Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Protest wyborczy dotyczący ważności wyborów burmistrza Szczytna oddalony!

 • 05/12/2018 10:22
 • 0

Sąd Okręgowy w Olsztynie postanowieniem z dnia 4 grudnia oddalił protest wyborczy przeciwko ważności wyborów burmistrza Szczytna. Protest został złożony po wyborach samorządowych 2018.

19 listopada do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął protest wyborczy Henryka Ż. o zarządzenie ponownych wyborów na burmistrza Szczytna.

- Wnioskodawca zarzucił naruszenie przepisów dotyczących głosowania, ustalania wyników głosowania lub wyników wyborów, mające wpływ na wynik wyborów z uwagi na prowadzoną w dniu 3 listopada 2018 r. agitację wyborczą kandydata na burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego z Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Razem dla Mieszkańców w autobusach komunikacji miejskiej w Szczytnie, czyli na 24 godziny przed terminem wyborów. Uzasadniając swój protest wskazał, że w dniu 8 listopada 2018 r. w tygodniku Kurek Mazurski opublikowano artykuł dotyczący złamania ciszy wyborczej w dniu 3 listopada 2018 r. - na dzień przed wyborami na burmistrza Szczytna - informuje sędzia Agnieszka Żegarska, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd Okręgowy w Olsztynie po przeprowadzeniu rozprawy, w dniu 4 grudnia oddalił protest wyborczy Henryka Ż.

- Sąd Okręgowy podjął taką decyzję, ponieważ wnioskodawca w żaden sposób nie udowodnił, czy ewentualne naruszenie przepisów kodeksu wyborczego, w tym naruszenie ciszy wyborczej, miało wpływ na wynik wyborów.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku - dodaje sędzia Agnieszka Żegarska.

Rzecznik SO poinformował też, że w dniach 27, 28 i 30 listopada zapadły postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie o pozostawieniu bez dalszego biegu trzech innych protestów wyborczych.

Chodzi o sprawy o sygn. akt. I Ns 332/18 (protest Tomasza P. przeciwko  ważności wyborów w czterech stałych okręgach wyborczych dla miasta na prawach powiatu Olsztyn), I Ns 333/18 (protest Agnieszki N. przeciwko ważności wyboru Stanisława Grzegorza Trzaskowskiego na radnego Powiatu Olsztyńskiego) oraz I Ns 341/18 (protest Norberta K. przeciwko ważności wyboru Andrzeja Chojnowskiego na radnego Gminy Purda).

Z kolei na dzień 5 grudnia zostały wyznaczone terminy w pięciu sprawach z protestów wyborczych - I Ns 329/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Miejskiej w Korszach, I Ns 338/18 dotyczący ważności wyborów do Rady Powiatu w Mrągowie, I Ns 339/18, dotyczącyważności wyborów do Rady Miejskiej w Mrągowie, I Ns 344/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Gminy Stawiguda i I Ns 348/18, dotyczący ważności wyborów na burmistrza Korsz oraz do Rady Miejskiej w Korszach.

Na dzień 7 grudnia zostały wyznaczone terminy w kolejnych pięciu sprawach z protestów wyborczych - I Ns 323/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Miejskiej Ruciane – Nida, I Ns 324/18, dotyczący ważności wyborów wójta Gminy Purda, I Ns 330/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Gminy Rozogi, I Ns 340/18, dotyczący ważności wyborów do Rady Gminy  Ruciane-Nida oraz I Ns 351/18 dotyczący ważności wyborów do Rady Powiatu  Lidzbarskiego.
 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zabił brata. Grozi mu dożywocie

  W minioną niedzielę oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w mieście podczas... Zobacz więcej »
  • 21/02/2019 11:32
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Trotyl z czasów II wojny światowej na krajowej 16

   Orzysz Dziś policjanci otrzymali informację od pracowników remontujących most w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz w ciągu drogi... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 11:17
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Nie stać cię na prawnika? Możesz skorzystać z nieodpłatnej porady. I to bez stosu zaświadczeń

   Nowelizacja ustawy, o której mowa, nie tylko zmienia zasady organizowania nieodpłatnej pomocy prawnej, ale właściwie buduje ten system... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 08:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego