Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Tomasz Kaczmarek: - Rzeczniczka wojewody szkaluje nas w mediach

 • 27/08/2017 10:22
 • 5

Prezes ECWS Helper, Tomasz Kaczmarek, zapowiadanej konferencji prasowej nie zorganizował, ale wysłał nam drogą mailową swoje oficjalne stanowisko w sprawie zamieszania wokół stowarzyszenia. My zaś do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi z PiS w tej sprawie. A bardzo chcieliśmy wiedzieć - nasi czytelnicy zapewne też - jakie jest oficjalne stanowisko partii w tej kwestii, tym bardziej  że sprawa dotyczy osób bardzo blisko związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Poniżej treść oświadczenia Kaczmarka.

W związku z nieprawdziwymi wypowiedziami kontrolerów z rządu oraz rzecznika prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Bożeny Ulewicz, sugerującymi, że miałem się dopuścić zdefraudowania pieniędzy publicznych oraz miałbym zastraszać urzędników wojewody podczas kontroli, jaka odbyła się w Środowiskowych Domach Samopomocy, informuję, że zdarzenia takie nigdy nie miały miejsca. W związku z tymi szkalującymi mnie wypowiedziami podjąłem stosowne kroki prawne w celu ochrony wykazania na drodze prawnej fałszywych oskarżeń.

Nieprawdą jest również, że nie współpracowaliśmy z urzędnikami i utrudnialiśmy kontrolę. Przeciwnie, odnoszę wrażenie, że to wojewoda tak zaplanował czynności, aby uniemożliwić nam terminowe wypełnienie wszystkich żądań, a potem oskarżyć o brak współpracy. Kontrola została zorganizowana w pięciu domach jednocześnie. Prosiłem o takie rozplanowanie wizyt, abym osobiście mógł spotkać się z kontrolerami w każdym ośrodku - odmówiono mi. Jednego dnia dostawaliśmy kilka pism zawierających kilkadziesiąt szczegółowych pytań, termin na odpowiedź wynosił trzy dni. Wyjaśnialiśmy, że jest fizyczną niemożliwością spełnić wszystkie żądania w tak krótkim  terminie narzuconym przez urzędników. Ponadto jednocześnie mieliśmy okres sprawozdawczy i dodatkowe kontrole, m.in. RIO i GIODO. Jednak ostatecznie wszystkie dokumenty i wyjaśnienia zostały przez nas złożone. Ten fakt wojewoda pomija milczeniem.

Wszystkie gminy przedstawiły szczegółowe zastrzeżenia do projektów wystąpień pokontrolnych UW. Ich merytoryczne sprostowania miały po kilkadziesiąt stron, załączniki w postaci dokumentów i zdjęć - po kilkaset. Żadne z wyjaśnień nie zostały przez wojewodę uwzględnione, a jego rzeczniczka nadal powtarza w mediach te same szkalujące nieprawdziwe informacje.

Zarzut "zastraszania" i "szantażu", jakiego miałbym dopuścić się na urzędnikach, jest kuriozalny. Chętnie dowiem się, w jaki sposób, jako prezes organizacji pozarządowej, mógłbym zagrażać urzędnikom, na których nie mam żadnego wpływu. Najlepiej owo "zastraszanie" ilustruje załączony fragment filmu z kontroli w Reszlu, gdzie urzędniczki przybyły w asyście policji, która miała strzec ich bezpieczeństwa. Policjanci nie dostrzegli żadnego zagrożenia wobec pań. Na moje pytanie, co też je tak stresuje w przebiegu kontroli, odparły, że moje "monologi". Czy spokojne, merytoryczne wypowiedzi kwalifikują się jako zastraszanie lub szantaż, rozstrzygnie sąd. Ostatecznie interwencja policji na żądanie  urzędniczek była niezasadna, co potwierdzali sami policjanci.

Kolejne nieprawdziwe informacje dotyczą rzekomego braku  kontroli w Stowarzyszeniu przez kilka lat. Prawda jest dokładnie odwrotna - chyba żadna inna organizacja na terenie naszego województwa nie była tak kontrolowana. Od 2010 roku sprawdzają nas wszystkie możliwe instytucje pod względem zarówno merytorycznym, jak i finansowym. Urząd Wojewódzki również lustrował wszystkie nasze ośrodki, niektóre po parę razy. Przez siedem lat w sześciu placówkach dałoby się naliczyć kilkadziesiąt do stu kontroli. Każda z nich jest udokumentowana.

Nieprawdziwe jest również twierdzenie wojewody, mające zdyskredytować władze Stowarzyszenia w oczach opinii publicznej,  że pieniądze z dotacji nie trafiały do placówek zgodnie z przeznaczeniem.  Możecie Państwo to zweryfikować sami. Zapraszamy do siedmiu budynków, wyremontowanych i wyposażonych na najwyższym poziomie, i porozmawiać z podopiecznymi. Proszę przyjrzeć się licznym dyplomom i pucharom, które nasi uczestnicy wywalczyli na konkursach dzięki pracy terapeutów. Proszę obejrzeć zdjęcia podopiecznych z jaccuzzi, rejsów, wycieczek i imprez, wysokiej klasy sprzęt rehabilitacyjny i artykuły do terapii. A nawet słynnego drona. Wszystkie zakupione sprzęty znajdują się w placówkach i służą uczestnikom, a bezpodstawne sugerowanie, że korzystają z nich inne osoby, jest wyrachowanym oczernianiem obliczonym na zdyskredytowanie Stowarzyszenia.

Nie tylko nie defraudujemy pieniędzy przeznaczonych dla uczestników, przeciwnie, oferujemy im usługi ponad ustawę, takie jak dwa posiłki dziennie, dowozy, częste wyjazdy. Stworzyliśmy domy w takich miejscowościach, gdzie nie było żadnej oferty dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dziś osoby, które siedziały zamknięte w domu, tworzą, są radosne, otwarte, mają przyjaciół, osiągają sukcesy, niektórzy rozpoczęli pracę zawodową. Stworzyliśmy pionierską placówkę dla osób chorych na Alzheimera. Nasze ośrodki są bezkonkurencyjne. Zadowolone są z nich zarówno samorządy, jak i uczestnicy i ich rodziny. Zatrudniamy prawie 100 osób i mamy pod opieką 450 osób. Wielka szkoda, że przez niezrozumiałą nagonkę polityczną cały nasz wieloletni wysiłek włożony w aktywizację niepełnosprawnych miałby zostać zaprzepaszczony, a nasze ŚDS-y miałyby zamienić się w zimne, bezduszne zakłady, w których nie szanuje się potrzeb osób niepełnosprawnych i wydziela się im tylko niezbędne minimum. Komu to przyniosłoby satysfakcję? Chyba tylko wojewodzie i jego urzędnikom, którzy osiągną wówczas z góry założony cel - rozwiązanie umów z Helperem - oświadcza prezes Helpera.

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

Rero 27/08/2017 19:53
Bez komentarza... http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/agent-tomek-tomasz-kaczmarek-odpowiada-na-ataki-i-publikuje-film/59hyr7x
Express.olsztyn.pl 27/08/2017 21:25
A co tu komentować? To, że Tomasz Kaczmarek rozesłał swoje oświadczenie, zawierające oficjalne stanowisko wszystkim zainteresowanym mediom, które się o to zwróciły? I dołączył do oświadczenia film? Takiego maila otrzymaliśmy i my, i pewnie jeszcze wiele innych redakcji zainteresowanych tematem. A kto się zdecyduje opublikować, okaże się...
Melka 27/08/2017 21:47
olsztyński PIS jest chory. Gdyby Kaczyński o tym wiedział rozgoniłby to towarzystwo.
konik polny 31/08/2017 13:02
Ubrań narciarskich, bieliznyny typu "tanga" czy innych "niezbędnych" zakupów dla podopiecznych ŚDPS-u pan prezes nie okazał kontrolującym? Tankowania paliwa na zapas do kanistrów, bo to wiadomo jak ceny szaleją, pan prezes nie wyjaśnił? Policja zapewne była to to, aby zapobiec np. odmowie okazania wszystkich dokumentów czy tez pomieszczeń prze pana prezesa.
-- 17/09/2017 18:41
Tomasz Kaczmarek ie jest członkiem PIS

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

 • .

"Szubienice" znów w sądzie

Antoni Górski          Olsztyn 24.11.2017 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie II Wydział... Zobacz więcej »
 • 24/11/2017 15:23
 • 1
 • warmiak

  W okrutny sposób zabił psa. Zapadł wyrok...

  44-letni Piotr K. odpowiadał za to, że w listopadzie ubiegłego roku, działając ze szczególnym okrucieństwem, zabił swojego... Zobacz więcej »
  • 24/11/2017 14:25
  • 0
  • amark
  • .

  Szokujące ustalenia portalu TVP Info: - Rosyjska bezpieka przez kilka miesięcy rozpracowywała ABW

  - Oficjalnym celem wizyty miało być tropienie przez służby grupy przestępczej, która działa w Polsce i w Obwodzie Kaliningradzkim... Zobacz więcej »
  • 24/11/2017 11:44
  • 1
  • Express.olsztyn.pl

   Od nowego roku szkolnego klasa mundurowa będzie w każdym powiecie

   Dziś odbyło się spotkanie ministrów z dyrektorami oraz gronem pedagogicznym szkół ponadgimnazjalnych, gdzie, w ramach programu... Zobacz więcej »
   • 24/11/2017 10:48
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Pijany kierowca busa wiózł pasażerów z Olsztyna do Szczytna

    Wczoraj przed godziną ósmą policjanci z olsztyńskiej drogówki podczas patrolowania centrum miasta zauważyli na ul. Dworcowej... Zobacz więcej »
    • 24/11/2017 10:22
    • 0
    • del
    • .

    Ergo odszedł na zasłużoną emeryturę

    Po 10 latach pracy w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej owczarek niemiecki o imieniu Ergo przeszedł na zasłużoną... Zobacz więcej »
    • 24/11/2017 09:23
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego