Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nosił komornik razy kilka, ponieśli i komornika

 • 12/06/2015 17:45
 • 2

Czy teza, że wszyscy uczą się na błędach, tylko komornicy nie potrafią tego zrobić jest zbyt śmiała? Jeśli prześledzimy sprawę skandalicznie przeprowadzonej egzekucji, której dopuścił się komornik z Piotrkowa Trybunalskiego, to uznamy, że teza jest jak najbardziej prawdziwa. Komornik zupełnie nie przejął się głośną medialnie sprawą swojego kolegi z Łodzi, który za długi sąsiada zlicytował ciągnik Radosława Zaremby i powielił jego zachowanie.

Beata Olszewska spod Olsztyna (personalia zmienione, bo kobieta na razie chce pozostać anonimowa, przyp. red.) prowadzi działalność gospodarczą, do wykonywania której niezbędny jest ciągnik siodłowy. Ciągnik jest pełną własnością kobiety i pozostaje w jej wyłącznym władaniu. Świadczy o tym zarówno faktura zakupu, jak i dowód rejestracyjny oraz stosowny zapis w rejestrze zastawów. Pani Beata miała jednak tego pecha, że w długi popadł jej ojciec, który nie posiada żadnego majątku. Cóż więc zrobił sprytny komornik? Otóż zajął ciągnik siodłowy należący do córki dłużnika, czyli pani Beaty. Mało tego! Zaszantażował też kobietę, że jeśli ta nie zapłaci chociaż części długu swojego ojca, to natychmiast zabierze jej jedyne źródło dochodu. Beata Olszewska, wystarszona groźbą niemożności zarabiania, zapłaciła komornikowi ponad 11 tysięcy złotych, co jednak nie uchroniło ciągnika przed zajęciem.

- Komornik dokonując zajęcia ciągnika złamał art. 244 kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że dowód rejestracyjny sporządzony w przepisanej formie przez uprawnione do tego organy jest dokumentem urzędowym, potwierdzającym własność - wyjaśnia Karolina Czerkas z kancelarii mecenasa Lecha Obary, pełnomocnika pokrzywdzonej.  - Komornik po okazaniu mu dowodu rejestracyjnego był więc zobligowany do odstąpienia od czynności zajęcia pojazdu.

Komornik naruszył też art. 845 par. 2 k.p.c., który mówi, że zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika. Ciągnik zdecydowanie nie był własnością dłużnika ani dłużnik nie władał nim w momencie zajęcia, więc nie istniała jakakolwiek przesłanka do zajęcia go na poczet obcego długu.

Tak więc pazerny komornik z Piotrkowa Trybunalskiego, widząc dowód rejestracyjny ciągnika, fakturę zakupu oraz postanowienie sądu o ustanowieniu zastawu rejestrowego na rzecz banku, powinien natychmiast odstąpić od zajęcia pojazdu. Ten zaś nie dość, że tego nie zrobił, to jeszcze szantażował córkę dłużnika. Nic dziwnego, bo ten objazdowy komornik przejechał kilkaset kilometrow, więc chyba uznał, że nie chce wrócic z pustymi rękami.

Tym razem jednak -  w odróżnieniu od sprawy Radosława Zaremby i jego ciągnika - policja nie chroniła komornika. Wręcz przeciwnie - wygląda na to, że stróże prawa z KPP w Szczytnie tym razem rzetelnie zajęli się jego egzekowaniem. Na razie wszystko idzie w kierunku postawienia komornikowi zarzutów niedopełnienia obowiązków i zmuszenia groźbą do zwrotu wierzytelności. Cudzej wierzytelności!

Art. 191 par. 1. kodeksu karnego mówi bowiem wyraźnie, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W praragrafie 2 zaś zapisane jest, iż jeżeli sprawca działa w sposób określony w par. 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czy kolejny komornik, który zdecyduje się zabrać cudzą własność za długi osoby trzeciej, weźmie pod uwagę przygody swoich kolegów po fachu, których za nadgorliwość spotkała bądź spotka zasłużona kara?

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

BRAWO........ 12/06/2015 23:19
Jebac hujow komorników. Wydaje im się że mogą wszystko. A tym czasem to pazerne pierdolone hieny. Brak słów na takich skurwysynow.
Wstydzę się jako Polak 13/06/2015 10:00
Jakie państwo taki komornik. Taki komornik jakie państwo!

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Czas na nową kadencję

  Kadencja samorządów kończy się dziś, czyli w piatek 16 listopada. Zgodnie z przepisami, w ciągu siedmiu dni powinny ukonstytuować... Zobacz więcej »
  • 16/11/2018 15:34
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Mężczyzna, który śmiertelnie potrącił pieszego pod Dobrym Miastem sam zgłosił się na policję

   Na miejscu śmiertelnego potrącenia pod nadzorem prokuratora pracowali policjanci ruchu drogowego oraz technik kryminalistyki. Podczas... Zobacz więcej »
   • 16/11/2018 11:29
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Czy niepełnosprawni w Olsztynie traktowani są jak osoby drugiej kategorii?

    Tak samo jest w naszym kochanym mieście. Brakuje podjazdów i taka osoba nie może pójść na przykład do fryzjera, pizzerii czy do... Zobacz więcej »
    • 16/11/2018 10:46
    • 0
    • S. Antoni Poniatycki

     Policjant potrącił motocyklistów. Jeden zmarł. W środę ruszyła rozprawa apelacyjna

     Przypomnijmy. Do wypadku z udziałem radiowozu i grupy motocyklistów doszło 20 września 2015 r. na drodze krajowej nr 16 w pobliżu... Zobacz więcej »
     • 16/11/2018 08:53
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      I znów nowa organizacja ruchu na ul. Partyzantów

      Nowe rozwiązania zostały wprowadzone w nocy z czwartku na piątek (15/16 listopada). - W obrębie skrzyżowania uczestnicy ruchu jadący... Zobacz więcej »
      • 16/11/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl
      • .

      Chocholi taniec

      Chocholi taniec Dziw nad dziwy niesłychany - Walc z Walczykiem poszli w tany. AntyPiSem zjednoczeni, w tańcu całkiem... Zobacz więcej »
      • 16/11/2018 07:48
      • 2
      • warmiak

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego