Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Poseł uważa, że pomnik oddający cześć armii sowieckiej powinien zniknąć z centrum Olsztyna. Teraz nadzieja w ministrze kultury

 • 16/05/2018 13:47
 • 5

Kilka dni temu nasz bloger Warmiak, czyli Antoni Górski, opublikował na łamach Expressu Olsztyn swój felieton, dotyczący petycji w sprawie wyrejestrowania olsztyńskich "szubienic" z rejestru zabytków, złożonej do ministra kultury, Piotra Glińskiego.

Okazało się, że minister podszedł do sprawy bardzo poważnie.

- Niebawem powinniśmy otrzymać odpowiedź – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości, Wojciech Kossakowski, który uczestniczył we wręczeniu ministrowi petycji.

Dodajmy, że podpisy pod petycją o wykreślenie pomnika z rejestru zabytków zebrał właśnie Antoni Górski. Podpisało się pod nią ponad 2 tysiące mieszkańców naszego miasta.

- Chcieliśmy poinformować pana wicepremiera, że tego typu obiekt istnieje w stolicy Warmii i Mazur. Pomnik oddający hołd Armii Radzieckiej nie powinien stać w Olsztynie (...) Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej stoi w centrum Olsztyna i jest w widocznym miejscu. Po wypisaniu z rejestru zabytków ten obiekt powinien zostać przeniesiony do muzeum lub na cmentarz radziecki. Wydaje mi się, że pan wicepremier zrozumiał nasze postulaty - uzupełnił poseł Kosskowski na antenie Radia Olsztyn.

Antoni Górski w petycji podkreślił, że przeciwni "pomnikowi wdzięczności" jako zabytkowi są IPN, Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Ruch Narodowy, Młodzież Wszechpolska, Organizacja Narodowo-Radykalna, Progresywna Polska, Stowarzyszenie Koliber, Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia czy Ruch Oburzonych.

- A zwolennicy, jeśli chcą pozostawienia pomnika jako zabytku, mogą wystąpić z wnioskiem o wpisanie go do rejestru zabytków zgodnie z prawdziwą nazwą "Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej" - uważa Górski.

 

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

zak 16/05/2018 14:10
Antoś daj sobie luz ,pomnik stoi i stać będzie.
Dana 16/05/2018 18:42
Niech zburzą mur i wywalą z centrum Miasta - jego "serca" - areszt!!!
Kazimierz 16/05/2018 21:07
Fajnie byłoby żeby mieszkańca Olsztyna w XXI wieku poczuli się Polakami, a nie ruskimi pachołkami, jak to im władza kazała przez 45 lat. Olsztynie - Polska poszła do przodu, i Ty zasługujesz na nowe otwarcie ! Gratuluję Panom Posłowi Kossakowskiemu i Górskiemu.
Humanista 17/05/2018 08:27
9 maja 2018 premier Izraela złożył wieniec pod murem Kremla. Lokalni czempioni władzy promują antysemityzm i mowę nienawiści, kwestionują niezmienność naszych granic. Zdjęcie z XII 1970 – z aktu podpisania traktatu Kanclerza Niemiec z Premierem Polski ( PRL-u). Moczar został pochowany na cmentarzu wojskowym żołnierzy polskich poległych w bitwie z nazizmem i faszyzmem. Doskonały film „Barwy walki” na podstawie książki Moczara o tym samym tytule. Był niekwestionowanym autorytetem ( ZBOWID) dla partyzantów BCH, AL, GL, AK i LWP. Po styczniu 1945 Olsztyn i Region miał i ma najdynamiczniejszy rozwój w historii. Armia Czerwona w drodze na Berlin w styczniu 1945 zdobyła małe miasto ( do 40 tyś ) Allenstein. Odchodzą zostawiła Polski Olsztyn, a Prusy Wschodnie nie wchodzą w skład państwa niemieckiego. Celem Armii Czerwonej w Berlinie było zatknięcie własnego sztandaru bojowego na Reistagu i zniszczenie nazizmu. Granit jest z Olsztynka – Tonenbergu, byłej budowli wielbiącej ,militaryzm pruski i nazizm. Czempioni władzy od petycji są analfabetami z historii wojskowości i historii sztuki. W Królikarni odbył się wernisaż Dunikowski kontra Rodin. Góra Św. Anny to Dunikowski. Kobiety brzemienne Dunikowskiego. Z tych 2010 osób jest z Olsztyna – ile? Dlaczego w składzie delegacji brakuje: • Posła PIS-u z Olsztyna, • Kandydata PIS-u na prezydenta Olsztyna, • Radnych PIS-u, • Filii IPN- u i historyka od Kukiz 15 • Wojewody, Petycja jest antyeuropejska – w Wiedniu jest i będzie Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej. Czempioni petycji kwestionują wyrok sądu. W załącznikach brakuje uchwał zarządów: PIS-u Olsztyńskiego, Solidarnej Polski filii IPN- u itd. Olsztyn stawałby się bogatszy jakby zdjęto urzędowy kaganiec ograniczający wymienię gospodarczą z północą. Armia Czerwona z własnej woli opuściła Olsztyn! A to może być tylko z woli boskiej. Nie należy budzić demonów ale izolować. Humanista
Techniczny 19/05/2018 19:48
Od humanistów przeważnie nie ma co wymagać logiki wypowiedzi. Poproszę jako "techniczny" krócej - a sensowniej o argumentację za pozostawieniem tego "dzieła" nawet nie autorstwa Dunikowskiego.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Sąd przedłużył areszt dla podejrzanego o zabójstwo przy basenie w Olsztynie

  Paweł Z. został zatrzymany 26 lipca 2018 r. i otrzymał zarzut popełnienia zbrodni zabójstwa, do której miało dojść w Olsztynie pod... Zobacz więcej »
  • 16/01/2019 14:24
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Zarzuty dla olsztyńskiego policjanta za niezasadne użycie broni i nieumyślne spowodowanie śmierci

   Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego, feralnego dnia matka pokrzywdzonego zadzwoniła do Wojewódzkiego Centrum... Zobacz więcej »
   • 16/01/2019 13:26
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Głos (rozsądku) Jacka Adamasa w sprawie zawieszenia Michała Rachonia

    My zaś poprosiliśmy o komentarze kilka osób, związanych zarówno z prawdziwą i nie za cudze pieniądze obroną demokracji oraz osób... Zobacz więcej »

     Pracownicy Biedronki przegrali z siecią przed sądem

     Proces w tej sprawie ruszył w marcu 2018 r. i toczył się przy drzwiach zamkniętych. Byli pracownicy Biedronki walczyli o... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 11:41
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Jutro dowiemy się, dlaczego burzą naszą kulturę

     - Poruszymy problematykę miejskich pustostanów i braku koncepcji - a zwłaszcza woli - ich zagospodarowania przez władze miasta we... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 09:52
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Zimowe ptakoliczenie w skansenie w Olsztynku

      Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, skansen w Olsztynku zaprasza na spacer ornitologiczny w ramach... Zobacz więcej »
      • 16/01/2019 09:21
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego