Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Piotr Walentynowicz uzyskał status pokrzywdzonego w śledztwie smoleńskim. Teraz razem ze stowarzyszeniem Patria Nostra pojedzie do Moskwy po dowody w sprawie katastrofy

 • 28/07/2018 17:17
 • 0

W kwietniu tego roku minęło osiem lat od katastrofy smoleńskiej i wszczęcia w Rosji postępowania karnego w sprawie "naruszenia przepisów bezpieczeństwa  ruchu i eksploatacji transportu powietrznego przez osobę zobowiązaną do przestrzegania tych przepisów w związku z faktem katastrofy samolotu TU-154M Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 kwietnia 2010 r." Śledztwo toczy się powolnie i tak naprawdę nie wiadomo, na jakim jest etapie. Wiadomo też, że interes strony polskiej, czyli rodzin osób zmarłych w katastrofie nie jest jednak w tym postępowaniu należycie  reprezentowany. A przecież wyjaśnienie przyczyn katastrofy jest sprawą bardzo ważną dla wszystkich Polaków. Teraz jest szansa, że w kwestii  katastrofy Tupolewa coś może drgnąć.

Otóż Piotr Walentynowicz jako pierwszy obywatel Polski otrzymał status pokrzywdzonego w śledztwie prowadzonym przez Federację Rosyjską.

Pełnomocnik Piotra Walentynowicza, mec. Lech Obara ma nadzieję, że teraz Walentynowicz powinien uzyskać dostęp do akt sprawy, a zwłaszcza przeprowadzonych dowodów.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2017 r. Piotr Walentynowicz - wnuk ś.p. Anny Walentynowicz, współpracujący z kancelarią mec. Lecha Obary z Olsztyna oraz stowarzyszeniem Patria Nostra przy wsparciu stowarzyszenia i kancelarii rozpoczął trudny bój o nadanie mu statusu pokrzywdzonego na podstawie art. 42 par. 8 kodeksu postępowania karnego Federacji Rosyjskiej, zgodnie z którym "w sprawach karnych o przestępstwa, następstwem których jest zgon osoby, prawa poszkodowanego przewidziane niniejszym artykułem przechodzą na jednego z jego bliskich krewnych".

- Wobec ogromu zaniedbań, których dopuściły się władze polskie bezpośrednio po katastrofie, jedyną możliwością poszerzenia wiedzy o przyczynach tragedii smoleńskiej jest wzięcie bezpośredniego i aktywnego udziału w postępowaniu prowadzonym przez organy Federacji Rosyjskiej - ocenił wówczas pokrzywdzony Piotr Walentynowicz.

Teraz, po uzyskaniu statusu pokrzywdzonego pełnomocnicy Piotra Walentynowicza będą mogli wpływać na przebieg postępowania, kierując do rosyjskich organów wnioski i odwołania, a przede wszystkim mogą zyskać bezcenną wiedzę na temat wszystkich czynności przeprowadzonych dotychczas.

- Umożliwi to wgląd w dotychczas przeprowadzone postępowanie dowodowe, w tym ekspertyzy wraku Tu-154 dokonane przez rosyjskich śledczych, oraz umożliwi zbadanie, czy działania podejmowane w tym procesie są zgodne z obowiązującym prawem i standardami - ocenia mec. Lech Obara,. prezes stowarzyszenia Patria Nostra.

Mec. Obara dodał, że w przypadku zaniechania faktycznego dopuszczenia pokrzywdzonego do akt istnieje możliwość skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, której stroną jest Rosja.

- Standardy obowiązujące w Radzie Europejskiej nakazują przeprowadzenie efektywnego i skutecznego oficjalnego śledztwa, które musi uwzględniać określone standardy dowodowe - zebranie dowodów i odpowiednią ich analizę, a takim dowodem jest wrak samolotu - mówi dr Jakub Czepek z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zapewniający stowarzyszeniu Patria Nostra i kancelarii mec. Obary swoisty "parasol strasburski" jako ekspert Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Dziś rocznica pacyfikacji kopalni Wujek - największej zbrodni stanu wojennego

14 grudnia na porannej masówce w Wujku zapadła decyzja, aby nie podejmować pracy, dopóki do kopalni nie przybędzie Jan Ludwiczak... Zobacz więcej »
 • 16/12/2018 09:07
 • 0
 • amark

  Elbląg pamięta tamte dni. 48 lat temu robotnicy poparli strajk na Wybrzeżu

  W tym roku przypada 48 rocznica tych tragicznych wydarzeń, kiedy od milicyjnych kul zginęło kilkadziesiąt osób, a ponad tysiąc... Zobacz więcej »
  • 16/12/2018 08:55
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Przejechał kobiecie po stopach i uciekł

   Do całego zajścia doszło w środę około godziny 16:00 na ulicy Nowy Rynek w Lidzbarku Welskim. Kierujący samochodem osobowym toyota... Zobacz więcej »
   • 15/12/2018 10:07
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Głodne i zmarznięte zostały same

    Psy przebywały na zamkniętej posesji na os. Kościuszki w Olsztynie. Podczas poszukiwania właściciela, okazało się, że ich pan... Zobacz więcej »
    • 15/12/2018 09:54
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Do Klebarka nową drogą

     - Inwestycja realizowana jest dzięki partnerstwu Powiatu Olsztyńskiego z gminą Purda. Korzystamy przy tym ze środków z budżetu obu... Zobacz więcej »
     • 15/12/2018 08:41
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      A w ratuszu bez zmian

      Porozumienie podpisano wczoraj podczas sesji rady miasta. - Zostało przygotowane w oparciu o programy, z jakimi szliśmy do wyborów oraz... Zobacz więcej »
      • 15/12/2018 08:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego