Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Odszedł Jan Olszewski - człowiek traktujący pełnienie funkcji premiera jako służbę Polsce. Wspomnienie Bogusława Owoca

 • 09/02/2019 08:35
 • 0

Pana Premiera Jana Olszewskiego poznałem 2 maja 1992 r. Była sobota, w którą jak co miesiąc przyjechałem do Warszawy do swojego kierownika duchowego. Ku mojemu zaskoczeniu na dworcu odebrał mnie mój przyjaciel Andrzej Zalewski, pełniący wówczas funkcję wiceministra spraw wewnętrznych - wtedy jedynego. Zdziwiło mnie to, gdyż wiedziałem, że pracy mu nie brakuje. Andrzej rzucił krótko: - o 12:30 mamy być u premiera. Pan Premier poświęcił mi 50 minut czasu. Zdziwiło mnie ciepło bijące od tego człowieka i przystępność, mimo zachowania urzędowego dystansu. Ale najważniejsze było, że zrozumiałem, iż temu człowiekowi naprawdę chodzi o dobro mojej Ojczyzny.

Był to impuls, który wywołuje w duszy taką radość, że mimowolnie uśmiechasz się patrząc w niebo. Wtedy wszystko nabiera sensu, bo czujesz, że państwem kieruje ktoś, kto traktuje to jako służbę. A wtedy byt najbliższych jest bezpieczny, bo żadna łajdacka władza nie złamie prawa. W okresie późniejszym, kiedy miałem honor współtworzyć struktury Ruchu dla Rzeczypospolitej w województwie olsztyńskim i otwierać listę Koalicji dla Rzeczypospolitej w wyborach parlamentarnych w 1993 roku, doskonale rozumiałem radość i nadzieję ludzi związaną z osobą Pana Premiera.

Doskonale też pamiętam pobyt Jana Olszewskiego w Olsztynie podczas kampanii parlamentarnej 26 lipca 1993 r. Kiedy szliśmy ulicą we dwóch na spotkanie z przedsiębiorcami, na ulicy Mickiewicza niespodziewanie podbiegła jakaś pani i rzuciła się Panu Premierowi na szyję. Dziękowała za wszystko, jak to określiła, i za nadzieję, którą daje ludziom. Było to po mszy świętej, jaka miała miejsce w Katedrze, w intencji kombatantów Armii Krajowej. Była godzina 9:00, dzień powszedni (poniedziałek), a kościół był zapełniony. Dołączam zdjęcia z tej uroczystości. Pan Premier w otoczeniu spontanicznie reagujących ludzi. Nie dokonam nadużycia kiedy stwierdzę, że był przez nich kochany. Mszę świętą celebrowali ś.p. ks. proboszcz Tadeusz Borkowski, ks. Roman Wiśniowiecki i dwóch innych kapłanów.

Drzwi dla Pana Premiera zawsze były otwarte. Na jednym ze zdjęć jest przyjmowany przez władze olsztyńskiej WSP. Ten pan stojący tyłem to ś.p. prof. Antoni Żebracki, przewodniczący Komitetu Wyborczego Solidarności w wyborach 1989 r. w województwie olsztyńskim.

Dzisiaj zrozumiałem, że zdjęcia te mają wymiar historyczny. Dobrze więc, że Express Olsztyn je upubliczni.

Doskonalę pamiętam to co działo się wieczorem 4 czerwca 1992 r., a zakończyło się o 0:50 już następnego dnia. Ten dzień został we mnie do końca życia. Zostało przeświadczenie, że PRL w ogóle nie upadł, tylko umocnił się ekonomicznie, z agenturą na jego fasadzie. Wtedy ujawnili się w pełni pierwszy raz. Nic tego nie zatrze, nawet robienie przez niektórych za tak zwanych patriotów w okresie późniejszym.

Pozostały też jednak słowa Premiera Jana Olszewskiego skierowane do Polaków, że uczciwość jest ważniejsza niż wszystko inne, bo wtedy można każdemu spojrzeć prosto w oczy. Pozostało też pytanie - czyja będzie Polska? Czy agentów, łajdaków, złodziei, a najczęściej to wszystko mieści się w jednym, czy też uczciwych ludzi? To jest testament jaki zostawił nam ś.p. Premier Jan Olszewski. Na tak postawione pytanie każdy musi odpowiedzieć we własnym sumieniu.

Pan Jan udał się już do lepszego świata, testament zaś pozostał do wypełnienia. Spoczywaj w Bogu, pozostając tutaj w wiecznej pamięci.

 

 

Bogusław Owoc

Olsztyn 8 lutego 2019 r.

 

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Rodzinny biznes zlikwidowany. Zabezpieczono ponad 600 krzaków konopi oraz 5,5 kg marihuany o wartości ponad 800 tys. złotych

  Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku ustalili, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a konkretnie w Olsztynie... Zobacz więcej »
  • 19/02/2019 13:46
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Jechali w nieznane, do miasta leżącego jeszcze trzy tygodnie wcześniej na linii frontu, by przywrócić je do życia...

   Na budynku przy dzisiejszej ul. Marii Zientary-Malewskiej 2 (dawniej ul. Waryńskiego), w którym zostali zakwaterowani, wywiesili... Zobacz więcej »
   • 19/02/2019 12:40
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Skracamy? Tak, z 50 do 10 lat

   - Dotychczas w Polsce obowiązywał jeden z najdłuższych okresów przechowywania dokumentacji  kadrowo-płacowej, czyli 50 lat. Dla... Zobacz więcej »
   • 19/02/2019 11:14
   • 1
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Radni koalicyjni z sejmiku województwa nie chcą budowy linii kolejowej z Dobrego Miasta do Bartoszyc

   Uchwałę intencyjną w tej sprawie złożyli radni PiS, którzy optowali za przystąpieniem naszego regionu do rządowego programu Kolej... Zobacz więcej »
   • 19/02/2019 10:29
   • 1
   • Express.olsztyn.pl

    O włos od tragedii. W centrum Olsztyna osunęła się skarpa z murem oporowym

    Do zdarzenia doszło w trakcie prac budowlanych prowadzonych na działce przy ul. Dąbrowszczaków na zapleczu zdewastowanej kamienicy obok... Zobacz więcej »
    • 19/02/2019 09:27
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Wyjątkowa waga na urodziny Kopernika

     Słynny astronom urodził się 546 lat temu, 19 lutego. Najbardziej związany był z Warmią, na której spędził większość swego... Zobacz więcej »
     • 19/02/2019 08:48
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego