Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Piotr Walentynowicz uzyskał status pokrzywdzonego w śledztwie smoleńskim. Teraz razem ze stowarzyszeniem Patria Nostra pojedzie do Moskwy po dowody w sprawie katastrofy

 • 28/07/2018 17:17

W kwietniu tego roku minęło osiem lat od katastrofy smoleńskiej i wszczęcia w Rosji postępowania karnego w sprawie "naruszenia przepisów bezpieczeństwa  ruchu i eksploatacji transportu powietrznego przez osobę zobowiązaną do przestrzegania tych przepisów w związku z faktem katastrofy samolotu TU-154M Sił Powietrznych Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 kwietnia 2010 r." Śledztwo toczy się powolnie i tak naprawdę nie wiadomo, na jakim jest etapie. Wiadomo też, że interes strony polskiej, czyli rodzin osób zmarłych w katastrofie nie jest jednak w tym postępowaniu należycie  reprezentowany. A przecież wyjaśnienie przyczyn katastrofy jest sprawą bardzo ważną dla wszystkich Polaków. Teraz jest szansa, że w kwestii  katastrofy Tupolewa coś może drgnąć.

Otóż Piotr Walentynowicz jako pierwszy obywatel Polski otrzymał status pokrzywdzonego w śledztwie prowadzonym przez Federację Rosyjską.

Pełnomocnik Piotra Walentynowicza, mec. Lech Obara ma nadzieję, że teraz Walentynowicz powinien uzyskać dostęp do akt sprawy, a zwłaszcza przeprowadzonych dowodów.

Przypomnijmy, że w listopadzie 2017 r. Piotr Walentynowicz - wnuk ś.p. Anny Walentynowicz, współpracujący z kancelarią mec. Lecha Obary z Olsztyna oraz stowarzyszeniem Patria Nostra przy wsparciu stowarzyszenia i kancelarii rozpoczął trudny bój o nadanie mu statusu pokrzywdzonego na podstawie art. 42 par. 8 kodeksu postępowania karnego Federacji Rosyjskiej, zgodnie z którym "w sprawach karnych o przestępstwa, następstwem których jest zgon osoby, prawa poszkodowanego przewidziane niniejszym artykułem przechodzą na jednego z jego bliskich krewnych".

- Wobec ogromu zaniedbań, których dopuściły się władze polskie bezpośrednio po katastrofie, jedyną możliwością poszerzenia wiedzy o przyczynach tragedii smoleńskiej jest wzięcie bezpośredniego i aktywnego udziału w postępowaniu prowadzonym przez organy Federacji Rosyjskiej - ocenił wówczas pokrzywdzony Piotr Walentynowicz.

Teraz, po uzyskaniu statusu pokrzywdzonego pełnomocnicy Piotra Walentynowicza będą mogli wpływać na przebieg postępowania, kierując do rosyjskich organów wnioski i odwołania, a przede wszystkim mogą zyskać bezcenną wiedzę na temat wszystkich czynności przeprowadzonych dotychczas.

- Umożliwi to wgląd w dotychczas przeprowadzone postępowanie dowodowe, w tym ekspertyzy wraku Tu-154 dokonane przez rosyjskich śledczych, oraz umożliwi zbadanie, czy działania podejmowane w tym procesie są zgodne z obowiązującym prawem i standardami - ocenia mec. Lech Obara,. prezes stowarzyszenia Patria Nostra.

Mec. Obara dodał, że w przypadku zaniechania faktycznego dopuszczenia pokrzywdzonego do akt istnieje możliwość skierowania sprawy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu na podstawie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, której stroną jest Rosja.

- Standardy obowiązujące w Radzie Europejskiej nakazują przeprowadzenie efektywnego i skutecznego oficjalnego śledztwa, które musi uwzględniać określone standardy dowodowe - zebranie dowodów i odpowiednią ich analizę, a takim dowodem jest wrak samolotu - mówi dr Jakub Czepek z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, zapewniający stowarzyszeniu Patria Nostra i kancelarii mec. Obary swoisty "parasol strasburski" jako ekspert Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego