Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

PKP ostrzega, że wpis olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków zablokuje inwestycję

 • 03/11/2017 10:19
 • 1

Jak już informowaliśmy - członkowie Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków walczą o wpisanie budynku olsztyńskiego dworca głównego do rejestru zabytków chcąc go w ten sposób uchronić przed wyburzeniem argumentując, że nowy budynek będzie dużo mniejszy i zupełnie niefunkcjonalny. Spółka PKP ostrzega jednak - między innymi poprzez płatne komunikaty w mediach -  że może to zupełnie zablokować inwestycję i uniemożliwić budowę nowoczesnego dworca w Olsztynie.

Postępowanie w sprawie wpisania do dworca rejestru zabytków prowadzi Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków.Ta procedura może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

PKP w wydanym oświadczeniu odpiera zarzuty społeczników zapewniając, że w zamian obecnego budynku postawi "obiekt nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych".

Spółka podkreśla, że zmniejszenie kubatury i powierzchni przyszłego dworca zupełnie nie wpłynie na odczuwanie komfortu przez pasażerów, a jedynie przyczyni się do lepszego dostosowania budynku do aktualnych potrzeb. Według PKP mniejsza powierzchnia dworca wynikać będzie przede wszystkim z likwidacji nieużytkowanych obecnie piwnic.

W oświadczeniu spółka dementuje także wcześniejsze doniesienia FRO, SAP i SKZ jakoby w budynku dworca znajdowały się wysokiej jakości mozaiki. Według PKP jest to jedynie gruz marmurowy wtopiony w cementowe płyty, z kolei górne partie ścian hali głównej pokryto najtańszym materiałem wykończeniowym, który od wielu lat nie jest używany w żadnej przestrzeni publicznej.

Zdaniem społeczników stan techniczny obecnego dworca nie jest zły, a obecnemu obiektowi wystarczy tylko generalny remont, gruntownie oczyszczenie oraz umieszczenie wind i ruchomych schodów.

PKP odbija piłeczkę, że jeśli obecny dworzec zostanie uznany za zabytek, nie będzie możliwości zamontowania w nim ruchomych schodów ani windy.

- Wniosek o uznanie obiektu za zabytek obejmuje również takie elementy jak posadzki. Montaż windy lub schodów może okazać się więc niemożliwy bez naruszania zabytkowej nawierzchni wewnątrz budynku - przekonuje spółka w oświadczeniu. Wniosek o wpisanie do rejestru ma na celu zachowanie układu przestrzennego całego kompleksu dworcowego wraz z budynkiem PKP, PKS i biurowcem Przewozów Regionalnych, a to zablokuje również budowę przejścia łączącego kompleks dworcowy z Zatorzem.

My zaś zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym, zamieszczonym na stronie Forum Rozwoju Olsztyna, a przedstawiającym zapis z październikowej konferencji prasowej, zorganizownej po to, aby wyjaśnić rozmaite niejasności związane z wnioskiem o wpis dworca do rejestru zabytków oraz przyszłością budynku.

- Zależy nam, aby olsztynianie byli dobrze poinformowani w tej sprawie - podsumowują społecznicy.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

r2 03/11/2017 11:51
Przecież taki dworzec w mieście to obciach anie zabytek. Brakuje tam przed nim tylko przeniesienia szubienic.. do kompletu. Skoro społecznicy tak bronią - to niech zbiorą kilkanaście milionów na remont.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Uwaga na utrudnienia na drodze

  Wykonawca drugiego odcinka obwodnicy Olsztyna planuje naprawę i zabezpieczenie skarpy naprzeciwko toru motocrossowego na DL55 (droga... Zobacz więcej »
  • 25/11/2017 10:52
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Pijani, nieodpowiedzialni, źli

  Niedostosowanie prędkości, niezachowanie bezpiecznej odległości czy wypity wcześniej alkohol – to tylko kilka z najczęstszych... Zobacz więcej »
  • 25/11/2017 09:21
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Bezpieczniej i ładniej w Piotraszewie

  Pierwszy etap prac wykonany w ubiegłym roku objął 4,5 kilometra drogi od wojewódzkiej 507 do granic Piotraszewa. W tym roku udało... Zobacz więcej »
  • 25/11/2017 09:00
  • 0
  • Express.olsztyn.pl
  • .

  "Szubienice" znów w sądzie

  Antoni Górski          Olsztyn 24.11.2017 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie II Wydział... Zobacz więcej »
  • 25/11/2017 08:23
  • 4
  • warmiak

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego