Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Szok i niedowierzanie! Wyrok polskiego sądu w sprawie przeprosin byłego więźnia Auschwitz nie musi być wykonywany w Niemczech

 • 21/08/2018 20:16

Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe uznał, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie uznający, że niemiecka telewizja ZDF ma w określony sposób na swojej stronie internetowej przeprosić Karola Tenderę - byłego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz - za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" nie może być egzekwowany w  Niemczech.

Opublikowany wczoraj przez niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości wyrok głosi, że postanowienia polskiego sądu nie mogą być stosowane w Niemczech, gdyż byłoby to "oczywistym naruszeniem fundamentalnego prawa wolności opinii oraz mediów".

Federalny Trybunał Sprawiedliwości tym samym anulował decyzje niższych niemieckich instancji - w Moguncji i Koblencji - w tej sprawie i oddalił wniosek 95-letniego Karola Tendery. Federalny Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że sformułowanie użyte przez ZDF było niewłaściwe. Zaznaczył jednak, że kwestią, którą rozpatrywał, była dokładna treść przeprosin wymaganych przez polski sąd, których to ZDF nie może "publikować jako swoich opinii". Według wyroku strona polska oczekuje nieproporcjonalnej kary, biorąc pod uwagę, że ZDF przeprosił oraz dokonał korekty tekstu.

- Jesteśmy zszokowani tym postanowieniem - skomentował na gorąco mec. Lech Obara, prezes stowarzyszenia Patria Nostra i pełnomocnik Karola Tendery.

Przypomnijmy. W grudniu 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał telewizji ZDF przeproszenie Karola Tendery. Odpowiedni tekst miał być widoczny na głównej stronie internetowej przez trzydzieści dni. Jednak niemiecki nadawca "obszedł" nakaz, publikując odnośnik "Przeprosiny Karola Tendery" i niewielki tekst w formie grafiki na dole strony.

Dlatego w styczniu 2017 pełnomocnicy Karola Tendery, Mec. Lech Obara i Mec. Szymon Topa ze stowarzyszenia Patria Nostra, zwrócili się do sądu w Moguncji, aby ten uznał, że ZDF musi w pełni wykonać wyrok krakowskiego sądu. Sąd rozpatrzył wniosek przychylnie, ale niemiecka stacja nie chciała się z tym pogodzić. Prawnicy ZDF zaskarżyli decyzję sądu w Moguncji do Wyższego Sądu Krajowego w Koblencji.

Postanowieniem z dnia 11 stycznia 2018 r. Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji ostatecznie oddalił skargę telewizji ZDF na postanowienie Sądu Krajowego w Moguncji uznając, że wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie nadaje się do wykonania w Niemczech.

Karol Tendera oraz jego pełnomocnicy mieli nadzieję, że stacja ZDF nie podejmie dalszej walki. Okazało się inaczej. Niemiecka telewizja odwołała się również i od tego orzeczenia, wnosząc skargę do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe, czyli najwyższej instytucji sądowej w niemieckim systemie prawnym. Niestety, orzeczenie Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karslruhe ostatecznie kończy postępowanie w sprawie wykonania wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

- Byłem w trzech obozach i we wszystkich wieszali, bili, katowali i palili Niemcy, nie Polacy. Nie wolno dać się zakrzyczeć, że to była pomyłka, ja tego nie zaakceptuję i nie zgadzam się na to - mówił Karol Tendera w sądzie na samym początku procesu, który wytoczył niemieckiej telewizji ZDF.

95-letni Karol Tendera - numer obozowy 1000430 – wielokrotnie powtarzał, że chciałby doczekać sprawiedliwego wyroku jeszcze za swojego życia. Dzisiejszy dzień jest więc dla niego bez wątpienia bardzo smutny.

 

Obszerny komentarz prawników ze stowarzyszenia Patria Nostra zamieścimy jutro.

 

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Ugoda

  Na podstawie Ugody Sądu Okręgowego w Olsztynie przepraszamy funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Lidzbarku Warmińskim: asp. szt... Zobacz więcej »
  • 18/09/2019 10:15
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Gej „politpoprawny”

  Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
  • 23/03/2019 11:48
  • 0
  • warmiak

  „Sie” pospieszyli

  Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
  • 16/03/2019 10:30
  • 0
  • warmiak
  • .

  "Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

  Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
  • 08/03/2019 08:57
  • 2
  • warmiak

  Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

  Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
  • 02/03/2019 13:58
  • 0
  • Aleksander Żywczyk

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego