Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Olej ceramiczny przerabiali na olej napędowy

 • 20/01/2018 10:06
 • 0

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją wołomińskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z CBŚP z Olsztyna w wyniku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie zatrzymali osoby, które mają związek z wprowadzaniem do obrotu przerobionego oleju napędowego, a co za tym idzie oszustw podatkowych na rzecz Skarbu Państwa, kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniem brudnych pieniędzy w zakupionym przez nich zakładzie przetwórstwa zlokalizowanym na Mazowszu.

Policjanci z KPP w Wołominie oraz CBŚP w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie pracowali nad tą sprawą od kilkunastu miesięcy.

W trakcie działań operacyjnych ustalili, że w powiecie nowodworskim działa firma, której właściciele kupują paliwo, między innymi z Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech i Słowacji. Miał to być olej napędowy. W rzeczywistości okazało się, że jest to olej ceramiczny, który nie spełnia polskich norm jakościowych, a który na terenie firmy był - przy pomocy odpowiednich preparatów chemicznych - przerabiany na niskiej jakości olej napędowy. Ten z kolei trafiał bezpośrednio do odbiorców na terenie całej Polski. Policjanci dowiedli, że olej był sprzedawany na terenie naszego kraju z pominięciem należnego podatku na rzecz Skarbu Państwa. Szacunkowe straty  z tego tytułu wynoszą ponad 40 milionów złotych.

W tej sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn- 47-letniego Jacka Ż., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 51-letniego Leszka P., członka grupy. Obaj zostali tymczasowo aresztowani

Ponadto funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni za pieniądze uzyskane w wyniku przestępczej działalności, zakupili na podstawione osoby zakład przetwórstwa zlokalizowany na terenie województwa mazowieckiego. Miał on im służyć do legalizacji zysków z nielegalnego obrotu paliwami.

Prokurator zajął udziały spółki o wartości 4,3 mln złotych. Na jego wniosek policjanci zatrzymali udziałowców zakładu przetwórstwa, którym przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy i zastosowali wobec nich poręczenie majątkowe w  wysokości 50 tys. złotych oraz policyjny dozór.

O ten sam zarzut prokurator uzupełnił zarzuty przedstawione zatrzymanemu wcześniej Jackowi Ż. oraz Leszkowi P.  

Ostatecznie policjanci dowiedli, że istnieją przesłanki do zajęcia całości przedsiębiorstwa, co zrobili stosując tak zwaną konfiskatę rozszerzoną. Wartość zakładu została oszacowana na prawie 50 milionów złotych. W związku z tymi ustaleniami prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego Jacka Ż. I Leszka P.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za pranie brudnych pieniędzy - do 10 lat więzienia.

Oceń
Autor: del

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Hiszpański portal nie chce przeprosić za polskie obozy

  Niestety, redakcja Playgroundmag.net nie kwapi się do zmiany słów o „polskich obozach koncentracyjnych”, przechodząc w swym... Zobacz więcej »
  • 27/05/2018 10:40
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Na ratunek lasom

   Akcja opryskiwania lasu z samolotów obejmie osiem nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie... Zobacz więcej »
   • 27/05/2018 09:58
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Zakręt śmierci w Trękusku

   Tym razem na drodze nr 53 zderzyły się trzy samochody osobowe. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych.  Przypomnijmy... Zobacz więcej »
   • 27/05/2018 09:30
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego