Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Trzy kobiety, jedna misja, 30 dni na zebranie 18 tysięcy złotych

 • 25/06/2018 13:37
 • 0

Są w różnym wieku, mają różne doświadczenia. Łączy je reporterska pasja. Pochodzące z Warmii Anita Czupryn - dziennikarka i autorka książek i Sara Komaiszko - reporterka  oraz fotografka z Londynu, Velar Grant chcą w sierpniu wyruszyć na Kaukaz, do kraju, którego oficjalnie nie ma na mapie. Na platformie PolakPotrafi.pl wystartowały z kampanią crowdfundingową. Potrzebują zebrać 18 tys. złotych.

- Zaczęło się od marzenia - mówi Sara Komaiszko.

Po maturze wyemigrowała do Wielkiej Brytanii i wymyśliła, że chciałaby poznawać świat w porządku alfabetycznym. Pierwszym krajem na literę A jest Abchazja.

Oficjalnie Abchazja znajduje się na terytorium Gruzji, ale dziesięć lat temu wywalczyła sobie autonomię.  Posiada własny rząd, konstytucję, język i prawo, media, a nawet znaczki. Niezależność Abchazji uznało dotąd tylko kilka krajów, w tym Rosja, Wenezuela, Tuvalu, Nikaragua i ostatnio Syria.

#MisjaAbchazja - tak trzy dziennikarki nazwały swój reporterski projekt, który zakłada wyprawę do tego państwa "widmo". Chcą wyruszyć w sierpniu, w czasie, kiedy w Sukhumie - stolicy Abchazji rozpoczną się  oficjalne obchody 10-lecia uzyskania autonomii i 25 lat  od czasu wygranej wojny z Gruzją (w latach 1992-93).

Dziennikarki chcą spędzić na Kaukazie prawie 4 tygodnie i pisać stamtąd reportaże, publikować fotoreportaże, a po powrocie wydać książkę-album.

Dziennikarki na platformie PolakPotrafi.pl zbierają pieniądze na pokrycie kosztów reporterskiej misji. Mają na to tylko 30 dni.

Zachęcamy do wsparcia ich projektu:

https://polakpotrafi.pl/projekt/misja-abchazja

O autorkach:

Anita Czupryn to publicystka "Polski". Jest autorką artykułów o tematyce społecznej, wywiadów z politykami oraz ikonami kultury i nauki. Laureatka literackiego konkursu "Kobieta na zakręcie" organizowanego przez Wysokie Obcasy i Świat Literacki. W 2010 nominowana do prestiżowej Nagrody Mediów Niptel za odważną publicystykę na temat sytuacji polskich mediów. W 2013 była korespondentką wojenną w Afganistanie. Jej reportaż z ataku rebeliantów na bazę w Ghazni znalazł się w podręczniku do języka polskiego dla gimnazjalistów. Autorka czterech książek z literatury faktu oraz współtwórczyni filmu dokumentalnego "Trudny rok”"(2001). W 2017 r. współtworzyła serial dokumentalny "Polskie zabójczynie" dla CI Polsat.

Velar Grant jest fotoreporterką i dziennikarka z Londynu. Absolwentka filologii rosyjskiej Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, stypendystka Ministerstwa Edukacji Narodowej w Moskwie; ukończyła również studia fotograficzne w Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Wyemigrowała z Polski w 2000 roku, najpierw do Belgii, następnie do Szwajcarii i Monako, by osiedlić się w Londynie. W 2011 roku zdobyła nagrodę Picture of the Year niemieckiego magazynu Human Rights Observer. W 2016 roku jej esej fotograficzny "Forgotten Children of Idomeni" zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Mobile Photography Award. Jej prace były wystawiane w Darkroom Gallery w Vermont USA, 6x6 Center for Photography w Limassol na Cyprze oraz na wystawie MPA 2016 w Mediolanie we Włoszech. Jej zdjęcia ukazują się m. in. w The Guardian, Wall Street Journal, The Times, The Telegraph, National Geographic czy International Street Photographer. Velar Grant jest licencjonowanym członkiem National Union of Journalists UK, na stałe współpracuje z amerykańską agencją Zuma Press. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na bieżących wydarzeniach politycznych, prawach człowieka i zjawisku emigracji.

Sara Komaiszko jest niezależną dziennikarką i ekspertką w dziedzinie mediów społecznościowych; na stale mieszka w Wielkiej Brytanii. Zadebiutowała serią artykułów o życiu społeczności polskiej w Anglii, w dzienniku "Polska" w 2008 r. W 2010 r. ukończyła kierunek komunikacja i media na University of East London. Po studiach odbyła staż Public Relations w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie. Szczególnie zainteresowana Polonią na Wyspach Brytyjskich, publikowała artykuły o problemach emigracji dla Nowego Folderu - magazynu online Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do magazynów społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii, takich jak Goniec Polski, Open Magazyn czy Nowy Czas, gdzie prowadziła również rubrykę kulturalną. W latach 2014-2016 była koordynatorką sekcji filmowej londyńskiego festiwalu sztuki promującego prawa człowieka. Przeprowadziła wtedy serię wywiadów z twórcami filmów, artystami i aktywistami społecznymi. Od 2017 roku związana z radiem Hello Irlandia w Dublinie, dla którego przeprowadza wywiady z podróżnikami, działaczami społecznymi oraz osobistościami ze świata polskiej literatury, filmu i muzyki.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Przepraszam, czy tu biją - kontynuacja tematu. Sprawa olsztyńskich policjantów-sadystów przekazana do sądu w Ostródzie

  Decyzja Sądu Najwyższego dotyczy sprawy o sygn. akt II K 1069/17, która wpłynęła do Sądu Rejonowego w Olsztynie pod koniec listopada... Zobacz więcej »
  • 22/11/2018 11:06
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Pił za swoje, na kurczaka już nie wystarczyło

   W miniony wtorek olsztyńscy policjanci przyjęli zawiadomienie o kradzieży sklepowej, do której doszło na terenie jednego z punktów... Zobacz więcej »
   • 22/11/2018 10:50
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Rzecznik przedsiębiorców chce ukarania naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach za prowokację w sprawie fiskalnej żarówki

    Rzecznik wnioskuje do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec naczelnika... Zobacz więcej »
    • 22/11/2018 09:58
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Zapadł prawomocny wyrok w sprawie pobicia na olsztyńskiej starówce

     Jakub Z., przedsiębiorca z Olsztyna oraz Miłosz P., trener personalny z Gdańska zostali oskarżeni o to, że w dniu 17 czerwca 2017 na... Zobacz więcej »
     • 22/11/2018 08:46
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      Nowe władze Powiatu Olsztyńskiego

      Wczoraj w Olsztynie odbyła się pierwsza sesja VI kadencji Rady Powiatu. 25 osób otrzymało zaświadczenie o wyborze na radnego, po czym... Zobacz więcej »
      • 22/11/2018 08:31
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

       Rusza proces (byłego) olsztyńskiego adwokata Krzysztofa K.

       Przypomnijmy. Sprawą znanego niegdyś olsztyńskiego adwokata, Krzysztofa K. zajęliśmy się pod koniec 2016 roku. Krzysztof K. oprócz... Zobacz więcej »
       • 21/11/2018 08:36
       • 0
       • amark

       Polecane firmy

       Reklama konta firmowego