Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Olej ceramiczny przerabiali na olej napędowy

 • 20/01/2018 10:06
 • 0

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją wołomińskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z CBŚP z Olsztyna w wyniku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie zatrzymali osoby, które mają związek z wprowadzaniem do obrotu przerobionego oleju napędowego, a co za tym idzie oszustw podatkowych na rzecz Skarbu Państwa, kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniem brudnych pieniędzy w zakupionym przez nich zakładzie przetwórstwa zlokalizowanym na Mazowszu.

Policjanci z KPP w Wołominie oraz CBŚP w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie pracowali nad tą sprawą od kilkunastu miesięcy.

W trakcie działań operacyjnych ustalili, że w powiecie nowodworskim działa firma, której właściciele kupują paliwo, między innymi z Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech i Słowacji. Miał to być olej napędowy. W rzeczywistości okazało się, że jest to olej ceramiczny, który nie spełnia polskich norm jakościowych, a który na terenie firmy był - przy pomocy odpowiednich preparatów chemicznych - przerabiany na niskiej jakości olej napędowy. Ten z kolei trafiał bezpośrednio do odbiorców na terenie całej Polski. Policjanci dowiedli, że olej był sprzedawany na terenie naszego kraju z pominięciem należnego podatku na rzecz Skarbu Państwa. Szacunkowe straty  z tego tytułu wynoszą ponad 40 milionów złotych.

W tej sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn- 47-letniego Jacka Ż., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 51-letniego Leszka P., członka grupy. Obaj zostali tymczasowo aresztowani

Ponadto funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni za pieniądze uzyskane w wyniku przestępczej działalności, zakupili na podstawione osoby zakład przetwórstwa zlokalizowany na terenie województwa mazowieckiego. Miał on im służyć do legalizacji zysków z nielegalnego obrotu paliwami.

Prokurator zajął udziały spółki o wartości 4,3 mln złotych. Na jego wniosek policjanci zatrzymali udziałowców zakładu przetwórstwa, którym przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy i zastosowali wobec nich poręczenie majątkowe w  wysokości 50 tys. złotych oraz policyjny dozór.

O ten sam zarzut prokurator uzupełnił zarzuty przedstawione zatrzymanemu wcześniej Jackowi Ż. oraz Leszkowi P.  

Ostatecznie policjanci dowiedli, że istnieją przesłanki do zajęcia całości przedsiębiorstwa, co zrobili stosując tak zwaną konfiskatę rozszerzoną. Wartość zakładu została oszacowana na prawie 50 milionów złotych. W związku z tymi ustaleniami prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego Jacka Ż. I Leszka P.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za pranie brudnych pieniędzy - do 10 lat więzienia.

Oceń
Autor: del

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Kandydat na sędziego w SN pozbawiony stanowiska w Okręgowej Radzie Adwokackiej. Za karę? A przecież mamy demokrację

  Okręgowa Rada Adwokacka pozbawiła Grzegorza Hawryłkiewicza zarówno stanowiska wykładowcy prawa karnego procesowego, które zajmował... Zobacz więcej »
  • 21/08/2018 13:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Sprzedawcy dopalaczy mogą zamykać interes. Od dziś traktowane one są jak narkotyki

   Zmiany zdecydowanie nie ucieszą dilerów dopalaczy i właścicieli wszelkiego rodzaju "pachnących domów", gdzie pod pozorem sprzedaży... Zobacz więcej »
   • 21/08/2018 12:10
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Krzysztof Wyszkowski komentuje wizytę szefa MSZ Niemiec w Auschwitz: - Przybył pouczać Polaków

    - To się nazywa germańska buta - niemiecki minister SZ przybywa do Auschwitz, żeby pouczać Polaków! Mam nadzieję, że minister... Zobacz więcej »
    • 21/08/2018 09:14
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Nowe tygrysy zaryczały w wojskowej stolicy Polski

    Bieg Tygrysa to zawody, które mają promować nie tylko wojskowość i służbę w Siłach Zbrojnych RP, ale również aktywny sposób... Zobacz więcej »
    • 21/08/2018 08:13
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego