Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Podsumowanie Festiwalu Filmu Niezależnego Okno - dzień trzeci

 • 29/10/2017 11:39
 • 7

W sobotę w Olsztynie zakończył się Festiwal Filmu Niezależnego Okno. Konkurs adresowany był zarówno do amatorów jak i profesjonalistów, a jego celem była możliwość obejrzenia filmów nieznanych albo bardzo mało znanych - takich, które warto zobaczyć, a raczej nie będzie okazji, aby podziwiać je na dużym ekranie. Przez trzy dni wyemitowano 30 filmowych produkcji. W tym roku po raz pierwszy pojawiła się kategoria niezależnego filmu studenckiego, w której rywalizowały obrazy przygotowane przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Rozstrzygnięcie konkursu poprzedził koncert jazzowy. Następnie jurorzy ogłosili werdykt i przyznali, że obrady były burzliwe i trwały wiele godzin, jednak jeśli chodzi o pierwszą nagrodę w kategorii filmu niezależnego - dokumentu - byli jednogłośni. Nagroda trafiła do rąk Agnieszki Kozaczki-Gralak za film "Prorok".

- Jest to moja wizja do wierszy XIX-wiecznego libańskiego poety, Khaila Gibrana - mówiła przed piątkowym pokazem reżyserka.

Film jest tajemniczy, nieco "przymglony", wyciszający, z nienachalną muzyką i przejmującym głosem Sylwii Jaźwińskiej.

- Dlaczego "Prorok"? Bo to wspaniały film o tym, jak kruche jest życie człowieka. Film pełen poezji i wspaniałych zdjęć. Film zupełnie niezależny, robiony w całości ze środków własnych - argumentował dr Jerzy Targalski, jeden z jurorów.

Sama reżyserka nie ukrywała zaskoczenia ale też radości z werdyktu.

- Jak tylko zetknęłam się z poematem "Prorok" Khaila Gibrana wiedziałam, że muszę zrobić do tego film. Poeta - chrześcijanin co warto podkreślić - prostuje nasze pojęcie o wolności i tego, co się dzieje w świecie kontrastów. Jego życiorys jest tragiczny. Gibran jako młody chłopak wyjechał wraz z całą rodziną do USA. Niestety, wkrótce wszyscy jego bliscy zmarli na gruźlicę, a on został w obcym kraju zupełnie sam. Pomimo tych przeżyć, pomimo kryzysu osobowości, potrafił spojrzeć na drugiego człowieka z wyrozumiałością i miłością. W swoich wierszach nikogo nie oskarża, nikogo nie poucza i pozwala uwierzyć, że nie mimo tragedii, które przecież dotykają nas wszystkich w różnym stopniu, miłość jest siłą, która potrafi zwyciężyć wszystko, daje nadzieję i jest największą wartością - wyjaśniła Agnieszka Kozaczka-Gralak.

Drugą nagrodę jury przyznało filmu 26-letniemu raperowi Pawłowi Przewoźnemu znanemu pod pseudonimem "Under", twórcy filmu "SW - Historia Solidarności Walczącej". Film opowiada o działalności podziemnej opozycyjnej organizacji założonej w stanie wojennym przez Kornela Morawieckiego.

- Brawa za wielką odwagę, bo to niełatwe pójść "z ulicy" do Kornela Morawieckiego i powiedzieć mu, że "chcę zrobić o panu film". Charyzma autora tego filmu jest niewiarygodna. Jak jeszcze "łyknie" wiedzy teoretycznej to ...wróżę mu wielką przyszłość. Życzę mu, aby w swojej twórczości nie kalkulował, co mu się bardziej opłaca - argumentował juror Leszek Ciechoński.

Trzecią nagrodę otrzymał film pod tytułem "Wojciech Ziembiński - droga niepodległości" autorstwa Andrzeja Ryszarda Arwara. Bohater filmu to działacz niepodległościowy, współzałożyciel KOR i ROPCiO, inicjator powołanego w 1979 roku Komitetu Porozumienia na Rzecz Samostanowienia Narodu. Był bliskim współpracownikiem ks. Jerzego Popiełuszki i ks. Stefana Niedzielaka oraz przeciwnikiem porozumień Okrągłego Stołu.

- To jest film o prostym, uczciwym patriotyzmie, który polega na tym, że albo coś jest dobre albo złe - powiedział dr Jerzy Targalski.

Wyróżnienie w konkursie otrzymał Jerzy Hanas, autor filmu "Błudko". Film opowiada o ataku na obóz NKWD w Błudku-Nowinach przeprowadzonym w marcu 1945 roku przez żołnierzy AK z Józefowa i Suśca.

- Na ten film czekałem 25 lat. Jest to mój hołd złożony ojcu (szef obrony u majora Edwarda Markiewicza "Kaliny", przyp. red.) oraz spełnienie obietnicy danej Konradowi Czesławowi Bartoszewskiemu "Wirowi" - wyjaśnił reżyser.

Nagrodę specjalną festiwalu otrzymał film "Krok po kroku" w reżyserii Adama Wasiaka. Nagrodę ufundował Prokurator Krajowy, Bogdan Święczkowski, a przekazał ją Prokurator Okręgowy z Olsztyna, Cezary Fiertek.

- Ten film zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. A poza tym ...jest całkowicie apolityczny - podkreślił dr Jerzy Targalski.

Obraz Adama Wasiaka opowiada o tym, jak dzięki nurkowaniu osoby niepełnosprawne osiągają - właśnie krok po kroku - to co wydaje się na pierwszy rzut oka nieosiągalne.

 

W kategorii niezależnego filmu studenckiego nagrodę "Złote okno na świat" przynano jednogłośnie etiudzie "Wehrmacht" Mateusza Witka i Urszuli Zbyszyńskiej.

"Srebrne okno na świat", czyli druga nagroda trafiła do rąk ks. Macieja Fladera - autora obrazu "Okno na Boga", traktującego o pisaniu ikon.

"Bursztynowe okno na świat" otrzymała Monika Jakubowska za etiudę o balecie zatytułowaną "Magia baletu".

 

Po wręczeniu nagród przyszedł czas na pokaz filmów nagrodzonych Grand Prix w 2014 i 2016 roku - "Skrzyżowanie" w reżyserii Tomasza Saja oraz "Niezłomny Żołnierz Kościoła" autorstwa Jolanty Hajdasz.

Wyemitowano także wywiad z generałem Armii Amerykańskiej Johnem Rothem nagrany przez reżysera Piotra Zarębskiego.

 

Festiwalowe filmy oceniało jury w składzie dr Jerzy Targalski, dr Paweł Zyzak, Jerzy Zalewski oraz Leszek Ciechoński.

Współorganizatorzy festiwalu to Stowarzyszenie RKW Ruch Kontroli Wyborów- Ruch Kontroli Władzy, Centrum Edukacji Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Grupa Artystów Pod Prąd oraz Stowarzyszenie Ruch Republikański.

Patronat honorowy nad festiwalem objęło Ministerstwo Rozwoju. Patroni medialni to Gazeta Polska, Niezależna, Radio Wnet i portal Express Olsztyn.

Nagrody pieniężne ufundowało Ministerstwo Rozwoju oraz Fundacja PKO Banku Polskiego. Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Ministra Obrony Narodowej, Antoniego Macierewicza oraz Prokuratora Krajowego, Bogdana Święczkowskiego.

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

Mieszkaniec Olsztyna 29/10/2017 22:46
Szkoda, że nie można wbić się z komentarzem na niezalezna.pl, gdzie pani Machniewska opowiada o sukcesie festiwalu i pełnej widowni, a wszyscy wiemy, że widownia świeciła pustkami.... Wygląda na to, że festiwal pani Machniewska organizuje dla siebie...skoro we własnym mieście nie potrafi zapełnić widowni... Cenzura na niezalezna.pl? Szkoda, chociaż wiadomo, że niewygodna prawda boli...
Witold 30/10/2017 14:59
Idź na Botox,będziesz zadowolony
realizm 30/10/2017 08:32
Jakie filmy, taka widownia
Express.olsztyn.pl 30/10/2017 08:35
Czy oglądał Pan te filmy? Jeśli tak, to które? Bo jeśli nie, to trochę nieładnie oceniać nie zobaczywszy...
Olo 30/10/2017 15:18
Jak zwykle najwięcej do powiedzenia mają ci którzy nie widzieli ale wiedzą najlepiej. Takie małe mendy, jak obrzygają to im lżej
Mieszkaniec Olsztyna 31/10/2017 14:06
To, że widownia była pusta, wynikało zapewne ze względów organizacyjnych. Organizatorka i jednocześnie "dyrektor" festiwalu, nie potrafiła go rozpropagować we własnym mieście, by przyciągnąć widownię. Jest to porażka osobista pani Machniewskiej, a tym samym idei, skądinąd ciekawej, ale zaprzepaszczonej.
realizm 30/10/2017 11:52
Przecież te filmy nie zakwalifikowały się do nagród w innym równie prestiżowym festiwalu... i tak dalej będą jeżdzić po Polsce w poszukiwaniu nagród. Jest to kino niszowe, ale jeśli byłoby dobre, to kino niezależne znajduje swoje miejsce choćby w telewizji, bo jest zapotrzebowanie na tego typu materiały. Ale zdaje się nawet Kurski j nie jest nimi zainteresowany. Życzymy lepszych dzieł w kolejnych edycjach, bez obrażania się na krytykę.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Prezes lidzbarskiego Polmleku z aktem oskarżenia za zanieczyszczenie Łyny

  - W toku śledztwa wszczętego przez prokuraturę w sierpniu ubiegłego roku, na podstawie obszernego materiału dowodowego ustalono, że w... Zobacz więcej »
  • 12/12/2018 12:45
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Kolejni SS-mani na ławie oskarżonych

   Oskarżony to 95-letni Hans H., który miał służyć w oddziale SS-Totenkopfverband (Oddziały Trupiej Główki) jako wartownik w... Zobacz więcej »
   • 12/12/2018 11:07
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Europoseł Dobromir Sośnierz nokautuje raportem głosowania w Europarlamencie

    Na jego zlecenie Fundacja Ośrodka Analiz Prawnych, Gospodarczych i Społecznych im. Hipolita Cegielskiego oraz Instytut na rzecz Kultury... Zobacz więcej »
    • 12/12/2018 08:44
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Wyprzedzał na łuku drogi. Doprowadził do wypadku

     Do zdarzenia doszło w poniedziałek 10 grudnia około godz. 14:00 w miejscowości Bramka. Według wstępnych ustaleń policjantów... Zobacz więcej »
     • 12/12/2018 07:22
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Kraków wraca, Lwów zostaje

      Inauguracyjny lot do Krakowa zaplanowany jest na 25 kwietnia 2019 r. Rejsy będą wykonywane dwa razy w tygodniu – w czwartki i niedziele... Zobacz więcej »
      • 12/12/2018 06:23
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

       By każdy miał ciepły dom...

       Dzięki ofiarności pracowników Starostwa Powiatowego w Olsztynie oraz wsparciu firmy BioFeed z Zalewa Andrzej Abako mógł przekazać... Zobacz więcej »
       • 12/12/2018 06:12
       • 0
       • Express.olsztyn.pl

       Polecane firmy

       Reklama konta firmowego