Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Personel medyczny w wojskach obrony terytorialnej

 • 20/10/2018 09:38

Co szósty żołnierz terytorialnej służby wojskowej ma specjalność związaną z medycyną. Pielęgniarki i pielęgniarze, dysponujący kwalifikacjami medycznymi będą mogli zajmować w WOT stanowiska związane z ratownictwem medycznym, pomocą i opieką medyczną oraz inne stanowiska związane z medycyną. W Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej oraz w Departamencie Wojskowej Służby Zdrowia opracowano zasady podnoszenia kwalifikacji przez cywilny personel medyczny pełniący terytorialną służbę wojskową.

- Chcemy zadbać o to, by w odpowiedni sposób wykorzystać i rozwijać umiejętności personelu medycznego. Na Warmii i Mazurach jest ogromny potencjał. Z jednej strony terytorials - pielęgniarka wnosi do służby cenne doświadczenie, z drugiej może się rozwijać zawodowo. Proces szkolenia Terytorialsów jest inwestycją w budowanie ich kompetencji. Terytorials - pielęgniarka nie tylko rozwija swoje zdolności organizacyjne, umiejętności działania pod presją czasu czy też umiejętności pracy w zespole. Może również rozwijać swe umiejętności zawodowe m.in. poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach specjalistycznych - podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Pielęgniarka bądź pielęgniarz wstępujący w szeregi WOT, odbywają szkolenie podstawowe, jeśli wcześniej nie mieli do czynienia z wojskiem bądź wyrównawcze, jeśli odbyli już szkolenie wojskowe. Po ukończeniu szkolenia podstawowego lub wyrównawczego, żołnierze realizują zaplanowany 3-letni program szkolenia. W drugim roku służby, żołnierzy przydziela się do pełnienia konkretnej funkcji w zespole. Osoby posiadające wykształcenie medyczne, z racji swoich umiejętności zostaną przydzielone do funkcji ratowników bądź starszych ratowników (pola walki) i w dalszym ciągu będą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje. Z biegiem służby osoby takie będą mogły uzyskać stopnie podoficerskie i oficerskie.

- Istnieje wiele korzyści, które nasi żołnierze potocznie nazywają bonusami. Do najważniejszych należy możliwość rozwoju własnych kompetencji poprzez sfinansowania przez MON kosztów studiów, szkoleń i kursów specjalistycznych. To sprawia, że pielęgniarka pełniąca służbę w WOT będzie bardziej konkurencyjna na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż za służbę w WOT żołnierz otrzymuje uposażenie - zaznacza dowódca 4W-MBOT.

Propozycja jest skierowana do żołnierzy, którzy pełnią służbę w WOT co najmniej 12 miesięcy i osiągają odpowiednie wyniki w szkoleniu. Właśnie oni mogą rozpocząć starania o skorzystanie z takiej formy wsparcia.

- W ramach dofinansowania kosztów kształcenia podyplomowego zapewniona zostanie możliwość odbycia szkoleń specjalizacyjnych (specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa lub medycyny - dla osób pracujących w zawodzie co najmniej 2 lata w okresie ostatnich 5 lat), kursów kwalifikacyjnych (w dziedzinie pielęgniarstwa lub medycyny - dla osób posiadających co najmniej 6-miesięczny staż pracy w zawodzie) oraz innych kursów specjalistycznych i dokształcających. Oferta ta będzie skierowana dla pielęgniarek i pielęgniarzy czynnych zawodowo i posiadających prawo wykonywania zawodu.

Wsparcie finansowe będzie obejmowało dofinansowanie lub zwrot kosztów studiów. Oferta ta będzie skierowana do studentów odpłatnych studiów wyższych, licencjackich i magisterskich. Wsparcie obejmowałoby okres kształcenia w czasie pełnienia służby w WOT.

Oferta bezpłatnych kursów specjalistycznych obejmie między innymi kursy "wkłucia doszpikowe – zaawansowane techniki ratujące życie", kursy doskonalące z zaawansowanych zabiegów ratujących życie w obrażeniach ciała w opiece przedszpitalnej, kursy USG FAST w urazach, kursy doskonalące z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym i odzwierzęcym oraz kursy doskonalące z zakresu polowego ratownictwa i stanów zagrażających życiu - informuje Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

  Od jutra rusza rządowy program Mama 4 plus

  Program jest  skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub... Zobacz więcej »
  • 28/02/2019 16:10
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego