Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

PKP ostrzega, że wpis olsztyńskiego dworca do rejestru zabytków zablokuje inwestycję

 • 03/11/2017 10:19
 • 1

Jak już informowaliśmy - członkowie Forum Rozwoju Olsztyna, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków walczą o wpisanie budynku olsztyńskiego dworca głównego do rejestru zabytków chcąc go w ten sposób uchronić przed wyburzeniem argumentując, że nowy budynek będzie dużo mniejszy i zupełnie niefunkcjonalny. Spółka PKP ostrzega jednak - między innymi poprzez płatne komunikaty w mediach -  że może to zupełnie zablokować inwestycję i uniemożliwić budowę nowoczesnego dworca w Olsztynie.

Postępowanie w sprawie wpisania do dworca rejestru zabytków prowadzi Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków.Ta procedura może potrwać jeszcze kilka miesięcy.

PKP w wydanym oświadczeniu odpiera zarzuty społeczników zapewniając, że w zamian obecnego budynku postawi "obiekt nowoczesny i dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych".

Spółka podkreśla, że zmniejszenie kubatury i powierzchni przyszłego dworca zupełnie nie wpłynie na odczuwanie komfortu przez pasażerów, a jedynie przyczyni się do lepszego dostosowania budynku do aktualnych potrzeb. Według PKP mniejsza powierzchnia dworca wynikać będzie przede wszystkim z likwidacji nieużytkowanych obecnie piwnic.

W oświadczeniu spółka dementuje także wcześniejsze doniesienia FRO, SAP i SKZ jakoby w budynku dworca znajdowały się wysokiej jakości mozaiki. Według PKP jest to jedynie gruz marmurowy wtopiony w cementowe płyty, z kolei górne partie ścian hali głównej pokryto najtańszym materiałem wykończeniowym, który od wielu lat nie jest używany w żadnej przestrzeni publicznej.

Zdaniem społeczników stan techniczny obecnego dworca nie jest zły, a obecnemu obiektowi wystarczy tylko generalny remont, gruntownie oczyszczenie oraz umieszczenie wind i ruchomych schodów.

PKP odbija piłeczkę, że jeśli obecny dworzec zostanie uznany za zabytek, nie będzie możliwości zamontowania w nim ruchomych schodów ani windy.

- Wniosek o uznanie obiektu za zabytek obejmuje również takie elementy jak posadzki. Montaż windy lub schodów może okazać się więc niemożliwy bez naruszania zabytkowej nawierzchni wewnątrz budynku - przekonuje spółka w oświadczeniu. Wniosek o wpisanie do rejestru ma na celu zachowanie układu przestrzennego całego kompleksu dworcowego wraz z budynkiem PKP, PKS i biurowcem Przewozów Regionalnych, a to zablokuje również budowę przejścia łączącego kompleks dworcowy z Zatorzem.

My zaś zachęcamy do zapoznania się z materiałem filmowym, zamieszczonym na stronie Forum Rozwoju Olsztyna, a przedstawiającym zapis z październikowej konferencji prasowej, zorganizownej po to, aby wyjaśnić rozmaite niejasności związane z wnioskiem o wpis dworca do rejestru zabytków oraz przyszłością budynku.

- Zależy nam, aby olsztynianie byli dobrze poinformowani w tej sprawie - podsumowują społecznicy.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

r2 03/11/2017 11:51
Przecież taki dworzec w mieście to obciach anie zabytek. Brakuje tam przed nim tylko przeniesienia szubienic.. do kompletu. Skoro społecznicy tak bronią - to niech zbiorą kilkanaście milionów na remont.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Naczelniczka bartoszyckiej skarbówki straciła stołek za akcję z fiskalną żarówką

  Przypomnijmy. Do zdarzenia doszło 24 listopada 2017 r. Około godziny 14 właściciel warsztatu Władysław Suszko zamknął dzienny... Zobacz więcej »
  • 09/12/2018 14:27
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Konstytucja RP nie penalizuje czynów zbrodni wojennych i ludobójstwa

   Eksterminacja narodów, akty ludobójstwa są powszechnie potępiane na świecie. Doświadczenia ostatniego stulecia wytyczyły nowy... Zobacz więcej »
   • 09/12/2018 12:59
   • 0
   • Agnieszka Gębczyńska

    Sąd oddalił protesty wyborcze dotyczące m. in. ważności wyborów na wójta gminy Purda

    7 grudnia Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpoznał sprawę o sygn. I Ns 324/18, w której połączono do wspólnego rozpoznania trzy protesty... Zobacz więcej »
    • 09/12/2018 09:34
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Daj Pluszaka dla Dzieciaka. Bieg po uśmiech małych pacjentów

    Fundacja na Rzecz Dzieci z Chorobami i Wadami Serca, stowarzyszenie sportowe Są Wolniejsi oraz 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony... Zobacz więcej »
    • 09/12/2018 09:15
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego