Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

PKP ostrzega, że wpis olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków zablokuje inwestycję

 • 03/11/2017 10:19
 • 1

Jak już informowaliśmy - członkowie Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków walczą o wpisanie budynku olsztyńskiego dworca głównego do rejestru zabytków chcąc go w ten sposób uchronić przed wyburzeniem argumentując, że nowy budynek będzie dużo mniejszy i zupełnie niefunkcjonalny. Spółka PKP ostrzega jednak - między innymi poprzez płatne komunikaty w mediach -  że może to zupełnie zablokować inwestycję i uniemożliwić budowę nowoczesnego dworca w Olsztynie.

Postępowanie w sprawie wpisania do dworca rejestru zabytków prowadzi Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków.Ta procedura może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

PKP w wydanym oświadczeniu odpiera zarzuty społeczników zapewniając, że w zamian obecnego budynku postawi "obiekt nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych".

Spółka podkreśla, że zmniejszenie kubatury i powierzchni przyszłego dworca zupełnie nie wpłynie na odczuwanie komfortu przez pasażerów, a jedynie przyczyni się do lepszego dostosowania budynku do aktualnych potrzeb. Według PKP mniejsza powierzchnia dworca wynikać będzie przede wszystkim z likwidacji nieużytkowanych obecnie piwnic.

W oświadczeniu spółka dementuje także wcześniejsze doniesienia FRO, SAP i SKZ jakoby w budynku dworca znajdowały się wysokiej jakości mozaiki. Według PKP jest to jedynie gruz marmurowy wtopiony w cementowe płyty, z kolei górne partie ścian hali głównej pokryto najtańszym materiałem wykończeniowym, który od wielu lat nie jest używany w żadnej przestrzeni publicznej.

Zdaniem społeczników stan techniczny obecnego dworca nie jest zły, a obecnemu obiektowi wystarczy tylko generalny remont, gruntownie oczyszczenie oraz umieszczenie wind i ruchomych schodów.

PKP odbija piłeczkę, że jeśli obecny dworzec zostanie uznany za zabytek, nie będzie możliwości zamontowania w nim ruchomych schodów ani windy.

- Wniosek o uznanie obiektu za zabytek obejmuje również takie elementy jak posadzki. Montaż windy lub schodów może okazać się więc niemożliwy bez naruszania zabytkowej nawierzchni wewnątrz budynku - przekonuje spółka w oświadczeniu. Wniosek o wpisanie do rejestru ma na celu zachowanie układu przestrzennego całego kompleksu dworcowego wraz z budynkiem PKP, PKS i biurowcem Przewozów Regionalnych, a to zablokuje również budowę przejścia łączącego kompleks dworcowy z Zatorzem.

My zaś zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym, zamieszczonym na stronie Forum Rozwoju Olsztyna, a przedstawiającym zapis z październikowej konferencji prasowej, zorganizownej po to, aby wyjaśnić rozmaite niejasności związane z wnioskiem o wpis dworca do rejestru zabytków oraz przyszłością budynku.

- Zależy nam, aby olsztynianie byli dobrze poinformowani w tej sprawie - podsumowują społecznicy.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

r2 03/11/2017 11:51
Przecież taki dworzec w mieście to obciach anie zabytek. Brakuje tam przed nim tylko przeniesienia szubienic.. do kompletu. Skoro społecznicy tak bronią - to niech zbiorą kilkanaście milionów na remont.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Finał głosowania OBO już za kilka godzin

  Niespełna sześć godzin - tyle właśnie zostało, by wskazać projekty zgłoszone przez olsztynian, jakie miałyby być zrealizowane w... Zobacz więcej »
  • 23/09/2018 18:17
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Muzyczny bieg na 6 łap

   Jego głównym celem jest zbiórka karmy, koców, pościeli i zabawek dla zwierzaków z olsztyńskiego Schroniska. - Zima za pasem. Chcemy... Zobacz więcej »
   • 23/09/2018 09:19
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Po wytrzeźwieniu stwierdzam, że nie zostałem napadnięty, a pieniądze przegrałem w kasynie

    Do tego rozboju miało dojść wieczorem 13 września przy ul. 1 Maja w Elblągu. To właśnie tam zostali wezwani policjanci. Na miejscu... Zobacz więcej »
    • 23/09/2018 08:22
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Jarosław Kaczyński w Olsztynie: - Ojkofobia, czyli niechęć do własnego narodu, to jedna z chorób, która dotknęła część sędziów

     Prezes PiS w swoim przemówieniu zawarł kwestię, która stanowi gorący temat w naszym regionie. Temat, który wywołuje wiele emocji, a... Zobacz więcej »
     • 23/09/2018 08:05
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Prywatny przewoźnik komunikacji miejskiej przestał obsługiwać pasażerów

      Bezpośrednią przyczyną wypowiedzenia umowy było niezrealizowanie w czwartek żadnego z kursów autobusowych przypisanych operatorowi... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 10:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Drzewa na dachu. Czy to Prypeć? Nie, to Olsztyn

      Drzewa rosnące na dachu i na murach, powybijane szyby, nadpalone stropy, powyrywane metalowe części... To obraz zabytkowych koszar przy... Zobacz więcej »
      • 22/09/2018 08:40
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego