzyny Walkowskiej z Sieradza, której "złupiono" prywatne i służbowe samochody na poczet cudzych długów.

Wobec bezprawnych działań komorników nie jesteśmy bezbronni, chociaż walka z machiną komorniczą nie jest łatwa.

- Komornik przy prowadzeniu postępowania egzekucyjnego musi przestrzegać ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, a także kodeksu postępowania cywilnego oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie czynności komorników, które określa szczegółowo, jakie wymogi muszą spełniać czynności dokonywane przez komornika - mówi Olga Malinowska z kancelarii prawnej mecenasa Lecha Obary z Olsztyna. - Podstawowym środkiem służącym do zwalczenia bezprawnych działań komornika jest skarga na czynności komornika. Skargę należy wnieść do sądu rejonowego, przy którym działa dany komornik. Składa się ją na piśmie, a powinna ona spełniać wszystkie wymagania pisma procesowego. Wyjątkiem jest składanie skarg na czynności komornika podczas licytacji ruchomości - kiedy składa się ją do protokołu licytacji. Natomiast podczas licytacji nieruchomości skargę składa się ustnie bezpośrednio sędziemu nadzorującemu licytację. Niezależnie od tego, w jakiej formie złożono skargę, powinna ona określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano oraz wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

Skarga powinna być złożona w terminie 7 dni od daty czynności, gdy strona była przy niej obecna lub o jej terminie zawiadomiona. Skarga wniesiona po terminie zostanie odrzucona.

Termin ten jest więc bardzo ważny, gdyż potem ciężko już jest dochodzić swoich racji, chociaż oczywiście nie jest to niemożliwe.

Zwracać należy także uwagę na koszty, jakie komornik nalicza sobie za swoje "usługi" strasząc nimi dłużnika. Chodzi na przykład o koszt lawety, co w przypadku komornika grasującego na drugim końcu Polski, jest kosztem niebagatelnym.

Art. 49 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji mówi, że "W przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego opłaty o których mowa w punktach 1 i 2 uiszcza wierzyciel. W celu ich pobrania komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa wierzyciela do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klazulę wykonalności".

Jeśli ktoś ma wątpliwości, co to jest egzekucja niecelowa, najlepiej jeśli skontaktuje się z prawnikiem, który przeprowadzi go przez meandry zawiłej terminologii. Rzecz w tym, że wierzyciele bardzo często wynajmują kancelarie komornicze z drugiego końca kraju, mimo iż dobrze wiedzą, że to bardzo podnosi koszty.

Tu możemy przedstawić kolejny przykład. Marcin Jaworski z Olsztyna przez wiele lat spłacał kredyty bankowe regularnie. Problemy pojawiły się, kiedy stracił pracę. Bank nie chciał podpisać żadnej ugody i postanowił odzyskać swoje pieniądze na podstawie banowego tytułu egzekucyjnego. Marcinem Jaworskim zajął się komornik z Lublina, który słono sobie liczył za dojazdy własne, wynajęcie lawety i parking. Co w tej sprawie bulwersujące - samochód zajęty na poczet długów nie należy do pana Marcina, lecz do jego żony, z którą od wielu lat ma rozdzielność majątkową. Auto nigdy nie było we władniu Marcina Jaworskiego, lecz tłumaczeń tych komornik nie chciał słuchać. Samochód został zajęty i - najpierw pozostawiony we władaniu żony dłużnika, a potem odholowany - bez słowa wyjaśnienia! - na parking i sprzedany zdecydowanie poniżej wartości. Kiedy Marcin Jaworski próbował wyjaśniać sytuację i ustalić wysokość kosztów, które rosły w zawrotnym tempie, to usłyszał, że "jak będzie fikał, to on (komornik, przy. red.) naliczy mu takie koszty, że się nie pozbiera". Wszystko zostało nagrane dyktafonem i przy sprawie sądowej nagrania na pewno ujrzą światło dzienne.

Istotne w tej sprawie jest również to, że Marcin Jaworski nie składał skargi na czynności komornika, nie żądał wyjaśnień, rozliczania kosztów itd., bo w głowie mu się nie mieściło, że komornik może nie do końca przestrzegać prawa. Podpisywał więc wraz z żoną wszytko, co mu do podpisywania było podsuwane, a "otrzeźwienie" przyszło dopiero po czasie - kiedy dług podstawowy został już praktycznie spłacony, a komornik postanowił, że oprócz samochodu zajmie jeszcze meble oraz sprzęt RTV i AGD na poczet horrendalnie wysokich kosztów, których rozliczenia Marcin Jaworski w żaden sposób nie może się doprosić.

 

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego