Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Rower w mieście. Fanaberia czy normalny transport?

 • 13/09/2017 08:26
 • 0

Rower w mieście. Fanaberia czy normalny transport? Pomimo wzrastającej liczby rowerzystów oraz powstawaniu nowych elementów infrastruktury rowerowej pytanie cały czas pozostaje aktualne.

- W Olsztynie transport rowerowy nadal nie stanowi równoprawnego i równoważnego elementu układu transportowego miasta. Infrastruktura rowerowa jest poszatkowana, meandruje z jednej strony jezdni na drugą, nie stanowi spójnego układu. Taka sytuacja nie zachęca do jazdy rowerem, a konieczność korzystania z jezdni, wśród jadących samochodów może budzić strach.

Brak poczucia bezpieczeństwa w ruchu ulicznym jest kolejnym istotnym czynnikiem, który zniechęca do jazdy rowerem i który również powoduje to, że rowerzyści chętniej korzystają z chodników, niż z jezdni.

Niejednokrotnie również słychać, że ciężko zmienić przyzwyczajenia ludzi, dlatego równie ważnymi czynnikami są edukacja i promocja, najlepiej przez dawanie przykładu. Tego niestety również brakuje - uważają członkowie stowarzyszenia Forum Rozwoju Olsztyna.

W takim razie co zrobić, aby rower stał się równoważnym elementem transportu? Jakie warunki muszą być spełnione? Jak sprawić, by coraz więcej osób wybierało rower do codziennego przemieszczania?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy wykładów i dyskusji w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności.

Spotkanie będzie miało miejsce w sobotę 16 września o godzinie 12:00 w Starym Ratuszu (Wojewódzka Biblioteka Publiczna).

Prelegentami będą: Piotr Kuropatwiński z Gdańska z wykładem o rowerze miejskim jako elemencie transportu publicznego oraz Paweł Sowa z Poznania, który opowie w jaki sposób, w Poznaniu rozwija się infrastruktura rowerowa.

Po wykładach odbędzie się dyskusja, do udziału w której - poza w/w wykładowcami - zostali zaproszeni: Mirosław Arczak, który opowie o olsztyńskich realiach rowerowych, Paweł Klonowski ze stowarzyszenia Wizja Lokalna, promującego system roweru miejskiego w Olsztynie oraz dyrektor ZDZiT Jerzy Roman, który przez kierowanie instytucją odpowiedzialną za zarządzanie drogami w Olsztynie ma największy wpływ na to, jak ta infrastruktura funkcjonuje.

Organizatorem wykładów jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Jechali w nieznane, do miasta leżącego jeszcze trzy tygodnie wcześniej na linii frontu, by przywrócić je do życia...

  Na budynku przy dzisiejszej ul. Marii Zientary-Malewskiej 2 (dawniej ul. Waryńskiego), w którym zostali zakwaterowani, wywiesili... Zobacz więcej »
  • 19/02/2018 19:50
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Zdążyli w ostatniej chwili. Nieprzytomna mieszkanka Olsztyna odnaleziona w podkarpackim hotelu

   Wczoraj o godzinie 12:00 do olsztyńskiej jednostki policji zgłosił się mężczyzna, który poinformował policjantów o możliwości... Zobacz więcej »
   • 19/02/2018 14:53
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Już dość tego postsowieckiego myślenia

   I język?! Niby pisze się artykuły na ten sam temat, ale ich wymowa, czyli jak było naprawdę jest  zupełnie inna. Tak... Zobacz więcej »
   • 19/02/2018 13:37
   • 4
   • Andrzej Dramiński

    Dlaczego sąd nie chce oddać dzieci Karolinie Lorkowskiej?

    Na początku lutego zwrociliśmy się do sądu z pytaniem, na jakim etapie jest obecnie sprawa kilkuletniej Oliwki i jej młodszego brata... Zobacz więcej »

    Dwa tragiczne w skutkach pożary w Lidzbarku Warmińskim

    W minioną sobotę kilka minut przed godziną 7:00 oficer dyżurny lidzbarskiej policji został poinformowany o pożarze w jednym z... Zobacz więcej »
    • 19/02/2018 12:33
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego