Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nosił komornik razy kilka, ponieśli i komornika

 • 12/06/2015 17:45

Czy teza, że wszyscy uczą się na błędach, tylko komornicy nie potrafią tego zrobić jest zbyt śmiała? Jeśli prześledzimy sprawę skandalicznie przeprowadzonej egzekucji, której dopuścił się komornik z Piotrkowa Trybunalskiego, to uznamy, że teza jest jak najbardziej prawdziwa. Komornik zupełnie nie przejął się głośną medialnie sprawą swojego kolegi z Łodzi, który za długi sąsiada zlicytował ciągnik Radosława Zaremby i powielił jego zachowanie.

Beata Olszewska spod Olsztyna (personalia zmienione, bo kobieta na razie chce pozostać anonimowa, przyp. red.) prowadzi działalność gospodarczą, do wykonywania której niezbędny jest ciągnik siodłowy. Ciągnik jest pełną własnością kobiety i pozostaje w jej wyłącznym władaniu. Świadczy o tym zarówno faktura zakupu, jak i dowód rejestracyjny oraz stosowny zapis w rejestrze zastawów. Pani Beata miała jednak tego pecha, że w długi popadł jej ojciec, który nie posiada żadnego majątku. Cóż więc zrobił sprytny komornik? Otóż zajął ciągnik siodłowy należący do córki dłużnika, czyli pani Beaty. Mało tego! Zaszantażował też kobietę, że jeśli ta nie zapłaci chociaż części długu swojego ojca, to natychmiast zabierze jej jedyne źródło dochodu. Beata Olszewska, wystarszona groźbą niemożności zarabiania, zapłaciła komornikowi ponad 11 tysięcy złotych, co jednak nie uchroniło ciągnika przed zajęciem.

- Komornik dokonując zajęcia ciągnika złamał art. 244 kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, że dowód rejestracyjny sporządzony w przepisanej formie przez uprawnione do tego organy jest dokumentem urzędowym, potwierdzającym własność - wyjaśnia Karolina Czerkas z kancelarii mecenasa Lecha Obary, pełnomocnika pokrzywdzonej.  - Komornik po okazaniu mu dowodu rejestracyjnego był więc zobligowany do odstąpienia od czynności zajęcia pojazdu.

Komornik naruszył też art. 845 par. 2 k.p.c., który mówi, że zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika. Ciągnik zdecydowanie nie był własnością dłużnika ani dłużnik nie władał nim w momencie zajęcia, więc nie istniała jakakolwiek przesłanka do zajęcia go na poczet obcego długu.

Tak więc pazerny komornik z Piotrkowa Trybunalskiego, widząc dowód rejestracyjny ciągnika, fakturę zakupu oraz postanowienie sądu o ustanowieniu zastawu rejestrowego na rzecz banku, powinien natychmiast odstąpić od zajęcia pojazdu. Ten zaś nie dość, że tego nie zrobił, to jeszcze szantażował córkę dłużnika. Nic dziwnego, bo ten objazdowy komornik przejechał kilkaset kilometrow, więc chyba uznał, że nie chce wrócic z pustymi rękami.

Tym razem jednak -  w odróżnieniu od sprawy Radosława Zaremby i jego ciągnika - policja nie chroniła komornika. Wręcz przeciwnie - wygląda na to, że stróże prawa z KPP w Szczytnie tym razem rzetelnie zajęli się jego egzekowaniem. Na razie wszystko idzie w kierunku postawienia komornikowi zarzutów niedopełnienia obowiązków i zmuszenia groźbą do zwrotu wierzytelności. Cudzej wierzytelności!

Art. 191 par. 1. kodeksu karnego mówi bowiem wyraźnie, że kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. W praragrafie 2 zaś zapisane jest, iż jeżeli sprawca działa w sposób określony w par. 1 w celu wymuszenia zwrotu wierzytelności, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Czy kolejny komornik, który zdecyduje się zabrać cudzą własność za długi osoby trzeciej, weźmie pod uwagę przygody swoich kolegów po fachu, których za nadgorliwość spotkała bądź spotka zasłużona kara?

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego