Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Próbują zamknąć usta niewygodnej posłance

 • 24/05/2015 08:56
 • 9

Poseł Lidia Staroń z Platformy Obywatelskiej - ikona walki z nieprawidłowościami w spółdzielniach - większości osób kojarzy się właśnie z bezkompromisową batalią o prawa spółdzielców, a także walką z  bezprawiem w egzekucjach komorniczych. Tym bardziej dziwi fakt, że - jak się dowiedzieliśmy - została wykreślona z komisji nadzwyczajnej, zajmującej się prawem spółdzielczym, której powołanie sama zainicjowała. "Czystki" w komisji były robione podczas  zwolnienia lekarskiego Lidii Staroń.

- Uchwała została podjęta na wniosek posła Rafała Grupińskiego, przewodniczącego Klubu Parlamentarnego PO. Decyzja została podjęta pod moją nieobecność, bez mojej wiedzy i zgody, bez wiedzy klubu i prezydium. O odwołaniu dowiedziałam się od osób trzecich, co moim zdaniem urąga elementarnym standardom nie tylko praworządności, ale i zwykłej ludzkiej przyzwoitości. W mojej ocenie jest to swoisty mobbing - czytamy słowa poseł Lidii Staroń w stenogramie z posiedzenia Komisji.

Zdaniem posłanki wykreślenie jej ze składu komisji jest wynikiem działania lobby prezesów spółdzielni mieszkaniowych. Tych samych, do których - zdaniem jednego ze śląskich prezesów - posłowie przed wyborami przychodzą na kolanach. Wszak spółdzielcy to wielomilionowa grupa potencjalnych wyborców,
a prezesi mają do zaoferowania naprawdę dużo - mieszkania w zasobach, etaty w spółdzielniach, zlecenia i inne profity... Jak łatwo też wyprowadzić wielomilionowy majątek spółdzielni, niemal codziennie donoszą media. Dotyczy to spółdzielczych afer w Warszawie, Łodzi, Olsztynie i wielu innych miastach. Upadają i upadać będą kolejne spółdzielnie, a ich długi płacić muszą szeregowi spółdzielcy. Wszystko przez brak kontroli.

Przypomnijmy. Dwa lata temu poseł Lidia Staroń wraz z grupą posłów PO złożyła projekty dwóch ustaw - o spółdzielniach i o spółdzielniach mieszkaniowych. Ustawy nazywane były wręcz rewolucyjnymi, gdyż kładły kres władzy absolutnej prezesów spółdzielni, nakazywały umożliwianie dostępu do informacji m.in. o zarobkach prezesów, ułatwiały uwłaszczenie i dawały realny wpływ na zarządzanie własnym majątkiem. Pomysłodawcy chcieli także przeprowadzania niezależnych kontroli w spółdzielniach mieszkaniowych, których budżety niejednokrotnie przekraczają budżety dużych miast. Podkreślamy – dzisiaj bez żadnej kontroli ich właścicieli, czyli spółdzielców .

Nic dziwnego, że projekty wywołały sprzeciw prezesów oraz niektórych zaprzyjaźnionych z nimi posłów.
Spotkały się za to z akceptacją opozycji, która zapowiedziała, że poprze projekty PO. Powiedział o tym publicznie sam Jarosław Kaczyński.

Dodajmy, że komisja zajmująca się prawem spółdzielczym została powołana, gdy premierem był Donald Tusk, który bardzo przyczynił się do jej powstania. Wyglądało na to, że wszystko będzie działało jak należy. Tak się jednak nie stało. Poseł Rafał Grupiński - jak nieformalnie dowiedziała się redakcja od prominentnych członków PO - dogadał się z PSL i wprowadził do komisji posłów, którzy torpedowali korzystne dla spółdzielców zmiany. Jako wiodący przyjęto zachowawczy projekt PSL, a Platforma miała do niego zgłaszać swoje poprawki. Tak też Lidia Staroń czyniła - zgłaszała poprawki z projektu PO, wcześniej przyjęte przez cały klub. Szybko okazało się, że jej walka o dobro zwykłych spółdzielców jest jednocześnie walką z lobby spółdzielczym, które zdecydowanie nie chciało dać się kontrolować.

Czy nie jest to swoista schizofrenia w działaniach Platformy Obywatelskiej? Jak to jest możliwe, że Platforma walczy o powołanie specjalnej komisji w sprawach SKOKów i nadzoru nad nimi, a jednocześnie pozwala na to, aby - kolokwialnie mówiąc - jeden prezes kontrolował drugiego, a zarządzanie wielomilionowym majątkiem odbywało się w zaciszu gabinetów, gdzie byłyby też podejmowane najważniejsze dla spółdzielców decyzje. Wszak na swoich sztandarach Platforma niosła hasła o nadzorze w spółdzielniach, dla dobra ich mieszkańców.

Wygląda więc na to, że wykreślenie poseł Lidii Staroń z komisji jest próbą zamknięcia jej ust. Tyle, że ona sama ust tych sobie zamknąć nie da.

- Nadal będę walczyła o odebranie spółdzielni prezesom i oddanie spółdzielcom czyli ich faktycznym właścicielom. Tym bardziej, że obecnie uchwalane przepisy – jak informują posłowie z komisji - są tworzone pod czujnym okiem i w myśl sugestii prezesa Krajowej Rady Spółdzielczej Alfreda Domagalskiego, który jest prominentnym członkiem PSL. A to nie daje nadziei na korzystne zmiany w spółdzielniach. Podejmę także inne kroki przewidziane prawem wobec bezprawnego działania, które mnie dotknęło - oświadczyła na Komisji poseł Staroń.

Na razie Lidia Staroń zarzuciła Rafałowi Grupińskiemu, że ten uniemożliwia jej wykonywanie mandatu posła i zawiadomiła o tym Krajowy Sąd Koleżeński PO, wnosząc o postępowanie dyscyplinarne wobec Grupińskiego. Wniosek prawdopodobnie zostanie rozpatrzony już w czerwcu.

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

swój 21/05/2015 09:59
PO -paprańcy pokazali prawdziwe oblicze? Strzelili sobie w stopę przed wyborami.
Możejko Iwona 24/05/2015 12:07
Działanie nieprzypadkowe, tylko planowe. Realizacja planu D: "Jak zrobić "frajera w konia". I "doić" go do końca świata i jeden dzień dłużej.
Olo 22/05/2015 21:41
Nareszcie...... :)
Olo 22/05/2015 21:59
Nareszcie... :) Usuniecie znowu?
zeg 24/05/2015 11:02
Zastanawiam dlaczego "pokrzywdzeni"spółdzielcy z Olsztyna i inni, nie bronią posłanki , wyrażają swoich opinii,wszak w ich interesie występowała w komisji sejmowej.
Możejko Iwona 25/05/2015 09:59
Nie ma się co zastanawiać, tylko stworzyć Komitet Obrony Własności Spółdzielców i ruszyć do działania. .... Nie czekać, że może ktoś to załatwi. ... Za dużo ludzi skorumpowanych, skompromitowanych, każdy ma coś "za uszami' - dlatego się nie wychylają. ... Na innych sitwa ma "haki" - dostali i siedzą cicho. ... Jeszcze inni mają tyle, że na prezesa pensje mogą łożyć. .. A jeszcze inni się boją - nie chcą kłopotów. ... Widzą, że po stronie prezesów jest policja, prokuratura, sądy, nasi pracownicy ich rodziny pracownicy administracji, prawnicy prezesów przez nas opłacani. ... Przekonuje się o tym codziennie - spółdzielca prawdziwy właściciel.... Można szybko się pozbyć "darmozjadów" - Z USTAWY! .. TYLKO DWIE KADENCJE DLA POSŁÓW I PREZESÓW - I STARE SKORUMPOWANE KANALIE SAME ODPADNĄ. .... OCZYWIŚCIE Z ZAPISEM ROZLICZYĆ KAŻDEGO. .....Jak zwykle zaznaczam. Nie wszyscy prezesi, prokuratorzy, policjanci, sędziowie, notariusze to SZKODNICY na uczciwych, liczy - obywatel drugiej kategorii tzw. "frajer". ................. Zobacz na stronie "Pojezierze" - Vademecum prezesa.
kir 24/05/2015 18:48
A ja nie darzę posłanki zbyt wielkim szacunkiem. Dokładnie w lutym 2008 roku wysłałem do jej biura poselskiego mail z konkretnym zapytaniem dotyczącym prawa spółdzielczego. . Na odpowiedź czekam do dziś. Zatem wiem, że problemy maluczkich są dla pani poseł obce. Woli blask jupiterów podczas organizowanych przez siebie konferencji prasowych.
Możejko Iwona 24/05/2015 22:23
Boże, Ty patrzysz i nie grzmisz. Oni wszyscy czekają, że P. P. Staroń dla nich sama wszystkie sprawy załatwi i pogoni lobby prezesowskiei! ... A ruszcie tyłki do innych mniej zapracowanych Posłów, przecież ona załatwia tysiące spraw. ... Kir, gdyby P. Poseł udało się wprowadzić w życie druki 819 i 515, oczywiście po naszym uszczelnieniu ( masz w artykule temidacontrasm.info ) NIE MUSIAŁBYŚ PYTAĆ, MIAŁBYŚ JAK ARES MICHĘ. .... DO P. P. B. BUBLEWICZ nie idź, mówiła mi, że na sprawach spółdzielczych się nie zna. A swoją drogą, Kir - Ty to masz zdrowie 7 lat czekasz? ..... Co do uczestnictwa w mediach, masz rację - mogłaby występować w otoczeniu dużej grupy spółdzielców prawdziwych właścicieli.
Lekity 25/05/2015 17:55
Pani Poseł pomagała i pomaga nam w Lekitach, walczyć z sitwą urzędniczą. Mało jest takich posłów, mimo że nie przepadam za PO, jak Pani Poseł. Wierzę, że kiedyś p. Lidia Staroń zostanie Prezydentem Olsztyna. Jedynie ona mogłaby zrobić tu porządek.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Otworzyła się pokrywa komory silnika i kierowca uderzył w drzewo

  W piątek po godzinie 8:00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji został poinformowany o wypadku drogowym, do którego doszło na drodze... Zobacz więcej »
  • 24/06/2018 09:57
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Uważajcie na zmiany przy dworcu. Zamknięte ważne skrzyżowanie

   Nowa organizacja ruchu wprowadzona została w nocy z soboty na niedzielę (23/24 czerwca). Ma to związek z przebudową skrzyżowania ulicy... Zobacz więcej »
   • 24/06/2018 09:24
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Apel Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów SDP

    Apel Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich do  dziennikarzy, pracowników i właścicieli mediów w... Zobacz więcej »
    • 24/06/2018 09:11
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     ASF w gminie Pieniężno. Jest reakcja wojewody

     W sobotę w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego, odbyło się posiedzenie Zespołu... Zobacz więcej »
     • 24/06/2018 08:36
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Premier powołał Adama Abramowicza na Rzecznika MŚP

      Kandydaturę Adama Abramowicza na Rzecznika MŚP zgłosiła minister Przedsiębiorczości i Technologii, Jadwiga Emilewicz. Wcześniej... Zobacz więcej »
      • 24/06/2018 08:14
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

       Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej, czyli Dzień Pokutny w Gietrzwałdzie

       - Wezwania Matki Bożej wpisywały się w tę myśl - od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej, która mówi o tym, jakie były... Zobacz więcej »
       • 24/06/2018 07:48
       • 0
       • Express.olsztyn.pl

       Polecane firmy

       Reklama konta firmowego