Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Sprzedawcy dopalaczy mogą zamykać interes. Od dziś traktowane one są jak narkotyki

 • 21/08/2018 12:10
 • 0

Dziś weszła w życie nowelizacja ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zmiany w traktowaniu dopalaczy są dość radykalne, bo za samo ich posiadanie grozi kara więzienia, tak jak za narkotyki.

 

Zmiany zdecydowanie nie ucieszą dilerów dopalaczy i właścicieli wszelkiego rodzaju "pachnących domów", gdzie pod pozorem sprzedaży artykułów kolekcjonerskich typu "sosnowe orzeźwienie" sprzedaje się śmiercionośne substancje.

Zmiana definicji dopalaczy ma od dziś poważne konsekwencje prawne. Sprzedawcy i producenci dopalaczy będą traktowani tak, jak sprzedawcy i producenci narkotyków. Dotąd osoby wprowadzające dopalacze do obrotu mogli obejść zakazy i bawić się z wszelkiego rodzaju służbami w kotka i myszkę. Wystarczyło wprowadzić drobne zmiany w składzie dopalaczy i zmieniając ich nazwę, by zabawa zaczęła się od nowa, a jej inicjator pozostał bezkarny. A konfiguracje chemicznych zmian w dopalaczach są prawie nieograniczone.

Nowelizacja wspomnianych wyżej zakłada karę do trzech lat więzienia za posiadanie znacznych ilości dopalaczy, a za handel nimi nawet do 12 lat.

Nowe przepisy wprowadzają też obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Jest też ważna informacja dla osób uzależnionych od dopalaczy. Otóż nowelizacja zapewnia im taką samą pomoc, jak osobom uzależnionym od narkotyków. To oznacza, że będą mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

 

 

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Super Krwawy Księżyc Wilka już w poniedziałek nad ranem

  Księżyc będzie znajdywał się bliżej Ziemi niż zazwyczaj, będzie większy o 30 proc. i o 14 proc. jaśniejszy niż zwykle. Podczas... Zobacz więcej »
  • 19/01/2019 10:33
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  W Elblągu nie lubią szlabanów?

  Może elblążanie wybitnie nie lubią szlabanów i należałoby je pousuwać z przestrzeni miasta? Zanim jednak do tego dojdzie, policja... Zobacz więcej »
  • 19/01/2019 09:20
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Otwarcie kolejnego odcinka obwodnicy Olsztyna

  Obecnie trwają odbiory odcinka przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jeśli wszystko będzie w porządku, kierowcy po raz... Zobacz więcej »
  • 19/01/2019 08:35
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego