Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Ruszył proces asesora komorniczego Michała K., który zajął ciągnik rolnika za długi sąsiada

 • 17/07/2018 11:58

W minioną środę w Sądzie Rejonowym dla Łodzi Śródmieścia ruszył długo oczekiwany proces asesora komorniczego - 34-letniego Michała K., któremu prokuratura zarzuca m.in. głośne w całym kraju bezprawne zajęcie ciągnika rolniczego Radosławowi Zarembie z Kulan pod Mławą. Co bulwersujące, Zaremba nie miał żadnych długów. Długi miał jego sąsiad, jednak asesor pozostał głuchy na wszelkie argumenty. Oprócz asesora, któremu grozi do 10 lat więzienia, na ławie oskarżonych zasiedli też jego rodzice i pięć innych osób, które również usłyszały zarzuty prokuratorskie. Wszyscy odpowiadają z wolnej stopy.

Podczas środowej rozprawy oskarżeni nie przyznali się do winy, część odmówiła składania wyjaśnień, zapowiedziała też, że będzie odpowiadała jedynie na pytania swoich obrońców.

Przypomnijmy. Asesor komorniczy Michał K. na przełomie 2014 r. i 2015 r. w różnych miejscach w Polsce prowadził postępowania egzekucyjne z wniosku tego samego wierzyciela, w toku których zajmował najczęściej pojazdy, maszyny rolnicze czy ciągniki, które nie stanowiły własności dłużnika. Następnie, pomimo postanowień sądów, które nakazywały wstrzymanie egzekucji, sprzedawał je po znacznie zaniżonej cenie, wystawiając je w tym samym komisie. Samochody i maszyny nabywały najczęściej znajomi asesora, którzy następnie odsprzedawali je z dużym zyskiem.

Najgłośniejszą z tych spraw była sprawa Radosława Zaremby, rolnika z okolic Mławy, któremu w listopadzie 2014 r. zajęto i odebrano ciągnik rolniczy, za długi sąsiada. Radosław Zaremba natychmiast po zajęciu wniósł skargę na czynność komornika oraz pozew o zwolnienie ciągnika spod egzekucji. Sąd nakazał wstrzymanie egzekucji, jednakże pomimo postanowienia sądu, asesor komorniczy w tym samym dniu sprzedał ciągnik, pozbawiając Radosława Zarembę podstawowego narzędzia pracy. Ciągnik został sprzedany za rażąco niską cenę - za połowę jego rzeczywistej wartości.

Jako pierwszy w Polsce poinformował o tym Express Olsztyn.

Śledztwo w tej sprawie wszczęła w 2014 r. mławska prokuratura rejonowa, a w 2015 r. przeniesiono je do płockiej prokuratury okręgowej.

Akt oskarżenia objął - oprócz Michała K. - jeszcze siedem osób, w tym jego rodziców. W przypadku asesora główne zarzuty obejmują przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w trakcie czynności egzekucyjnych. Michałowi K. i jego rodzicom zarzucono także, że działając wspólnie i w porozumieniu, udaremnili wykonanie postanowienia prokuratora o zabezpieczeniu majątkowym.

Pięć pozostałych osób jest oskarżonych o paserstwo i pomocnictwo w działaniach K. Zarzut pomocnictwa asesorowi przedstawiono m.in. Annie K., która kupiła ciągnik Zaremby po zaniżonej cenie, a następnie go sprzedała.

Przed rozprawą Radosław Zaremba powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony, iż po czterech latach doczekał się chwili, gdy przed sądem staną oskarżeni. Nie krył jednak obaw, że proces będzie prowadzony w sądzie, przy którym działała kancelaria, zatrudniająca asesora Michała K. Pełnomocnik Zaremby, mec. Lech Obara z olsztyńskiej kancelarii prawnej jest jednak zdania, że rozprawa i wyrok będą sprawiedliwe dla osób, które reprezentuje

- Po czterech latach doczekaliśmy się pierwszej rozprawy. Myślę, że proces i jego wynik będą dla nas sprawiedliwe, bo akt oskarżenia został przygotowany doskonale. Zawarte zostały w nim niemal wszystkie osoby, które brały udział w tych przestępstwach. W moim przekonaniu brakuje tu tylko jednej osoby, czyli komornika Jarosława K., który kierował kancelarią - podsumowuje mec. Obara.

Kolejna rozprawa odbędzie się 8 sierpnia.

Dodajmy, że sprawa Radosława Zaremby zapoczątkowała dyskusję na temat uprawnień komorników, przebiegu postępowań egzekucyjnych i nagminnego naciągania, jeśli nie łamania prawa przez komorników i asesorów. Casus ciągnika Radosława Zaremby stał się swoistym symbolem nadużyć w egzekucji i podstawą do zmian w prawie mających na celu ochronę praw osób trzecich w egzekucji.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego