Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Rolnicy dostaną odszkodowania za suszę

 • 21/10/2018 10:29
 • 0

W piątek w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa z udziałem wojewody, z-cy dyrektora ARiMR i z-cy dyrektora ODR oraz Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Podsumowano stan realizacji wypłat odszkodowań za straty spowodowane długotrwała suszą. Przedstawiono również aktualną informację dotyczącą dofinansowania bioasekuracji dla hodowców trzody chlewnej.

Do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego wpłynęły wnioski ze wszystkich gmin wiejskich w województwie o oszacowanie strat suszowych w 13 550 gospodarstwach rolnych. Komisje  powołane przez Wojewodę zakończyły prace w terenie. Straty w uprawach rolnych wyniosły ponad 840 mln zł. Szkody oszacowano na pow. 504 tys. ha.

Najwyższe straty w uprawach odnotowano w powiatach:

piskim- 76 mln zł,
braniewskim - 66 mln zł
ełckim – 66 mln zł
iławskim – 65 mln zł,
ostródzkim- 63 mln zł,
oleckim- 61 mln zł.

W województwie warmińsko – mazurskim, straty w uprawach rolnych wynoszące co najmniej 70 proc., komisje wyszacowały w 1266 gospodarstwach rolnych, na powierzchni 19957 ha, z czego najwyższe w powiatach:

braniewskim – 8623 ha, 
iławskim – 2708 ha,
piskim- 2310 ha,
działdowskim- 1221 ha,
nidzickim – 855 ha,
oleckim- 579 ha.

Rząd dla poszkodowanych rolników przeznaczył 1,5 mld zł. Jest to najwyższa pomoc suszowa w historii.To ponad trzykrotnie większa pomoc od tej, która była udzielona w 2015 roku, kiedy to ówczesny rząd przeznaczył na ten cel 450 mln złotych. Pomoc otrzymają wszyscy poszkodowani rolnicy w gospodarstwach, których komisje oszacowały szkody.

Pomoc finansową otrzymają rolnicy, w których gospodarstwach tegoroczna susza spowodowała straty w uprawach w wysokości co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. Wysokość tej pomocy wyniesie 500 zł/ha. Także i w tym przypadku, jeżeli rolnik nie miał ubezpieczonych co najmniej 50 proc. upraw, pomoc zostanie zmniejszona o połowę.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchumiła wypłaty odszkodowań w wysokości 3 mln zł dla ponad 10 tysięcy rolników. Kolejne będą realizowane w najbliższym czasie.

ARiMR zapewnia również zwrot do 75 proc. kosztów poniesionych na inwestycje zabezpieczające gospodarstwo przed afrykańskim pomorem świń mogli ubiegać się rolnicy z całej Polski, a nie tylko z terenów dotkniętych ASF. W ramach pomocy rolnicy hodujący świnie otrzymają refundację wydatków poniesionych na zakup mat dezynfekcyjnych; sprzętu do wykonywania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych, deratyzacyjnych;  produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych; odzieży ochronnej i obuwia ochronnego, a także na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie, przed dostępem zwierząt domowych.

Obecny na konferencji Wojewódzki Lekarz Weterynarii podał aktualne dane dotyczące przypadków ASF u dzików. Nowe przypadki wykryto: w miejscowości Błudowo, gmina Młynary, powiat elbląski; w miejscowości Wodynia, gmina Tolkmicko, powiat elbląski; w miejscowości Szyleny, gmina Braniewo; w miejscowości Turcz, gmina Sępopol, powiat bartoszycki.) Od lata nie było przypadków u świń. Wszystkie ogniska chorób są wygaszone. Nie zmienia to faktu, że nadal obowiązują tam strefy wprowadzone przez Komisję Europejską.

źródło: Urząd Wojewódzki w Olsztynie

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zabił brata. Grozi mu dożywocie

  W minioną niedzielę oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, że w jednym z mieszkań w mieście podczas... Zobacz więcej »
  • 21/02/2019 11:32
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Trotyl z czasów II wojny światowej na krajowej 16

   Orzysz Dziś policjanci otrzymali informację od pracowników remontujących most w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz w ciągu drogi... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 11:17
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Nie stać cię na prawnika? Możesz skorzystać z nieodpłatnej porady. I to bez stosu zaświadczeń

   Nowelizacja ustawy, o której mowa, nie tylko zmienia zasady organizowania nieodpłatnej pomocy prawnej, ale właściwie buduje ten system... Zobacz więcej »
   • 21/02/2019 08:49
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego