Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

PKP ostrzega, że wpis olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków zablokuje inwestycję

 • 03/11/2017 10:19
 • 1

Jak już informowaliśmy - członkowie Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków walczą o wpisanie budynku olsztyńskiego dworca głównego do rejestru zabytków chcąc go w ten sposób uchronić przed wyburzeniem argumentując, że nowy budynek będzie dużo mniejszy i zupełnie niefunkcjonalny. Spółka PKP ostrzega jednak - między innymi poprzez płatne komunikaty w mediach -  że może to zupełnie zablokować inwestycję i uniemożliwić budowę nowoczesnego dworca w Olsztynie.

Postępowanie w sprawie wpisania do dworca rejestru zabytków prowadzi Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków.Ta procedura może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

PKP w wydanym oświadczeniu odpiera zarzuty społeczników zapewniając, że w zamian obecnego budynku postawi "obiekt nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych".

Spółka podkreśla, że zmniejszenie kubatury i powierzchni przyszłego dworca zupełnie nie wpłynie na odczuwanie komfortu przez pasażerów, a jedynie przyczyni się do lepszego dostosowania budynku do aktualnych potrzeb. Według PKP mniejsza powierzchnia dworca wynikać będzie przede wszystkim z likwidacji nieużytkowanych obecnie piwnic.

W oświadczeniu spółka dementuje także wcześniejsze doniesienia FRO, SAP i SKZ jakoby w budynku dworca znajdowały się wysokiej jakości mozaiki. Według PKP jest to jedynie gruz marmurowy wtopiony w cementowe płyty, z kolei górne partie ścian hali głównej pokryto najtańszym materiałem wykończeniowym, który od wielu lat nie jest używany w żadnej przestrzeni publicznej.

Zdaniem społeczników stan techniczny obecnego dworca nie jest zły, a obecnemu obiektowi wystarczy tylko generalny remont, gruntownie oczyszczenie oraz umieszczenie wind i ruchomych schodów.

PKP odbija piłeczkę, że jeśli obecny dworzec zostanie uznany za zabytek, nie będzie możliwości zamontowania w nim ruchomych schodów ani windy.

- Wniosek o uznanie obiektu za zabytek obejmuje również takie elementy jak posadzki. Montaż windy lub schodów może okazać się więc niemożliwy bez naruszania zabytkowej nawierzchni wewnątrz budynku - przekonuje spółka w oświadczeniu. Wniosek o wpisanie do rejestru ma na celu zachowanie układu przestrzennego całego kompleksu dworcowego wraz z budynkiem PKP, PKS i biurowcem Przewozów Regionalnych, a to zablokuje również budowę przejścia łączącego kompleks dworcowy z Zatorzem.

My zaś zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym, zamieszczonym na stronie Forum Rozwoju Olsztyna, a przedstawiającym zapis z październikowej konferencji prasowej, zorganizownej po to, aby wyjaśnić rozmaite niejasności związane z wnioskiem o wpis dworca do rejestru zabytków oraz przyszłością budynku.

- Zależy nam, aby olsztynianie byli dobrze poinformowani w tej sprawie - podsumowują społecznicy.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

r2 03/11/2017 11:51
Przecież taki dworzec w mieście to obciach anie zabytek. Brakuje tam przed nim tylko przeniesienia szubienic.. do kompletu. Skoro społecznicy tak bronią - to niech zbiorą kilkanaście milionów na remont.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

 • .

Skanda w nowej odsłonie

Plaża nad jeziorem Skanda jest jednym z popularniejszych miejsc wypoczynku olsztynian. Mieszkańcy kilku dużych osiedli mają ją w... Zobacz więcej »
 • 22/06/2018 18:38
 • 1
 • Express.olsztyn.pl

  Historia pewnej działki, czyli kto komu rzuca kłody pod nogi i dlaczego - kontrargumenty czytelnika na odpowiedź miejskich urzędników

  W związku z tym zadaliśmy szczycieńskiemu UM szereg pytań w przedmiotowej kwestii. Dodajmy, że działka znajduje się w centrum... Zobacz więcej »

  Dwa wypadki w gminie Barciany

  W środę około godz. 20:35 na drodze gminnej przed miejscowością Garbno w gminie Barciany kierujący fiatem cinquecento na łuku drogi... Zobacz więcej »
  • 22/06/2018 11:23
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Piłkarski Runmageddon w Ełku

   Letnia edycja Runmageddonu w Ełku stanie się nie tylko centrum ekstremalnej rozrywki, ale także świetnym miejscem dla wszystkich... Zobacz więcej »
   • 22/06/2018 10:47
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Zabytkowym ciągnikiem na Mundial

    Mecz Serbia - Szwajcaria zostanie rozegrany w piątek 22 czerwca w Kaliningradzie. - Spodziewamy się, że na granicy z Obwodem... Zobacz więcej »
    • 22/06/2018 08:57
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Komornik z Działdowa znów stanął przed sądem. Wyrok poznamy 5 lipca

     Sprawa dotyczy Sebastiana Sz., który wyrokiem Sądu Rejonowego w Nidzicy z dnia 2 sierpnia 2016 r. został skazany na karę 2 lat i 6... Zobacz więcej »

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego