Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Próbują zamknąć usta niewygodnej posłance

 • 24/05/2015 08:56

Poseł Lidia Staroń z Platformy Obywatelskiej - ikona walki z nieprawidłowościami w spółdzielniach - większości osób kojarzy się właśnie z bezkompromisową batalią o prawa spółdzielców, a także walką z  bezprawiem w egzekucjach komorniczych. Tym bardziej dziwi fakt, że - jak się dowiedzieliśmy - została wykreślona z komisji nadzwyczajnej, zajmującej się prawem spółdzielczym, której powołanie sama zainicjowała. "Czystki" w komisji były robione podczas  zwolnienia lekarskiego Lidii Staroń.

- Uchwała została podjęta na wniosek posła Rafała Grupińskiego, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO. Decyzja została podjęta pod moją nieobecność, bez mojej wiedzy i zgody, bez wiedzy klubu i prezydium. O odwołaniu dowiedziałam się od osób trzecich, co moim zdaniem urąga elementarnym standardom nie tylko praworządności, ale i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. W mojej ocenie jest to swoisty mobbing - czytamy słowa poseł Lidii Staroń w stenogramie z posiedzenia Komisji.

Zdaniem posłanki wykreślenie jej ze składu komisji jest wynikiem działania lobby prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Tych samych, do których - zdaniem jednego ze śląskich prezesów - posłowie przed wyborami przychodzą na kolanach. Wszak spółdzielcy to wielomilionowa grupa potencjalnych wyborców,
a prezesi mają do zaoferowania naprawdę dużo - mieszkania w zasobach, etaty w spółdzielniach, zlecenia i inne profity... Jak łatwo też wyprowadzić wielomilionowy majątek spółdzielni, niemal codziennie donoszą media. Dotyczy to spółdzielczych afer w Warszawie, Łodzi, Olsztynie i wielu innych miastach. Upadają i upadać będą kolejne spółdzielnie, a ich długi płacić muszą szeregowi spółdzielcy. Wszystko przez brak kontroli.

Przypomnijmy. Dwa lata temu poseł Lidia Staroń wraz z grupą posłów PO złożyła projekty dwóch ustaw - o spółdzielniach i o spółdzielniach mieszkaniowych. Ustawy nazywane były wręcz rewolucyjnymi, gdyż kładły kres władzy absolutnej prezesów spółdzielni, nakazywały umożliwianie dostępu do informacji m.in. o zarobkach prezesów, ułatwiały uwłaszczenie i dawały realny wpływ na zarządzanie własnym majątkiem. Pomysłodawcy chcieli także przeprowadzania niezależnych kontroli w spółdzielniach mieszkaniowych, których budżety niejednokrotnie przekraczają budżety dużych miast. Podkreślamy – dzisiaj bez żadnej kontroli ich właścicieli, czyli spółdzielców .

Nic dziwnego, że projekty wywołały sprzeciw prezesów oraz niektórych zaprzyjaźnionych z nimi posłów.
Spotkały się za to z akceptacją opozycji, która zapowiedziała, że poprze projekty PO. Powiedział o tym publicznie sam Jarosław Kaczyński.

Dodajmy, że komisja zajmująca się prawem spółdzielczym została powołana, gdy premierem był Donald Tusk, który bardzo przyczynił się do jej powstania. Wyglądało na to, że wszystko będzie działało jak należy. Tak się jednak nie stało. Poseł Rafał Grupiński - jak nieformalnie dowiedziała się redakcja od prominentnych członków PO - dogadał się z PSL i wprowadził do komisji posłów, którzy torpedowali korzystne dla spółdzielców zmiany. Jako wiodący przyjęto zachowawczy projekt PSL, a Platforma miała do niego zgłaszać swoje poprawki. Tak też Lidia Staroń czyniła - zgłaszała poprawki z projektu PO, wcześniej przyjęte przez cały klub. Szybko okazało się, że jej walka o dobro zwykłych spółdzielców jest jednocześnie walką z lobby spółdzielczym, które zdecydowanie nie chciało dać się kontrolować.

Czy nie jest to swoista schizofrenia w działaniach Platformy Obywatelskiej? Jak to jest możliwe, że Platforma walczy o powołanie specjalnej komisji w sprawach SKOKów i nadzoru nad nimi, a jednocześnie pozwala na to, aby - kolokwialnie mówiąc - jeden prezes kontrolował drugiego, a zarządzanie wielomilionowym majątkiem odbywało się w zaciszu gabinetów, gdzie byłyby też podejmowane najważniejsze dla spółdzielców decyzje. Wszak na swoich sztandarach Platforma niosła hasła o nadzorze w spółdzielniach, dla dobra ich mieszkańców.

Wygląda więc na to, że wykreślenie poseł Lidii Staroń z komisji jest próbą zamknięcia jej ust. Tyle, że ona sama ust tych sobie zamknąć nie da.

- Nadal będę walczyła o odebranie spółdzielni prezesom i oddanie spółdzielcom czyli ich faktycznym właścicielom. Tym bardziej, że obecnie uchwalane przepisy – jak informują posłowie z komisji - są tworzone pod czujnym okiem i w myśl sugestii prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej Alfreda Domagalskiego, który jest prominentnym członkiem PSL. A to nie daje nadziei na korzystne zmiany w spółdzielniach. Podejmę także inne kroki przewidziane prawem wobec bezprawnego działania, które mnie dotknęło - oświadczyła na Komisji poseł Staroń.

Na razie Lidia Staroń zarzuciła Rafałowi Grupińskiemu, że ten uniemożliwia jej wykonywanie mandatu posła i zawiadomiła o tym Krajowy Sąd Koleżeński PO, wnosząc o postępowanie dyscyplinarne wobec Grupińskiego. Wniosek prawdopodobnie zostanie rozpatrzony już w czerwcu.

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

  Od jutra rusza rządowy program Mama 4 plus

  Program jest  skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub... Zobacz więcej »
  • 28/02/2019 16:10
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego