Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Olej ceramiczny przerabiali na olej napędowy

 • 20/01/2018 10:06
 • 0

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją wołomińskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z CBŚP z Olsztyna w wyniku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie zatrzymali osoby, które mają związek z wprowadzaniem do obrotu przerobionego oleju napędowego, a co za tym idzie oszustw podatkowych na rzecz Skarbu Państwa, kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniem brudnych pieniędzy w zakupionym przez nich zakładzie przetwórstwa zlokalizowanym na Mazowszu.

Policjanci z KPP w Wołominie oraz CBŚP w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie pracowali nad tą sprawą od kilkunastu miesięcy.

W trakcie działań operacyjnych ustalili, że w powiecie nowodworskim działa firma, której właściciele kupują paliwo, między innymi z Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech i Słowacji. Miał to być olej napędowy. W rzeczywistości okazało się, że jest to olej ceramiczny, który nie spełnia polskich norm jakościowych, a który na terenie firmy był - przy pomocy odpowiednich preparatów chemicznych - przerabiany na niskiej jakości olej napędowy. Ten z kolei trafiał bezpośrednio do odbiorców na terenie całej Polski. Policjanci dowiedli, że olej był sprzedawany na terenie naszego kraju z pominięciem należnego podatku na rzecz Skarbu Państwa. Szacunkowe straty  z tego tytułu wynoszą ponad 40 milionów złotych.

W tej sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn- 47-letniego Jacka Ż., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 51-letniego Leszka P., członka grupy. Obaj zostali tymczasowo aresztowani

Ponadto funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni za pieniądze uzyskane w wyniku przestępczej działalności, zakupili na podstawione osoby zakład przetwórstwa zlokalizowany na terenie województwa mazowieckiego. Miał on im służyć do legalizacji zysków z nielegalnego obrotu paliwami.

Prokurator zajął udziały spółki o wartości 4,3 mln złotych. Na jego wniosek policjanci zatrzymali udziałowców zakładu przetwórstwa, którym przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy i zastosowali wobec nich poręczenie majątkowe w  wysokości 50 tys. złotych oraz policyjny dozór.

O ten sam zarzut prokurator uzupełnił zarzuty przedstawione zatrzymanemu wcześniej Jackowi Ż. oraz Leszkowi P.  

Ostatecznie policjanci dowiedli, że istnieją przesłanki do zajęcia całości przedsiębiorstwa, co zrobili stosując tak zwaną konfiskatę rozszerzoną. Wartość zakładu została oszacowana na prawie 50 milionów złotych. W związku z tymi ustaleniami prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego Jacka Ż. I Leszka P.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za pranie brudnych pieniędzy - do 10 lat więzienia.

Oceń
Autor: del

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zawiadomienie do prokuratury w sprawie zaniedbań w Stomilu

  Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w sprawozdaniach finansowych sportowej... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 16:26
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Obwodnica Olsztyna na finiszu. Zobacz galerię!

  Z powodu przerwy zimowej na budowie, roboty na obwodnicy Olsztyna są okrojone, nie wszystkie prace w niskich temperaturach można... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 13:00
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego