Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Świadkowie Historii - Józef Rusak, żołnierz V Brygady Śmierci Zygmunta Szendzielarza

 • 23/01/2016 08:37
 • 1

W poniedziałek 25 stycznia o godz. 18:00 w Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Olsztynie odbędzie się spotkanie z cyklu Żołnierze Wyklęci - Świadkowie Historii, którego bohaterem będzie kpt. Józef Rusak - żołnierz V Brygady Śmierci Zygmunta Szendzielarza - "Łupaszki". Całość poprowadzi poprowadzi red. Dariusz Jarosiński.

Kapitan Józef Rusak ps. "Bylina" był jednym z pierwszych żołnierzy majora "Łupaszki".

W 1943 r. dołączył do oddziału wileńskiego por. Antoniego Burzyńskiego "Kmicica", stając się łącznikiem między "Kmicicem" a terenową siatką AK. Po rozbiciu oddziału "Kmicica", Józef Rusak trafił pod dowództwo majora Zygmunta Szendzielarza. W szeregach 5. Brygady AK brał m.in. udział w rozbiciu sowieckiej bandy "Brodacza", która pacyfikowała i obrabiała wsie.

Kiedy "Łupaszko" rozwiązał Brygadę, "Bylina', jako dowódca drużyny, ruszył w kierunku linii Curzona. Nad Niemnem natknęli się na duży oddział sowiecki. Spotkanie to skończyło się ostrą wymianą ognia. Po tym "Bylina" z jednym z kolegów zadecydował się wrócić do Wilna, a następnie w swoje rodzinne strony - nad jezioro Narocz. Zorganizował tam 30-osoby oddział samoobrony.

Partyzanci "Byliny" wykonywali wyroki na konfidentach i rozbijali sowieckie urzędy gmin. Potem "Bylina" wrócił do Polski. Najpierw trafił do Lublina, a następnie do Olsztyna, gdzie mieszkał przy ulicy Lelewela. Nawiązał tu kontakty z oficerami "Łupaszki" i pomagał im w wielu sprawach, m.in. załatwiał lekarstwa, po które przyjeżdżała do niego Danusia Siedzikówna "Inka". Wkrótce "Bylina" przeprowadził się do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie w 1948 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Zarzucano mu stworzenie komórki Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość o kryptonimie "Wolne Orły", przy czym zarzut ten był w całości sfingowany.

Kiedy ubecy dowiedzieli się, że Józef Rusak był żołnierzem "Łupaszki", postanowili namówić go do współpracy, by rozpracować środowisko żołnierzy majora Szendzielarza. "Bylina" jednak się nie ugiął mówiąc: "A teraz miałbym donosić na kolegów, z którymi wspólnie przelewaliśmy krew? Wy mnie zastrzelcie, a ja nie będę donosić na kolegów".

Józef Rusak jest przykładem bohaterskiej, nieugiętej postawy a także wiary w wartości, za które był gotów ponieść najcięższą ofiarę.

 

Informacje pochodzą z książki Dariusza Jarosińskiego "Historie kresowe żołnierzy wyklętych".

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

del 23/01/2016 23:40
Bardzo się cieszę, że po tylu latach, w końcu udaje się zacząć dyskurs o bohaterach. I o polskości. Panie Kapitanie. 200 lat!, to za mało, by uszanować Pana wysiłek.

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Sąd przedłużył areszt dla podejrzanego o zabójstwo przy basenie w Olsztynie

  Paweł Z. został zatrzymany 26 lipca 2018 r. i otrzymał zarzut popełnienia zbrodni zabójstwa, do której miało dojść w Olsztynie pod... Zobacz więcej »
  • 16/01/2019 14:24
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Zarzuty dla olsztyńskiego policjanta za niezasadne użycie broni i nieumyślne spowodowanie śmierci

   Jak wynika z zebranego w sprawie materiału dowodowego, feralnego dnia matka pokrzywdzonego zadzwoniła do Wojewódzkiego Centrum... Zobacz więcej »
   • 16/01/2019 13:26
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Głos (rozsądku) Jacka Adamasa w sprawie zawieszenia Michała Rachonia

    My zaś poprosiliśmy o komentarze kilka osób, związanych zarówno z prawdziwą i nie za cudze pieniądze obroną demokracji oraz osób... Zobacz więcej »

     Pracownicy Biedronki przegrali z siecią przed sądem

     Proces w tej sprawie ruszył w marcu 2018 r. i toczył się przy drzwiach zamkniętych. Byli pracownicy Biedronki walczyli o... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 11:41
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

     Jutro dowiemy się, dlaczego burzą naszą kulturę

     - Poruszymy problematykę miejskich pustostanów i braku koncepcji - a zwłaszcza woli - ich zagospodarowania przez władze miasta we... Zobacz więcej »
     • 16/01/2019 09:52
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Zimowe ptakoliczenie w skansenie w Olsztynku

      Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, skansen w Olsztynku zaprasza na spacer ornitologiczny w ramach... Zobacz więcej »
      • 16/01/2019 09:21
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego