Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Sąd apelacyjny przyznał rację Zenonowi Procykowi. Były prezes SM Pojezierze przetrwał nagonkę, a sprawiedliwość zatriumfowała

 • 17/02/2019 09:34

Jak już informowaliśmy - w październiku ubiegłego roku olsztyński Sąd Okręgowy w Olsztynie zasądził od Skarbu Państwa na rzecz Zenona Procyka - byłego prezesa spółdzielni mieszkaniowej Pojezierze, kwotę 111 tys. złotych odszkodowania oraz 500 tys. złotych zadośćuczynienia za niesłuszne tymczasowe aresztowanie w sprawie karnej, w której został prawomocnie uniewinniony.

Przypomnijmy. Zenon Procyk wniósł do Sądu Okręgowego w Olsztynie o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niewątpliwie niesłuszne tymczasowe aresztowanie w sprawie Prokuratury Okręgowej w Elblągu o sygn. I Ds 36/04. W tej sprawie karnej zapadły sądowe orzeczenia, które ostatecznie prawomocnie uniewinniły Zenona Procyka od zarzucanych mu czynów.

Sąd wyrokiem z dnia 12 października 2018 r. zasądził od Skarbu Państwa na jego rzecz kwotę 111 tys. złotych tytułem odszkodowania za poniesioną szkodę oraz kwotę 500 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę w wyniku niewątpliwie niesłusznego tymczasowego aresztowania w okresie od 16 maja 2005 r. do 20 stycznia 2006 r. Zenon Procyk wnioskował zaś o 1,8 mln złotych.

Pełnomocnicy Zenona Procyka złożyli więc apelację.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku podwyższył odszkodowanie i zadośćuczynienie, które przyznał Sąd Okręgowy w Olsztynie. Innymi słowy - sąd apelacyjny w całości poparł wniosek i przyznał Zenonowi Procykowi prawie 2 mln złotych.

Z uwagi na to, że jawność postępowania w tej sprawie była wyłączona, utajnione zostały także ustne motywy wyroku. Niewątpliwie jednak pełnomocnicy Zenona Procyka starali się pokazać sądowi skalę cierpień, których doznał on sam i jego rodzina, odkąd były prezes SM Pojezierze w 2005 roku trafił na 9 miesięcy do aresztu. Potem procesy ciągnęły się aż do 2017 roku. Ostatecznie Procyk został uniewinniony przez sądy kilku instancji. W ubiegłym roku potwierdził to również Sąd Najwyższy.

My zaś w kwietniu 2017 r. roku poprosiliśmy Zenona Procyka o komentarz do pierwszego wyroku uniewinniającego, jaki zapadł w jego sprawie.

- Po szesnastu długich latach potwierdziło się to, co mówiłem od początku - że jestem niewinny. Za wszystkim stała grupa ludzi, którym swoimi działaniami przeszkadzałem w prowadzeniu interesów - mówił były prezes Pojezierza w rozmowie z Expressem Olsztyn. - Dla tych osób korzyści były ważniejsze niż prawda.

Zenon Procyk dodał też, że jeśli osoby te są wierzące, to ma nadzieję, że zostaną sprawiedliwie osądzone przez Boga.

Procyk wyraził też żal, że sprawiedliwości nie doczekał wiceprezes Pojezierza, Andrzej Łoziński, który nie wytrzymał presji pomówień i popełnił samobójstwo.

- A dziś byłby niewinny, tak jak inne osoby, które wraz ze mną próbowano pociągnąć na dno, sadzając na ławie oskarżonych - dodał Zenon Procyk.

On sam przetrwał tylko dzięki wsparciu najbliższych, a przede wszystkim żony...

Dodajmy, że Zenonowi Procykowi postawiono łącznie 20 zarzutów. Żadne się nie potwierdziły. Ważny jest też wątek, o którym wspominał Procyk w rozmowie z nami - że w trakcie śledztwa wyszło, iż kilkadziesiąt osób było nakłanianych do składania fałszywych zeznań przeciwko niemu.

Były prezes będzie się teraz domagać przed sądem, aby znaleziono i ukarano ludzi, którzy chcieli go "wrobić".

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Ugoda

  Na podstawie Ugody Sądu Okręgowego w Olsztynie przepraszamy funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Lidzbarku Warmińskim: asp. szt... Zobacz więcej »
  • 18/09/2019 10:15
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Gej „politpoprawny”

  Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
  • 23/03/2019 11:48
  • 0
  • warmiak

  „Sie” pospieszyli

  Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
  • 16/03/2019 10:30
  • 0
  • warmiak
  • .

  "Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

  Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
  • 08/03/2019 08:57
  • 2
  • warmiak

  Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

  Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
  • 02/03/2019 13:58
  • 0
  • Aleksander Żywczyk

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego