Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Ruszył proces oskarżonego o próbę zabójstwa matki

 • 07/11/2018 14:29
 • 0

Wczoraj przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się proces Krzysztofa Z. oskarżonego m.in. o usiłowanie zabójstwa swojej matki. Do zdarzenia doszło w Wielkanoc, 1 kwietnia 2018 r. w Lidzbarku Warmińskim.

Prokurator Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim 31 lipca tego roku skierował do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko 44-letniemu Krzysztofowi Z. podejrzanemu o popełnienie dwóch przestępstw wobec własnej matki, Jadwigi Z.

Pierwszy zarzut dotyczy naruszenia w okresie od dnia 17 listopada 2016 r. do dnia 3 kwietnia 2018 r. sądowego nakazu opuszczenia zajmowanego wspólnie z matką mieszkania w Lidzbarku Warmińskim na okres 3 lat oraz zakazu zbliżania się do matki na odległość mniejszą niż 50 metrów przez okres 3 lat.

Według ustaleń prokuratury, oskarżony po opuszczeniu aresztu śledczego, wbrew orzeczeniu Sądu Rejonowego w Lidzbarku Warmińskim z dnia 9 listopada 2016 r., którym został on skazany m.in. za znęcanie się nad matką, powrócił do tego mieszkania i przebywał tam razem z pokrzywdzoną.

Drugi zarzut dotyczy usiłowania zabójstwa Jadwigi Z. w dniu 1 kwietnia 2018 r. w mieszkaniu w Lidzbarku Warmińskim.

- Prokurator oskarżył Krzysztofa Z. o to, że działając w zamiarze bezpośrednim pozbawienia życia swojej matki wielokrotnie uderzał ją po całym ciele i po twarzy pięściami, a także kopał ją nogami. Następnie zacisnął dłonie na jej szyi i dusił ją, uciskając jednocześnie kolanami na jej klatkę piersiową i łamiąc liczne żebra, narażając ją na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, jednakże zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi na postawę obronną pokrzywdzonej.

Według ustaleń prokuratora, oskarżony w pewnym momencie zostawił Jadwigę Z. w spokoju, spakował torbę z ubraniami i wyszedł z mieszkania. Do domu miał wrócił w dniu 3 kwietnia 2018 r., aby dowiedzieć się, czy ktoś znalazł jego matkę. Gdy zorientował się, że matka nie żyje próbował popełnić samobójstwo. Policja, która poszukiwała Krzysztofa Z., po ujawnieniu zwłok jego matki w dniu 4 kwietnia 2018 r. przez pracownice ośrodka pomocy społecznej, znalazła go w garażu na terenie Lidzbarka Warmińskiego.

Według ustaleń śledczych przyczyną śmierci Jadwigi Z. było nagłe zatrzymanie krążenia spowodowane zatorem pnia płucnego, które nie miało jednak związku z działaniem Krzysztofa Z. wobec matki - informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Proces w tej sprawie rozpoczął się w dniu 6 listopada 2018 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Krzysztof Z. w zasadzie przyznał się do popełnienia pierwszego z zarzucanych mu czynów. Jednak wyjaśnił, że nie stosował się do orzeczonych  przez sąd środków karnych dopiero od lutego 2018 r.

Oskarżony nie przyznał się natomiast do tego, że usiłował zabić swoją matkę. Wyjaśnił, że pchnął Jadwigę Z., ale nie chciał jej zabić i nie pamięta, co się dalej działo.

Sąd na rozprawie w dniu 6 listopada 2018 r. przesłuchał biegłych lekarzy oraz 4 świadków.
 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Sąd przedłużył areszt dla podejrzanego o zabójstwo przy basenie w Olsztynie

  Paweł Z. został zatrzymany 26 lipca 2018 r. i otrzymał zarzut popełnienia zbrodni zabójstwa, do której miało dojść w Olsztynie pod... Zobacz więcej »
  • 16/01/2019 14:24
  • 0
  • Express.olsztyn.pl
  • .

  Zarzuty dla olsztyńskiego policjanta za niezasadne użycie broni i nieumyślne spowodowanie śmierci

  Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego, feralnego dnia matka pokrzywdzonego zadzwoniła do Wojewódzkiego Centrum... Zobacz więcej »
  • 16/01/2019 13:26
  • 2
  • Express.olsztyn.pl

   Głos (rozsądku) Jacka Adamasa w sprawie zawieszenia Michała Rachonia

   My zaś poprosiliśmy o komentarze kilka osób, związanych zarówno z prawdziwą i nie za cudze pieniądze obroną demokracji oraz osób... Zobacz więcej »

    Pracownicy Biedronki przegrali z siecią przed sądem

    Proces w tej sprawie ruszył w marcu 2018 r. i toczył się przy drzwiach zamkniętych. Byli pracownicy Biedronki walczyli o... Zobacz więcej »
    • 16/01/2019 11:41
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Jutro dowiemy się, dlaczego burzą naszą kulturę

    - Poruszymy problematykę miejskich pustostanów i braku koncepcji - a zwłaszcza woli - ich zagospodarowania przez władze miasta we... Zobacz więcej »
    • 16/01/2019 09:52
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Zimowe ptakoliczenie w skansenie w Olsztynku

     Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, skansen w Olsztynku zaprasza na spacer ornitologiczny w ramach... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 09:21
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Polecane firmy

     Reklama konta firmowego