Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Olsztyn upamiętnił ofiary Rzezi Wołyńskiej

 • 17/07/2017 08:54
 • 0

Po raz kolejny w Olsztynie obchodziliśmy uroczyście kolejną rocznicę upamiętniająca polskie ofiary rzezi na terenach II Rzeczpospolitej - Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. O godzinie 13:00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w pełnym ludzi kościele została odprawiona msza święta w intencji ofiar. W homilii podkreślono istotne fakty dotyczące liczby ofiar i przebiegu rzezi, w trakcie której Ukraińcy nie oszczędzali nawet niemowląt i kobiet w ciąży. Nazwano rzecz po imieniu – bestialskim usunięciem obywateli polskich z miejsc ich wielowiekowych siedzib. Jedyne z czym nie mogę się zgodzić to sformułowanie kapłana, iż złożyli ofiarę ze swego życia. Czy któryś z oprawców pytał, czy można wymagać od kogoś w imię swych nacjonalistycznych zapędów takiej ofiary? Pozbawiać w tak okrutny sposób życia swoich współbraci, sąsiadów?

Podkreślono fakt, iż większość ofiar pamiętnego 11 lipca 1943 r. wychodziła z kościołów, często z małymi dziećmi, z niedzielnej mszy świętej. Tym większy szacunek należy się grupie Ukraińców, którzy nie bacząc na grożące im niebezpieczeństwo ostrzegali polskich sąsiadów, by uciekali przed siepaczami lub dawali im tymczasowe schronienie .

Po mszy świętej część uczestników uroczystości udała się na cmentarz komunalny w Olsztynie, gdzie swoje wystąpienia mieli prezes Stowarzyszenia Miłośników Wołynia i Polesia, Piotr Lisiecki oraz Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie Piotr Sacewicz, który podkreślił, iż mordy na Polakach na Ukrainie rozpoczęły się już w roku 1939, a ustały dopiero po akcji "Wisła".

Pokreślono też duże zmiany w postawie obecnego rządu, który w odróżnieniu od poprzedniego stanął po stronie prawdzie historycznej i nazwał bolesne fakty ludobójstwa po imieniu. Nie oznacza to niestety końca procesu badawczego, gdyż jest jeszcze sporo spraw do przebadania. Strona ukraińska powinna zweryfikować gloryfikowanie do dziś przestępczych formacji UPA, co pozwoli naszym narodom na prawdziwe pojednanie i stopniowe zabliźnianie ran okrutnej przeszłości Polaków na Wołyniu i Małopolsce  Wschodniej.

W skupieniu odmówiono oczywiście modlitwy w intencji ofiar, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Miejmy nadzieję, że proces  pojednawczy możliwy będzie dzięki owocnym działaniom przedstawicieli naszych bratnich narodów.

 

autor tekstu: S. Antoni Poniatycki

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Kompletnie pijany kierowca z Ukrainy zatrzymany na skrzyżowaniu dzięki czujności mieszkańca Olsztyna

  Wczoraj po godzinie 16:00 do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zadzwonił mieszkaniec Olsztyna i poinformował, że... Zobacz więcej »
  • 22/07/2017 14:56
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Jutro mieszkańcy wybiorą wójta gminy Gietrzwałd

   I tak obóz Bóg Honor Ojczyzna wystawił Grzegorza Jacka Pawłowskiego (KWW Lepsza Gmina). Kandydatem obozu Wolność Równość... Zobacz więcej »
   • 22/07/2017 13:42
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Tu na razie jest lotnisko... I niech tak zostanie!

   Uzyskane przez nas dane jednak zdecydowanie temu przeczą. Od 1 stycznia 2016 r. do dziś wykonano 7841 operacji lotniczych statków... Zobacz więcej »
   • 22/07/2017 11:09
   • 0
   • amark

    Okradł matkę, bo chciał wyjechać za granicę

    Do zdarzenia doszło w czwartek przed godziną 5:00 w jednej z miejscowości w w gminie Grunwald. Zgłaszająca interwencję 60-latka... Zobacz więcej »
    • 22/07/2017 10:38
    • 0
    • del

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego