Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Spod Olsztyna do Kenii z misją dobroczynną. Brawo!

 • 08/08/2018 09:15
 • 0

Czternastu wolontariuszy, a wśród nich Grzegorz Romanik - optyk, optometrysta i przedstawiciel handlowy JZO, na co dzień mieszkający i pracujący w Dobrym Mieście, przebadało blisko 1,5 tys. osób podczas misji franciszkańskiej w Kenii. Podczas dwutygodniowej akcji dobroczynnej "Podaruj mi trochę światła" ochotnicy badali wzrok zarówno dzieci jak i dorosłych.

Aż u 70 proc. przebadanych wykryto wady wzroku, a dzięki wsparciu darczyńców udało się zaopatrzyć Kenijczyków w odpowiednie okulary korekcyjne.

- Każdego dnia badaliśmy około stu osób, a u zdecydowanej większości zdiagnozowaliśmy wady wzroku. Najczęściej rozpoznawaliśmy dalekowzroczność i jaskrę - powiedział Grzegorz Romanik. - Wolontariusze bardzo często spotykali się też ze zmętnieniem rogówki oraz z rzadko występującymi w Polsce tłuszczykami i skrzydlikami - rodzajem narośli na gałce ocznej.

Organizatorom i uczestnikom akcji udało się zebrać od darczyńców okulary korekcyjne, które po segregacji i wyczyszczeniu zostały wysłane do Afryki razem ze sprzętem okulistycznym.

Wizyta polskich optyków i okulistów cieszyła się dużą popularnością. Na badania, które przeprowadzono w czterech miejscowościach, zgłaszali się dorośli, przywożono też dzieci i młodzież szkolną. Tak jak przypuszczano, największym ograniczeniem był dla wolontariuszy czas. Grzegorz Romanik podkreślił, że dopiero po przybyciu do Kenii okazało się, z jak wieloma trudnościami borykają się mieszkańcy tego kraju. Podstawowe badania wykazały, że mają oni bardzo często także inne problemy zdrowotne.

- W naszej misji uczestniczyła pielęgniarka zajmująca się badaniem ciśnienia i poziomu cukru we krwi. Największe problemy powoduje nadciśnienie. W Kenii dotyczy to około 75 proc. osób. Okazało się też, że bardzo wiele osób ma podwyższony poziom glukozy - powiedział wolontariusz z Dobrego Miasta.

Kenijczycy każdego dnia mierzą się również z innymi problemami. Wiele miejsc nadal jest pozbawionych prądu i dostępu do bieżącej wody, część dzieci ma ograniczony dostęp do edukacji, czego konsekwencją jest analfabetyzm.

- Zdecydowanie potrzebna jest dalsza pomoc, skupiająca się przede wszystkim na rozwoju opieki zdrowotnej. Mieszkańcy kenijskich wsi nie mogą liczyć na pomoc w nagłych wypadkach, dlatego należy ułatwić im dostęp do lekarzy, przychodni i szpitali. Zauważalne były również braki w wyposażeniu medycznym. Jeden z oddziałów szpitalnych, które odwiedziliśmy, miał zaledwie 5 łóżek, przygotowanych jedynie do akcji porodowych. Brakuje właściwie wszystkiego – opatrunków, lekarstw, narzędzi chirurgicznych, sprzętu i opieki - relacjonuje Grzegorz Romanik.

Wolontariusze zabrali ze sobą wiele upominków dla mieszkańców Kenii, ograniczając własny bagaż do minimum. Wśród prezentów znalazły się materiały opatrunkowe, przybory szkolne, ubrania, słodycze, zabawki, które wywołały uśmiech na twarzach i dzieci i dorosłych. Jak zapowiadają organizatorzy, nie jest to ostatnia misja pomocowa skierowana do mieszkańców Kenii. Misjonarze planują kolejne wyprawy, aby leczenie wzroku było kompleksową pomocą.

- Cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do powodzenia tej akcji dobroczynnej. Jesteśmy dumni, że uczestniczył w niej nasz wolontariusz i jesteśmy gotowi do dalszej współpracy” – powiedziała Barbara Czarnopolska-Musiał, Dyrektor Operacyjny JZO S.A., która podarowała okulary.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Krzysztof Wyszkowski komentuje wizytę szefa MSZ Niemiec w Auschwitz: - Przybył pouczać Polaków

  - To się nazywa germańska buta - niemiecki minister SZ przybywa do Auschwitz, żeby pouczać Polaków! Mam nadzieję, że minister... Zobacz więcej »
  • 21/08/2018 09:14
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Nowe tygrysy zaryczały w wojskowej stolicy Polski

  Bieg Tygrysa to zawody, które mają promować nie tylko wojskowość i służbę w Siłach Zbrojnych RP, ale również aktywny sposób... Zobacz więcej »
  • 21/08/2018 08:13
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Ponad 100 kilometrów na godzinę w terenie zabudowanym i na podwójnym gazie

   W trakcie kontroli policjanci poddali 46-letniego kierowce badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze nie... Zobacz więcej »
   • 21/08/2018 07:59
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego