Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Protest wyborczy dotyczący ważności wyborów burmistrza Szczytna oddalony!

 • 05/12/2018 10:22
 • 0

Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 4 grudnia oddalił protest wyborczy przeciwko ważności wyborów burmistrza Szczytna. Protest został złożony po wyborach samorządowych 2018.

19 listopada do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął protest wyborczy Henryka Ż. o zarządzenie ponownych wyborów na burmistrza Szczytna.

- Wnioskodawca zarzucił naruszenie przepisów dotyczących głosowania, ustalania wyników głosowania lub wyników wyborów, mające wpływ na wynik wyborów z uwagi na prowadzoną w dniu 3 listopada 2018 r. agitację wyborczą kandydata na burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Razem dla Mieszkańców w autobusach komunikacji miejskiej w Szczytnie, czyli na 24 godziny przed terminem wyborów. Uzasadniając swój protest wskazał, że w dniu 8 listopada 2018 r. w tygodniku Kurek Mazurski opublikowano artykuł dotyczący złamania ciszy wyborczej w dniu 3 listopada 2018 r. - na dzień przed wyborami na burmistrza Szczytna - informuje sędzia Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd Okręgowy w Olsztynie po przeprowadzeniu rozprawy, w dniu 4 grudnia oddalił protest wyborczy Henryka Ż.

- Sąd Okręgowy podjął taką decyzję, ponieważ wnioskodawca w żaden sposób nie udowodnił, czy ewentualne naruszenie przepisów kodeksu wyborczego, w tym naruszenie ciszy wyborczej, miało wpływ na wynik wyborów.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku - dodaje sędzia Agnieszka Żegarska.

Rzecznik SO poinformował też, że w dniach 27, 28 i 30 listopada zapadły postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie o pozostawieniu bez dalszego biegu trzech innych protestów wyborczych.

Chodzi o sprawy o sygn. akt. I Ns 332/18 (protest Tomasza P. przeciwko  ważności wyborów w czterech stałych okręgach wyborczych dla miasta na prawach powiatu Olsztyn), I Ns 333/18 (protest Agnieszki N. przeciwko ważności wyboru Stanisława Grzegorza Trzaskowskiego na radnego Powiatu Olsztyńskiego) oraz I Ns 341/18 (protest Norberta K. przeciwko ważności wyboru Andrzeja Chojnowskiego na radnego Gminy Purda).

Z kolei na dzień 5 grudnia zostały wyznaczone terminy w pięciu sprawach z protestów wyborczych - I Ns 329/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach, I Ns 338/18 dotyczący ważności wyborów do Rady Powiatu w Mrągowie, I Ns 339/18, dotyczącyważności wyborów do Rady Miejskiej w Mrągowie, I Ns 344/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Gminy Stawiguda i I Ns 348/18, dotyczący ważności wyborów na burmistrza Korsz oraz do Rady Miejskiej w Korszach.

Na dzień 7 grudnia zostały wyznaczone terminy w kolejnych pięciu sprawach z protestów wyborczych - I Ns 323/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Miejskiej Ruciane – Nida, I Ns 324/18, dotyczący ważności wyborów wójta Gminy Purda, I Ns 330/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Gminy Rozogi, I Ns 340/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Gminy  Ruciane-Nida oraz I Ns 351/18 dotyczący ważności wyborów do Rady Powiatu  Lidzbarskiego.
 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Znieważył bezdomną kobietę. Teraz sobie za to popracuje społecznie

  To postępowanie zostało zainicjowane przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który 27 lipca 2018 r... Zobacz więcej »

   Historia pewnej pralki

   Kilka dni temu do jednego z olsztyńskich centrów handlowych przyjechali mieszkańcy innego powiatu. Para miała zaplanowane zakupy, a... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 10:59
   • 0
   • del
   • .

   Quo Vadis Polsko czyli Mała Skarga

   Piotr Kubiak w latach 80 napisał setki wierszy i tekstów piosenek. Dopiero po wielu latach owe teksty znalazły się na płycie... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 08:13
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Rękopis znaleziony w stanie wojennym

   Do generała[1] Za słowo kłamstwem splugawione, za mundur bratnią krwią splamiony, za ręce siłą rozłączone, za Naród... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 07:57
   • 1
   • warmiak

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego