Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Rower w mieście. Fanaberia czy normalny transport?

 • 13/09/2017 08:26
 • 0

Rower w mieście. Fanaberia czy normalny transport? Pomimo wzrastającej liczby rowerzystów oraz powstawaniu nowych elementów infrastruktury rowerowej pytanie cały czas pozostaje aktualne.

- W Olsztynie transport rowerowy nadal nie stanowi równoprawnego i równoważnego elementu układu transportowego miasta. Infrastruktura rowerowa jest poszatkowana, meandruje z jednej strony jezdni na drugą, nie stanowi spójnego układu. Taka sytuacja nie zachęca do jazdy rowerem, a konieczność korzystania z jezdni, wśród jadących samochodów może budzić strach.

Brak poczucia bezpieczeństwa w ruchu ulicznym jest kolejnym istotnym czynnikiem, który zniechęca do jazdy rowerem i który również powoduje to, że rowerzyści chętniej korzystają z chodników, niż z jezdni.

Niejednokrotnie również słychać, że ciężko zmienić przyzwyczajenia ludzi, dlatego równie ważnymi czynnikami są edukacja i promocja, najlepiej przez dawanie przykładu. Tego niestety również brakuje - uważają członkowie stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna.

W takim razie co zrobić, aby rower stał się równoważnym elementem transportu? Jakie warunki muszą być spełnione? Jak sprawić, by coraz więcej osób wybierało rower do codziennego przemieszczania?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy wykładów i dyskusji w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności.

Spotkanie będzie miało miejsce w sobotę 16 września o godzinie 12:00 w Starym Ratuszu (Wojewódzka Biblioteka Publiczna).

Prelegentami będą: Piotr Kuropatwiński z Gdańska z wykładem o rowerze miejskim jako elemencie transportu publicznego oraz Paweł Sowa z Poznania, który opowie w jaki sposób, w Poznaniu rozwija się infrastruktura rowerowa.

Po wykładach odbędzie się dyskusja, do udziału w której - poza w/w wykładowcami - zostali zaproszeni: Mirosław Arczak, który opowie o olsztyńskich realiach rowerowych, Paweł Klonowski ze stowarzyszenia Wizja Lokalna, promującego system roweru miejskiego w Olsztynie oraz dyrektor ZDZiT Jerzy Roman, który przez kierowanie instytucją odpowiedzialną za zarządzanie drogami w Olsztynie ma największy wpływ na to, jak ta infrastruktura funkcjonuje.

Organizatorem wykładów jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Znamy wyrok w sprawie Ewy Śniarowskiej, oskarżonej o czynną napaść na policjantów

  Prokurator stwierdził, że Ewa Śniarowska chciała uniemożliwić policjantom skuteczne użycie przymusu bezpośredniego wobec Daniela... Zobacz więcej »
  • 25/06/2018 14:21
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Trzy kobiety, jedna misja, 30 dni na zebranie 18 tysięcy złotych

  - Zaczęło się od marzenia - mówi Sara Komaiszko. Po maturze wyemigrowała do Wielkiej Brytanii i wymyśliła, że chciałaby poznawać... Zobacz więcej »
  • 25/06/2018 13:37
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Do jakich spraw w Olsztynie przystąpił rzecznik praw obywatelskich?

   Pierwsza sprawa to historia przedsiębiorcy, Marka Płaksy. Przypomnijmy. Mężczyzna otrzymał z urzędu pracy dofinansowanie na otwarcie... Zobacz więcej »
   • 25/06/2018 12:07
   • 0
   • amark

    Ponad 400 zakazanych tabletek chciał przekazać swojemu koledze 27-latek podczas ...widzenia w areszcie

    Wczoraj po godz. 10:00 do oficera dyżurnego olsztyńskiej jednostki zadzwonili funkcjonariusze oddziału Aresztu Śledczego w Olsztynie... Zobacz więcej »
    • 25/06/2018 11:16
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego