Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Olsztyn upamiętnił ofiary Rzezi Wołyńskiej

 • 17/07/2017 08:54
 • 0

Po raz kolejny w Olsztynie obchodziliśmy uroczyście kolejną rocznicę upamiętniająca polskie ofiary rzezi na terenach II Rzeczpospolitej - Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. O godzinie 13:00 w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w pełnym ludzi kościele została odprawiona msza święta w intencji ofiar. W homilii podkreślono istotne fakty dotyczące liczby ofiar i przebiegu rzezi, w trakcie której Ukraińcy nie oszczędzali nawet niemowląt i kobiet w ciąży. Nazwano rzecz po imieniu – bestialskim usunięciem obywateli polskich z miejsc ich wielowiekowych siedzib. Jedyne z czym nie mogę się zgodzić to sformułowanie kapłana, iż złożyli ofiarę ze swego życia. Czy któryś z oprawców pytał, czy można wymagać od kogoś w imię swych nacjonalistycznych zapędów takiej ofiary? Pozbawiać w tak okrutny sposób życia swoich współbraci, sąsiadów?

Podkreślono fakt, iż większość ofiar pamiętnego 11 lipca 1943 r. wychodziła z kościołów, często z małymi dziećmi, z niedzielnej mszy świętej. Tym większy szacunek należy się grupie Ukraińców, którzy nie bacząc na grożące im niebezpieczeństwo ostrzegali polskich sąsiadów, by uciekali przed siepaczami lub dawali im tymczasowe schronienie .

Po mszy świętej część uczestników uroczystości udała się na cmentarz komunalny w Olsztynie, gdzie swoje wystąpienia mieli prezes Stowarzyszenia Miłośników Wołynia i Polesia, Piotr Lisiecki oraz Naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie Piotr Sacewicz, który podkreślił, iż mordy na Polakach na Ukrainie rozpoczęły się już w roku 1939, a ustały dopiero po akcji "Wisła".

Pokreślono też duże zmiany w postawie obecnego rządu, który w odróżnieniu od poprzedniego stanął po stronie prawdzie historycznej i nazwał bolesne fakty ludobójstwa po imieniu. Nie oznacza to niestety końca procesu badawczego, gdyż jest jeszcze sporo spraw do przebadania. Strona ukraińska powinna zweryfikować gloryfikowanie do dziś przestępczych formacji UPA, co pozwoli naszym narodom na prawdziwe pojednanie i stopniowe zabliźnianie ran okrutnej przeszłości Polaków na Wołyniu i Małopolsce  Wschodniej.

W skupieniu odmówiono oczywiście modlitwy w intencji ofiar, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Miejmy nadzieję, że proces  pojednawczy możliwy będzie dzięki owocnym działaniom przedstawicieli naszych bratnich narodów.

 

autor tekstu: S. Antoni Poniatycki

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Jechali w nieznane, do miasta leżącego jeszcze trzy tygodnie wcześniej na linii frontu, by przywrócić je do życia...

  Na budynku przy dzisiejszej ul. Marii Zientary-Malewskiej 2 (dawniej ul. Waryńskiego), w którym zostali zakwaterowani, wywiesili... Zobacz więcej »
  • 19/02/2018 19:50
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Zdążyli w ostatniej chwili. Nieprzytomna mieszkanka Olsztyna odnaleziona w podkarpackim hotelu

   Wczoraj o godzinie 12:00 do olsztyńskiej jednostki policji zgłosił się mężczyzna, który poinformował policjantów o możliwości... Zobacz więcej »
   • 19/02/2018 14:53
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Już dość tego postsowieckiego myślenia

   I język?! Niby pisze się artykuły na ten sam temat, ale ich wymowa, czyli jak było naprawdę jest  zupełnie inna. Tak... Zobacz więcej »
   • 19/02/2018 13:37
   • 4
   • Andrzej Dramiński

    Dlaczego sąd nie chce oddać dzieci Karolinie Lorkowskiej?

    Na początku lutego zwrociliśmy się do sądu z pytaniem, na jakim etapie jest obecnie sprawa kilkuletniej Oliwki i jej młodszego brata... Zobacz więcej »

    Dwa tragiczne w skutkach pożary w Lidzbarku Warmińskim

    W minioną sobotę kilka minut przed godziną 7:00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji został poinformowany o pożarze w jednym z... Zobacz więcej »
    • 19/02/2018 12:33
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego