Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Słów kilka o projekcie Muzeum Kresowego w Olsztynie

 • 08/01/2018 09:42
 • 4

Sprawa kontynuacji propozycji utworzenia w Olsztynie Muzeum Kresowego nie jest nowa. Pomysł taki od lat kiełkował w umysłach środowisk kresowo-patriotycznych  naszego miasta. Zaliczam się raczej do osób energicznych, stąd w imieniu tych środowisk ponad rok temu złożyłam na ręce Pana Prezydenta Piotra Grzymowicza stosowne pismo. Odpowiedż potwierdziła nasze przypuszczenia, iż na dzień dzisiejszy nie ma stosownego lokum, ale w dalszej perspektywie jest szansa na uzyskanie takiego lokalu. Cieszy więc nas Kresowiaków, iż jest zgoda i zrozumienie tak ważnego problemu przez władze regionu. W związku z tym złożymy w najbliższym czasie uaktualniony wykaz propozycji lokali, które według naszej wiedzy mogłyby po pewnych przeróbkach adaptacyjnych opowiadać lokalizacji na ten cel .

Pewien nieznaczny pośpiech byłby w powyższej sprawie wskazany. Nieubłagane prawa biologii powodują odejścia do wieczności naszych Drogich Kresowiaków, wśród których są też osoby samotne, bez bliskiej rodziny i dlatego istnieje prawdopodobieństwo, iż część cennych pamiątek możemy stracić bezpowrotnie, a są nimi często - według moich informacji - unikatowe zdjęcia, ważne dokumenty naszej polskiej tożsamości narodowej, wartościowe książki, albumy itd.

Dlatego moim zdaniem należałoby na chwilę obecną przydzielić nam skromne lokum magazynowe, niezawilgocone, najlepiej, by nie generować kosztów puste pokoje w jakimś urzędzie i my je zagospodarujemy na ten cel do momentu uzyskania właściwego lokalu.

Nie ukrywam, iż wstępnie rozmawialiśmy w wąskim kompetentnym gronie historyków, że właściwym ze względu na dobrą lokalizację byłyby pojedyncze zamknięte - sprawdziłam to osobiście - pokoje w budynku dawnego Sądu Wojskowego przy ulicy 1 Maja, między ratuszem a teatrem. Sądzę, iż przy odrobinie dobrej woli Urząd Miasta sprostałby temu zadaniu, a jeśli nie, to można by analizować inne dogodne lokalowo propozycje.

Moim skromnym zdaniem istniałaby możliwość współpracy w przyszłości powstałego muzeum z innymi placówkami tego typu w regionie, jak również zaistniałaby warunki, by dzieci i młodzież szkół Warmii i Mazur miały szansę ujrzeć dorobek rodzin polskich, przybyłych po II Wojnie Światowej na ten teren. Z czasem dorobek Muzeum mógłby stać się też inspirujący i godny do zwiedzenia dla grup turystów.

Tak więc liczymy na dobry dialog w powyższej sprawie. Na pewno zapał i dobre chęci obu stron zapewniłyby skuteczne realizowanie zadań przed nami postawionych. Ja ze swej strony mogę zaoferować duże zaangażowanie i poświecenie na ten cel swej wiedzy i swego czasu .

Pozdrawiam całe środowisko kresowo-patriotyczne i dziękuję Redakcji Express Olsztyn za możliwość udostępnienia swego portalu.

Oceń
Autor: Aleksandra Greune

KOMENTARZE

kir 08/01/2018 15:58
@franz. Szanowny panie, a czemuż to pan czepisz się do nazwiska? Każdy z nas nosi je takie, jakie nosi i nie jego to wina. Narodowość? A co ona ma do rzeczy? Wstyd! A sam pomysł środowisk kresowych, nie jest zły. Niestety, moim zdaniem - dziecka i wnuka ludzi, którzy przyjechali do Olsztyna z Wilna - nieco spóźniony i na wyrost. Spóźniony właśnie ze względu na prawa biologii, a na wyrost, bo "muzeum", to chyba zbyt wielkie słowa dla takiej placówki. Ale niechby - obojętne pod jaką nazwą - powstała. Byłoby miejsce dla wielu przedmiotów (fotografie, dokumenty, świadectwa szkolne, przedwojenne wydawnictwa), które dziś często walają się po kątach i niszczeją.
kir 08/01/2018 17:52
Pani Greune nie znam, a jej poglądy i owszem - z napisanych przez nią, no, niech będzie - artykułów. Natomiast - co mają wspólnego poglądy z pomysłem powstania miejsca ukazującego dzieje olsztyńskich obecnie kresowiaków - naprawdę nie wiem...

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Rok 2019 rokiem Anny Walentynowicz

15 sierpnia 2019 r. przypada 90. rocznica urodzin Anny Walentynowicz, wybitnej działaczki niepodległościowej Wolnych Związków... Zobacz więcej »
 • 21/07/2018 11:05
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  Tragedia na torach. Ofiarą kobieta

  Do tragedii doszło w pobliżu Unieszewa między Naterkami a Biesalem. Piesza zginęła na miejscu. Policjanci wyjaśniają przyczyny... Zobacz więcej »
  • 21/07/2018 10:43
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Na ratunek jeleniowi

  Nie tylko psy i koty wpadają w tarapaty. Okazuje się też że zwierzęta leśne też bywają gapowate. Tym razem gapą okazał się... Zobacz więcej »
  • 21/07/2018 09:28
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego