Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Sąd odmówił wszczęcia postępowania w sprawie o antyaborcyjne plakaty

 • 15/05/2018 10:09
 • 0

Sąd Rejonowy w Giżycku V Zamiejscowy Wydział Karny w Węgorzewie w dniu 11 maja 2018 r. odmówił wszczęcia postępowania przeciwko Maciejowi W. obwinionemu w sprawie o pozostawienie w miejscu publicznym samochodu ze zdjęciami zakrwawionych płodów ludzkich.

Przypomnijmy. 24 kwietnia 2018 r. do Sądu Rejonowego w Giżycku V Zamiejscowego Wydziału Karnego w Węgorzewie wpłynął wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Węgorzewie o ukaranie Macieja W., działacza fundacji PRO - Prawo do życia, której celem jest uznanie prawa do życia każdego człowieka od poczęcia.

Maciej W. został obwiniony o to, że w dniu 3 grudnia 2017 r. na parkingu przy ul. 3 Maja w Węgorzewie zaparkował i pozostawił należący do fundacji samochód marki renault master, który na pace ładunkowej posiadał wizerunki przedstawiające rozszarpane i zakrwawione płody ludzkie. W ocenie policji takim działaniem miał doprowadzić do wywołania zgorszenia i obrzydzenia, a także do umieszczenia w miejscu publicznym nieprzyzwoitych wizerunków.

Z zeznań świadka Elizy B.-P., która występowała w tej sprawie jako oskarżycielka posiłkowa wynikało, że przejeżdżając w dniu 3 grudnia 2017 r. przez Węgorzewo zauważyła stojący na parkingu samochód oklejony drastycznymi bilbordami przedstawiającymi rozszarpane i zakrwawione płody ludzkie oraz napisy mówiące, że aborcja zabija.  Oskarżycielka posiłkowa zapytała nieznajomych jej przechodniów o reakcję na ten pojazd, a z rozmów wynikało, że wywołuje to u nich uczucie wstrętu i oburzenia. Przy pomocy jednego z przechodniów zakleiła papierem porozrywane ludzkie szczątki, po czym pojechała na policję zawiadomić o zdarzeniu.

Z kolei z wyjaśnień Macieja W. wynikało, że fundacja PRO - Prawo do życia edukuje społeczeństwo o tym, że aborcja jest zabójstwem dokonywanym na każdym człowieku, a prezentowane zdjęcia przedstawiają ofiary aborcji. Do tego celu fundacja wykorzystuje zgromadzenia publiczne, wystawy, bilbordy oraz, jak w tym wypadku, pojazdy.

Sąd Rejonowy uznał, że obwiniony Maciej W. swoim zachowaniem nie wypełnił znamion zarzucanych mu czynów i postanowieniem z dnia 11 maja 2018 r. odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie.

- Sąd w uzasadnieniu tej decyzji wskazał, że celem działania Macieja W. nie było lekceważenie norm społecznych powszechnie obowiązujących w społeczeństwie, bądź umieszczenie nieprzyzwoitych wizerunków, tylko zobrazowanie skutków wykonywanych zabiegów aborcji. W ten sposób realizował on prawo do prezentowania własnych poglądów, mocnym przekazem w przestrzeni publicznej. Celem działania Macieja W. było skłonienie odbiorców do akceptacji przesłania Fundacji PRO - Prawo do życia, a nie wywołanie uczucia zgorszenia czy obrzydzenia. Zdjęcia płodów nie mogą uchodzić za bezwstydne czy nieprzyzwoite, natomiast kwestia estetyki tych obrazów jest poza oceną prawa wykroczeń.

Sąd jednocześnie zwrócił uwagę, że w demokratycznym państwie prawa każdemu obywatelowi przysługuje prawo do wyrażania własnych poglądów przewidziane w art. 54 Konstytucji RP. Zdaniem Sądu Maciej W. realizował swoje prawo do głoszenia poglądów. Nie bez znaczenia jest również to, że od wielu miesięcy w Polsce trwa dyskusja odnośnie zmiany przepisów dotyczących prawa aborcji. Zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy zmian obowiązujących przepisów mają takie samo prawo do wyrażania swoich poglądów, natomiast forma ich głoszenia, rozpowszechniania jest poza oceną kodeksu wykroczeń - informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.
 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Kibolska ustawka na krajowej siódemce

Do zdarzenia doszło w poniedziałek około godz. 1:30 na drodze krajowej S-7 na terenie gminy Małdyty. Wówczas pseudokibice z Olsztyna... Zobacz więcej »
 • 23/05/2018 12:31
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  E-składka nie tylko dla przedsiębiorcy

  Wiele informacji o e-składce kierowanych jest do przedsiębiorców, ale z numeru rachunku składkowego korzystają także ci, którzy... Zobacz więcej »
  • 23/05/2018 12:01
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   CBA uderzyło w mafię lekową

   - Ustalenia CBA i zgromadzone dowody wskazują na członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się skupowaniem  z... Zobacz więcej »
   • 23/05/2018 11:23
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Zatrzymany i aresztowany za podpalenie

    Policjanci z Komisariatu Policji w Ornecie w piątkową noc otrzymali zgłoszenie o palącym się budynku mieszkalnym przy ul. Żelaznej w... Zobacz więcej »
    • 23/05/2018 10:32
    • 0
    • del

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego