Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Rajd śladami 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

 • 12/02/2018 08:23
 • 0

Zimowy Rajd Pieszy Śladami 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej to kolejna inicjatywa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Powiatowego w Ostródzie i Jednostki Strzeleckiej 1028 Gietrzwałd im. płk Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Jego marszruta odbywała się według dziennika por. Henryka Wieliczko ps. Lufa.

W mroźny, sobotni poranek 10 lutego, młodzi ludzie pod kierunkiem st. chor. ZS Wojciecha Gudaczewskiego, ruszyli trasą z Biesala w kierunku wioski Jadaminy, w której w 1946 roku stacjonował oddział partyzancki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej dowodzony przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Mimo niskiej temperatury chętnych do aktywnego spędzenia czasu nie brakowało.

- To już trzeci rajd, który organizujemy na terenie gminy Gietrzwałd - mówił przed wyruszeniem w trasę st. chor. ZS Wojciech Gudaczewski. - Dwa poprzednie miały miejsce w latach 2016-2017, ale po raz pierwszy spotykamy się w warunkach zimowych. Zapewniam, że atrakcji dziś nie zabraknie.

I rzeczywiście, po drodze rajdu były konkurencje sportowe (bieg na 100 metrów), wspólne śpiewanie pieśni partyzanckich, gorąca żołnierska kawa, a przede wszystkim gawędy historyczne na temat działalności 5. Wileńskiej Brygady AK, które prowadził Wojciech Gudaczewski.

W Jadaminach uczestnicy rajdu, wspólnie z księdzem drużynowym Pawłem Rzosińskim, kapelanem jednostki, odmówili modlitwę za Ojczyznę i zapalili znicz, upamiętniając żołnierzy "Łupaszki".

Po przejściu około 10 km Zimowy Rajd Pieszy Śladami 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej zakończył się historycznym quizem. Najwięcej punktów uzyskał st. strzelec Tomasz Jagosz i to on otrzymał pamiątkowy ryngraf. Każdy uczestnik rajdu otrzymał też pamiątki przygotowane przez organizatorów.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zawiadomienie do prokuratury w sprawie zaniedbań w Stomilu

  Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w sprawozdaniach finansowych sportowej... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 16:26
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Obwodnica Olsztyna na finiszu. Zobacz galerię!

  Z powodu przerwy zimowej na budowie, roboty na obwodnicy Olsztyna są okrojone, nie wszystkie prace w niskich temperaturach można... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 13:00
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego