Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Pilne! Niemiecki wydawca kwestionuje prawo stowarzyszenia Patria Nostra do występowania w sprawie tak zwanych polskich obozów

 • 27/09/2018 11:23
 • 0

Niemiecka spółka wydawnicza Aschendorff Medien&Co oraz Norbert Tiemann, redaktor naczelny Westfälische Nachrichten chcą przekonać sąd w swoim kraju, że stowarzyszenie Patria Nostra nie ma prawa do występowania z żądaniem publikacji przeprosin za używanie określeń typu "polskie obozy zagłady" oraz z roszczeniami o zapłatę zadośćuczynienia.

Zawiadomienie o pozwie w tej sprawie, stowarzyszenie Patria Nostra otrzymało z Sądu Krajowego w Munster. Informuje on, że pozew złożyła spółka wydawnicza Aschendorff Medien&Co oraz Norbert Tiemann, redaktor naczelny Westfälische Nachrichten i dodaje, że jeśli pozwany - czyli stowarzyszenie Patria Nostra - chce się bronić przed tym pozwem, to powinien wyznaczyć reprezentującego go adwokata, ponieważ przed tym sądem obowiązuje przymus adwokacki. Sąd załączył też pozew w języku niemieckim.

Jest to odpowiedź na pozew Stowarzyszenia wobec tego wydawnictwa w związku z użyciem na łamach pisma sformułowania "polskie obozy zagłady".

- Oni uważają, że to roszczenie stowarzyszenia o opublikowanie przeprosin i przekazanie pewnej sumy na cele społeczne jest nieuzasadnione i w związku z tym domagają się potwierdzenia przez sąd niemiecki, że takie prawo stowarzyszeniu nie przysługuje - wyjaśnia mec. Szymon Topa ze stowarzyszenia Patria Nostra.

Wydawca gazety i jej redaktor naczelny uważają, że nie ma żadnej podstawy prawnej, w oparciu o którą stowarzyszenie mogłoby występować z takimi roszczeniami. Autorzy pozwu nie wskazują, kto ich zdaniem mógłby z takim roszczeniem wystąpić, ale ponieważ z pozwem wystąpił podmiot nieuprawniony, to chcą jego oddalenia.

Mec. Szymon Topa twierdzi wręcz, że intencją autorów wspomnianego pozwu jest też pozbawienie Stowarzyszenia możliwości występowania z takimi sprawami przed polskimi sądami.

- Zamierzamy wejść w polemikę z tymi poglądami i dążyć do tego, by jednak tę sprawę sąd niemiecki rozstrzygnął na korzyść naszego stowarzyszenia - dodaje mec. Topa.

Jakie dokładnie kroki zostaną podjęte? To okaże się po konsultaci ze współpracującymi ze Stowarzyszeniem prawnikami z Niemiec.

Z kolei mec. Lech Obara, prezes stowarzyszenia Patria Nostra uważa, że pozew niemieckiej gazety ma związek z niedawnym  wyrokiem niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że prawomocny wyrok polskiego sądu nakazujący przeproszenie w określony sposób byłego więźnia Auschwitz, Karola Tendery przez telewizję ZDF za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady" nie musi być wykonywany w Niemczech.

- Wydaje mi się, że to ośmieliło niektóre media, którym zdarzają się takie wpadki, i teraz mogą one próbować na różne sposoby kwestionować nasze pozwy. Jednak my nie zaprzestaniemy wykorzystywania drogi prawnej do domagania się sprostowań oraz publikowania tekstów przepraszających wszystkich, których takie publikacje obrażają - podsumowuje mec. Obara.

Przypomnijmy, że wcześniej sądy niższej instancji - Sąd Krajowy w Moguncji oraz Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji uznały, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie nadaje się do wykonania w Niemczech.

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zabił brata. Grozi mu dożywocie

  W minioną niedzielę oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w mieście podczas... Zobacz więcej »
  • 21/02/2019 11:32
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Trotyl z czasów II wojny światowej na krajowej 16

   Orzysz Dziś policjanci otrzymali informację od pracowników remontujących most w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz w ciągu drogi... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 11:17
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Nie stać cię na prawnika? Możesz skorzystać z nieodpłatnej porady. I to bez stosu zaświadczeń

   Nowelizacja ustawy, o której mowa, nie tylko zmienia zasady organizowania nieodpłatnej pomocy prawnej, ale właściwie buduje ten system... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 08:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego