Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Nowa drużyna Mateusza Morawieckiego. Rekonstrukcja rządu stała się faktem

 • 09/01/2018 12:42
 • 0

W południe poznaliśmy nazwiska nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Rano premier podpisał wniosek do prezydenta o odwołanie i powołanie ministrów. Giełda nazwisk zmieniała się jak w kalejdoskopie, a spekulacje na temat tego, kto zostaje, kto odejdzie, kto kogo zastąpi, a kto popadnie w polityczny niebyt rozgrzewały łamy wszelkich mediów i portali społecznościowych.

Kilka minut po godzinie 12:00 wszystko stało się jasne. Odwołani zostali Mateusz Morawiecki (z urzędu ministra rozwoju), Konstanty Radziwiłł, Jan Szyszko, Antoni Macierewicz, Mariusz Błaszczak, Anna Streżyńska, Witold Waszczykowski, Andrzej Adamczyk i Henryk Kowalczyk.

Na ich miejsce prezydent Andrzej Duda powołał nowych ministrów.

I tak od dziś Teresa Czerwińska obejmie resort finansów. Nowym ministrem przedsiębiorczości i technologii została Jadwiga Emilewicz. Resort inwestycji i rozwoju obejmie Jerzy Kwieciński. Tekę ministra zdrowia otrzymał Łukasz Szumowski, dotychczasowy wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Nowym szefem ministerstwa środowiska został Henryk Kowalczyk. Joachim Brudziński został nowym ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Nowym szefem dyplomacji - ministrem spraw zagranicznych - został Jacek Czaputowicz. Mariusz Błaszczak to nowym minister obrony narodowej. Andrzej Adamczyk, który poprzednio sprawował funkcję szefa resortu infrastruktury i budownictwa, został nowym ministrem infrastruktury.

Po zaprzysiężeniu prezydent Andrzej Duda pogratulował nowym ministrom objęcia urzędów i podziękował poprzednikom za dobrze sprawowaną pracę.

- Gratuluję tych dwóch lat dobrej pracy dla Rzeczpospolitej. To była dobra zmiana. Jesteście ludźmi bardzo skromnymi. Mówiliście - to jest służba, nie mamy żadnych oczekiwań w zamian. Ale moim obowiązkiem jako prezydenta jest wam podziękować. Gratuluję panu premierowi przede wszystkim odwagi i umiejętności dokonywania zmian, zarówno personalnych, jak i organizacyjnych. Głęboko wierzę, że te zmiany przyczynią się do jeszcze efektywniejszego działania rządu. Na zakończenie chcę powiedzieć jedno. Jestem otwarty na współpracę, proszę o spotkania w razie jakichkolwiek problemów. Mnie ogromnie zależy na współpracy w imieniu Rzeczpospolitej - mówił Andrzej Duda.

Po prezydencie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

- Polska jest pięknym okrętem, ale to od nas zależy, czy dopłynie do wspaniałego portu. To, czy znajdzie nowe drogi zależy nie od siły masztów, ale przede wszystkim od załogi. Polska demokracja musi być demokracją z sercem. Jest dla nas sprawą najwyższej wagi, żeby budować Polskę silną i bezpieczną, zarówno na granicach zewnętrznych, jak i wewnątrz kraju. Polska demokracja powinna być demokracją z sercem dla ludzi, którzy będą się bogacić duchowo i materialnie. Nie chcemy być rządem dogmatycznym. Chcemy być rządem, który łączy gospodarkę ze społeczeństwem. Wymiar globalny z Polską powiatową. Rządem łączącym prawo ze sprawiedliwością, których nie było od 80 lat. Żeby Polska była wielka i jak najsilniejsza. My tu jesteśmy po to, żeby służyć 24 godziny na dobę. Nasz rząd nie jest przeciwko komuś, chciałem podziękować tym ministrom, którzy świetnie wykonali swoją pracę. Nowi ministrowie są właśnie po to, żeby znajdować drogi do jak najlepszego rozwoju Polski. Na koniec powiem krótko i filozoficznie - "do roboty" - tymi słowami premier Morawiecki zakończył swoje przemówienie.

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  22 lipca - prawda o kłamstwie tak zwanej władzy ludowej

  - Ta data upamiętniała wielkie historyczne kłamstwo. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego nie powstał bowiem w żadnych Chełmie... Zobacz więcej »
  • 22/07/2018 12:42
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Sinice w jeziorze Krzywym. Dziś nie popływamy...

   Charakterystyczne zielone smugi w wodzie  widoczne są gołym okiem.  Kąpiel w miejscu, gdzie kwitną sinice, jest... Zobacz więcej »
   • 22/07/2018 10:18
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Honda z podejrzanym numerem VIN

    W  czwartek do odprawy granicznej w Grzechotkach na kierunku wjazdowym do Polski stawił się obywatel Rosji. 39-letni mieszkaniec... Zobacz więcej »
    • 22/07/2018 08:07
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Konstytucja dla Nauki czeka na podpis prezydenta

     - Konstytucja dla Nauki kładzie nacisk na rozwój doskonałości naukowej. Dążymy do tego, żeby polskie uniwersytety mogły... Zobacz więcej »
     • 22/07/2018 07:33
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Rok 2019 rokiem Anny Walentynowicz

     15 sierpnia 2019 r. przypada 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz, wybitnej działaczki niepodległościowej Wolnych Związków... Zobacz więcej »
     • 21/07/2018 11:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Tragedia na torach. Ofiarą kobieta

      Do tragedii doszło w pobliżu Unieszewa między Naterkami a Biesalem. Piesza zginęła na miejscu. Policjanci wyjaśniają przyczyny... Zobacz więcej »
      • 21/07/2018 10:43
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego