Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Olej ceramiczny przerabiali na olej napędowy

 • 20/01/2018 10:06
 • 0

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją wołomińskiej komendy wraz z funkcjonariuszami z CBŚP z Olsztyna w wyniku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie zatrzymali osoby, które mają związek z wprowadzaniem do obrotu przerobionego oleju napędowego, a co za tym idzie oszustw podatkowych na rzecz Skarbu Państwa, kierowaniem i udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz praniem brudnych pieniędzy w zakupionym przez nich zakładzie przetwórstwa zlokalizowanym na Mazowszu.

Policjanci z KPP w Wołominie oraz CBŚP w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie pracowali nad tą sprawą od kilkunastu miesięcy.

W trakcie działań operacyjnych ustalili, że w powiecie nowodworskim działa firma, której właściciele kupują paliwo, między innymi z Niemiec, Litwy, Łotwy, Czech i Słowacji. Miał to być olej napędowy. W rzeczywistości okazało się, że jest to olej ceramiczny, który nie spełnia polskich norm jakościowych, a który na terenie firmy był - przy pomocy odpowiednich preparatów chemicznych - przerabiany na niskiej jakości olej napędowy. Ten z kolei trafiał bezpośrednio do odbiorców na terenie całej Polski. Policjanci dowiedli, że olej był sprzedawany na terenie naszego kraju z pominięciem należnego podatku na rzecz Skarbu Państwa. Szacunkowe straty  z tego tytułu wynoszą ponad 40 milionów złotych.

W tej sprawie zatrzymano dwóch mężczyzn- 47-letniego Jacka Ż., który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz 51-letniego Leszka P., członka grupy. Obaj zostali tymczasowo aresztowani

Ponadto funkcjonariusze ustalili, że mężczyźni za pieniądze uzyskane w wyniku przestępczej działalności, zakupili na podstawione osoby zakład przetwórstwa zlokalizowany na terenie województwa mazowieckiego. Miał on im służyć do legalizacji zysków z nielegalnego obrotu paliwami.

Prokurator zajął udziały spółki o wartości 4,3 mln złotych. Na jego wniosek policjanci zatrzymali udziałowców zakładu przetwórstwa, którym przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy i zastosowali wobec nich poręczenie majątkowe w  wysokości 50 tys. złotych oraz policyjny dozór.

O ten sam zarzut prokurator uzupełnił zarzuty przedstawione zatrzymanemu wcześniej Jackowi Ż. oraz Leszkowi P.  

Ostatecznie policjanci dowiedli, że istnieją przesłanki do zajęcia całości przedsiębiorstwa, co zrobili stosując tak zwaną konfiskatę rozszerzoną. Wartość zakładu została oszacowana na prawie 50 milionów złotych. W związku z tymi ustaleniami prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego Jacka Ż. I Leszka P.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, a za pranie brudnych pieniędzy - do 10 lat więzienia.

Oceń
Autor: del

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

 • .

Nagonka lewaków na środowisko narodowe w Elblągu. Sąd wydał wyrok ...uniewinniający

Sąd Rejonowy w Elblągu uniewinnił Roberta Kolińskiego w sprawie z oskarżenia prywatnego o zniesławienie i obciążył Jacka... Zobacz więcej »
 • 22/02/2018 11:41
 • 1
 • Express.olsztyn.pl

  W lutym mija 11 lat od śmierci Adama Dydzińskiego - niezłomnego naszych czasów

  Adam Dydziński był człowiekiem wielkiego serca, patriotą walczącym o wolną i niepodległą Polskę  w strukturach Polskiej... Zobacz więcej »
  • 22/02/2018 10:31
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Tragiczny wypadek pod Braniewem. Samochód stanął w płomieniach, pięć osób nie żyje

  Dziś w nocy, kilka minut po godzinie 2:00 w okolicach miejscowości Karwiny w gminie Wilczęta w powiecie braniewskim kierujący renault... Zobacz więcej »
  • 22/02/2018 09:44
  • 0
  • del
  • .

  Pomnik wdzięczności za zniewolenie. Komu przeszkadza ten baner?

  Ani konserwator zabytków, ani dyrektor ZDZiT nie wyrazili na to zgody. - (...) ze względu na lokalizację i rozmiar banera oraz jego... Zobacz więcej »
  • 22/02/2018 09:19
  • 1
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego