Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Oszukiwał na podatku vat i prał brudne pieniądze. Teraz sobie posiedzi i ...słono zapłaci

 • 06/06/2018 08:56
 • 0

Sąd Okręgowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 30 maja skazał siedem osób w sprawie o nieopłacenie podatku vat i pranie brudnych pieniędzy.

Najsurowsza kara w tej sprawie - 8 lat pozbawienia wolności oraz grzywna wysokości 64,8 tys. złotych, została orzeczona wobec Dominika B. Najpoważniejsze z przedstawionych mu zarzutów dotyczyły udziału w dwóch zorganizowanych grupach przestępczych, działających w latach 2011-2012 w Olsztynie, a także w innych miejscach w kraju i za granicą.

Mechanizm tych oszustw, potocznie nazywanych "karuzelami vat" polegał na tym, że działalność związana z obrotem paliwami była realna. Jednak w celu uniknięcia odprowadzenia należnego podatku vat z tego tytułu, wykazywano jednocześnie prowadzenie innej, fikcyjnej działalności gospodarczej związanej z handlem odzieżą oraz tlenkiem magnezu. W ramach tej fikcyjnej działalności zakładano spółki, które miały prowadzić przypadkowe osoby, tak zwane słupy, a następnie tworzono fałszywą dokumentację księgowo-rachunkową, żeby wykazać, że Skarbowi Państwa nie należy się podatek vat. Tego rodzaju działania sprawcy określali jako "optymalizację podatkową". W rezultacie doprowadziło to do nieopłacenia blisko 13 mln złotych należnego podatku.

- Sąd orzekł wobec Dominika B. również środek karny w postaci ściągnięcia równowartości osiągniętej korzyści majątkowej w wysokości prawie 5,5 mln złotych oraz w kwocie blisko 7,2 mln złotych solidarnie z Wojciechem Z., który w tej samej sprawie został skazany na karę łączną 3 lat pozbawienia wolności oraz karę łączną grzywny w kwocie 30 tys. złotych.

Sąd Okręgowy w Olsztynie tym samym wyrokiem skazał także Emila Z. na karę łączną 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz 3 tys. złotych grzywny, Piotra Sz.  na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 5 lat oraz 1 tys. złotych grzywny, Krzysztofa Ch. na karę łączną 2 lat więzienia w zawieszeniu na okres 5 lat oraz 3 tys. złotych grzywny, Waldemara B. na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 4 lat, a Halinę D. na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 2 lat oraz grzywnę w wysokości 1,5 tys. złotych - informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Wyrok nie jest prawomocny.
 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Super Krwawy Księżyc Wilka już w poniedziałek nad ranem

  Księżyc będzie znajdywał się bliżej Ziemi niż zazwyczaj, będzie większy o 30 proc. i o 14 proc. jaśniejszy niż zwykle. Podczas... Zobacz więcej »
  • 19/01/2019 10:33
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  W Elblągu nie lubią szlabanów?

  Może elblążanie wybitnie nie lubią szlabanów i należałoby je pousuwać z przestrzeni miasta? Zanim jednak do tego dojdzie, policja... Zobacz więcej »
  • 19/01/2019 09:20
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Otwarcie kolejnego odcinka obwodnicy Olsztyna

  Obecnie trwają odbiory odcinka przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jeśli wszystko będzie w porządku, kierowcy po raz... Zobacz więcej »
  • 19/01/2019 08:35
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego