Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Policjant potrącił motocyklistów. Jeden zmarł. W środę ruszyła rozprawa apelacyjna

 • 16/11/2018 08:53
 • 0

W minioną środę przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczęła się rozprawa apelacyjna policjanta, Andrzeja Ch. oskarżonego o spowodowanie wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł jeden motocyklista, a dwaj inni zostali ranni.

Przypomnijmy. Do wypadku z udziałem radiowozu i grupy motocyklistów doszło 20 września 2015 r. na drodze krajowej nr 16 w pobliżu Gietrzwałdu. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 41-letni motocyklista, a dwaj inni zostali poważnie ranni. O spowodowanie tego wypadku został oskarżony Andrzej Ch., kierowca radiowozu. W ocenie prokuratora policjant nieumyślnie naruszył przepisy o ruchu drogowym w taki sposób, że jadąc służbowym hyundaiem w kierunku Gietrzwałdu nie dostosował techniki i taktyki jazdy, a także należytej prędkości do panujących intensywnych opadów atmosferycznych i istniejących warunków drogowych. Nawierzchnia drogi była tam nierówna i mokra. W rezultacie na łuku drogi w lewo doprowadził do niekontrolowanego przemieszczenia się policyjnego pojazdu na przeciwległy pas ruchu, zderzając się z trzema jadącymi prawidłowo motocyklami.

Andrzej Ch. zarówno w trakcie śledztwa jak i podczas postępowania przed sądem nie przyznał się do winy. Podniósł m.in., że pojazd stracił przyczepność z uwagi na nieprawidłowe ogumienie. Tłumaczył, że na przedniej osi były zamontowane opony letnie, a na tylnej - opony zimowe.

Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 17 kwietnia 2018 r. uznał Andrzeja Ch. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu z tym ustaleniem, że z opisu czynu przypisanego oskarżonemu wyeliminował określenie "intensywnych" i skazał go za to na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na dwuletni okres próby. Sąd zobowiązał Andrzeja Ch. także do przeproszenia na piśmie pokrzywdzonych oraz orzekł od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonych Dariusza Ż. i Jana Sz. zadośćuczynienie w kwotach po 5 tys. złotych. Sąd również orzekł od Andrzeja Ch. na rzecz Moniki T. nawiązkę w wysokości 25 tys. złotych oraz zasądził od oskarżonego koszty sądowe.

Apelacje od wyroku Sądu I instancji złożyli oskarżony i jego obrońca.

- W dniu 14 listopada 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczęła się rozprawa apelacyjna Andrzeja Ch. Mimo, że jest to postępowanie odwoławcze, sąd II instancji wyjątkowo zgodził się uzupełnić postępowanie dowodowe i tego dnia przesłuchał jednego świadka oraz dwóch biegłych, którzy wcześniej wydali opinię w tej sprawie.

Obrońca dodatkowo wniósł o przeprowadzenie dowodu z prywatnej opinii rzeczoznawcy z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych. Opinię przedłożył na rozprawie.

Z uwagi na to, że sąd i oskarżyciele zostali zaskoczeni nowym wnioskiem dowodowym, rozprawa została przerwana do dnia 20 listopada 2018 r. W tym czasie sąd i oskarżyciele zapoznają się ze złożoną opinią - informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.
 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Znieważył bezdomną kobietę. Teraz sobie za to popracuje społecznie

  To postępowanie zostało zainicjowane przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który 27 lipca 2018 r... Zobacz więcej »

   Historia pewnej pralki

   Kilka dni temu do jednego z olsztyńskich centrów handlowych przyjechali mieszkańcy innego powiatu. Para miała zaplanowane zakupy, a... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 10:59
   • 0
   • del
   • .

   Quo Vadis Polsko czyli Mała Skarga

   Piotr Kubiak w latach 80 napisał setki wierszy i tekstów piosenek. Dopiero po wielu latach owe teksty znalazły się na płycie... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 08:13
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Rękopis znaleziony w stanie wojennym

   Do generała[1] Za słowo kłamstwem splugawione, za mundur bratnią krwią splamiony, za ręce siłą rozłączone, za Naród... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 07:57
   • 1
   • warmiak

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego