Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Tu na razie jest lotnisko... I niech tak zostanie!

 • 22/07/2017 11:09
 • 0

Jednym z najbardziej gorących tematów na naszym lokalnym podwórku - choć sprawa zdecydowanie nie jest lokalna - jest przyszłość olsztyńskiego lotniska na osiedlu Dajtki - jednego z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych punktów Olsztyna. Istnieje zagrożenie, że zamiast samolotów będziemy tam "podziwiać" osiedle mieszkaniowe. - Prezydent Piotr Grzymowicz uważa, że pilotowanie samolotów czy skoki ze spadochronem to sport tylko dla bogatych, uprawiany na państwowym gruncie i że na lotnisku nic się nie dzieje - opowiada Jacek Stawowczyk, dyrektor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego.

Uzyskane przez nas dane jednak zdecydowanie temu przeczą.

Od 1 stycznia 2016 r. do dziś wykonano 7841 operacji lotniczych statków powietrznych (samoloty i szybowce) będących własnością Aeroklubu lub jego członków. Łączny czas operacji lotniczych wyniósł 1856 godzin. Dodatkowo na lotnisku wykonano około 1300 operacji obcych statków powietrznych. Stacjonujący na terenie lotniska śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wykonał ponad 900 wylotów do zdarzeń losowych i wypadków.

W samym stowarzyszeniu zrzeszonych jest ponad 100 osób, realizujących swoje pasje lotnicze. Oprócz tego kilkadziesiąt osób wspiera aktywnie działania Aeroklubu, a setki osób przychodzą tu po prostu spędzać czas.

Jednym z głównych zadań statutowych są szkolenia do licencji samolotowej pilotów, którzy latają potem w LOT albo w innych liniach powietrznych.

- W najbliższym czasie linie lotnicze na całym świecie będą potrzebowały dziesiątek tysięcy pilotów. Młodzi ludzie wiedzą, że to dla nich szansa - dodaje Jacek Stawowczyk.

Dodajmy, że historia lotniska sięga roku 1913, kiedy to w tym miejscu przygotowano i przeprowadzono pierwszy pokazowy lot samolotu dla mieszkańców Olsztyna. Od zakończenia II Wojny Światowej lotnisko do chwili obecnej stanowi własność Skarbu Państwa, a jego użytkownikiem jest Aeroklub Warmińsko-Mazurski. Problemy lotniska zaczęły się kilkanaście miesięcy temu. Najpierw w 2015 roku miasto wypowiedziało dotychczasowe stawki za użytkowanie wieczyste 80 hektarów gruntu. Według nowych stawek Aeroklub miał płacić do kasy ratusza ponad pół miliona złotych rocznie. Na to lotniska nie stać... Sprawa znalazła swój finał w SKO. Ciekawostką jest też to, w jaki sposób ratusz wyliczył nowe stawki. Otóż asfaltowy pas startowy został porównany do autostrady, a zieleń, trawa - do terenów zielonych w mieście. Operat ratusza opiewa na 60 mln złotych, a operat lotniska - na 17 mln złotych.

Potem olsztyński radny PiS, Leszek Araszkiewicz do spółki z radnym Tomaszem Głażewskim z Nowoczesnej stwierdził, że najlepiej by było, gdyby zamiast lotniska na Dajtkach wybudowano osiedle mieszkaniowe. A tereny są niezwykle atrakcyjne, więc zapewne niejeden developer dałby się skusić...

W tym miejscu należy zadać sobie pytanie - czy Olsztyn, który aspiruje do miana metropolii stać na to, aby lotniska nie było? I to lotniska z jedyną w Polsce tej klasy infrastrukturą? Olsztyński aeroklub jest najnowocześniejszy w kraju, a lotnisko jest obiektem użytku publicznego, który nie podlega certyfikacji. - Dla nas to nobilitacja - podkreśla Jacek Stawowczyk.

Pieniądze na modernizację zostały pozyskane ze środków Unii Europejskiej i były największe, jakie udało się zdobyć któremukolwiek aeroklubowi w kraju, zaś w Aeroklubie zatrudnieni są wysoko wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie lotnictwa. Ćwiczy tu policja i straż pożarna, stacjonuje pogotowie lotnicze. Dlaczego więc naszym włodarzom z jakichś koniunkturalnych powodów na lotnisku nie zależy, a inni włodarze o takie obiekty niemal się biją? To kolejne pytanie retoryczne...

- Nie bierzemy dotacji ani od samorządu ani z budżetu państwa. Wszystko wypracowujemy sami - kontynuuje Jacek Stawowczyk. - Dlatego uważam, że powinnismy być perłą w koronie miasta. Nie zastąpią nas ani apartamentowce ani kolejna galeria handlowa - dodaje z goryczą.

Jeśli zaś chodzi o galerię... Warto wiedzieć, że Galeria Warmińska nie powstałaby, gdyby nie lotnisko na Dajtkach, bo tu właśnie lądował inwestor. Na tymże lotnisku witaliśmy także papieża Jana Pawła II podczas jego wizyty w Olsztynie. Od 13 lat Aeroklub czynnie uczestniczy w organizacji największej imprezy charytatywnej w naszym mieście - Rotariańskiej Majówce Lotniczej. Odbywają się tu koncerty i pikniki...

Przed nami wybory samorządowe. Nie omieszkamy zadać poszczególnym kandydatom pytania, jak widzą przyszłość olsztyńskiego lotniska. Ciekawi też jesteśmy, co na to obecni radni.

- Oby zdrowy rozsądek zwyciężył, a ratusz zmienił nastawienie do nas z korzyścią dla mieszkańców Olsztyna - podsumowuje Jacek Stawowczyk.

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Spowodował kolizję na ul. Bałtyckiej w Olsztynie. Był nietrzeźwy i chciał uciec

  W minioną sobotę po godzinie 22:00 policjanci z olsztyńskiej drogówki otrzymali zgłoszenie, że na ul Bałtyckiej w Olsztynie doszło... Zobacz więcej »
  • 23/04/2018 13:39
  • 0
  • del

  Ksiądz Janusz Ostrowski przyjął sakrę biskupią

  W uroczystości wzięli udział arcybiskupi i biskupi, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz duchowieństwo, osoby... Zobacz więcej »
  • 23/04/2018 12:30
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Przemyt w przerobionym samochodzie

   Wczoraj w godzinach nocnych funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Bezledach wytypowali do kontroli samochód marki Opel Meriva... Zobacz więcej »
   • 23/04/2018 12:14
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Marianna Hołubowska: - Skąd wziąć pieniądze na spalarnię odpadów w Olsztynie?

    Nadal bowiem mieszkańcom Olsztyna brak jest jasnej i transparentnej odpowiedzi na pytanie  kto zapłaci za realizację inwestycji... Zobacz więcej »
    • 23/04/2018 09:14
    • 0

    Nasza olsztyńska Łyna, czyli rzeka dziczeje

    Chodzi o teren w sumie około 50 ha. Na jednym ze zdjęć widać ławicę osadów minaralno-organicznych. Osady te powodują wypiętrzanie... Zobacz więcej »
    • 23/04/2018 08:36
    • 0
    • Jacek Pachucki

    Polecane firmy

    Reklama konta firmowego