Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Uwaga! Sezon na oparzenia wśród dzieci w pełni!

 • 12/03/2018 10:21
 • 0

Średnio kilkoro małych pacjentów tygodniowo trafia zimą do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie z powodu oparzeń. Część z nich musi być leczona w oddziale chirurgicznym. - Najczęściej oparzeń doznają dzieci w wieku 1,5 roku do 3 lat. Bo w tym czasie zaczynają chodzić i są najbardziej ruchliwe, a jednocześnie brakuje im wyobraźni i doświadczenia, by przewidzieć co się może stać - przyznaje doktor Tadeusz Politewicz z Oddziału Klinicznego Chirurgii i Urologii Dziecięcej z Pododdziałem  Urazowo-Oparzeniowym Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. - Dlatego bardzo ważna jest opieka i czujność rodziców i opiekunów.

Zimą jest więcej oparzeń, bo dzieci częściej przebywają w domu.

- Małe dzieci najczęściej zostają poparzone kawą lub  herbatą. Często trafiają do nas dzieci, które siedziały trzymane przez mamę na kolanach, a obok stała szklanka z gorącą kawą, które dziecko wylało na siebie. Albo inna typowa sytuacja. Na stole jest obrus, a na nim są poustawiane gorące potrawy czy napoje. Dziecko uczy się chodzić, łapie za obrus i wszystko zrzuca na siebie. Inna sytuacja. Rodzic wlewa gorącą wodę do wanienki, zagapi się i wsadza dziecko do gorącej wody. Jeszcze inny przykład. Dziecko było posadzone na krzesełku do karmienia, a w zasięgu jego ręki stał dzbanek z gotującą się grzałką elektryczną wodą. Wystarczyła chwila nieuwagi i doszło do nieszczęścia, po którym musieliśmy przeszczepić 8-miesięcznemu dziecku aż 40 proc. oparzonej powierzchni skóry. A oparzenie już 5 proc. części ciała u małego dziecka, jeżeli będzie nieleczone, może zakończyć się śmiercią! Natomiast starsze dzieci ulegają oparzeniom podczas rozpalania w piecu, wybuchów butli gazowej czy rozpalania ognisk i pożarach - wyjaśnia doktor Tadeusz Politewicz.

Chirurdzy przypominają, że oparzenie nie ogranicza się do samej rany oparzeniowej, ale jest bardzo ciężką chorobą, w zależności od głębokości, rozległości i miejsca oparzenia. Jeśli do oparzenia dojdzie w tak zwanych okolicach wstrząsorodnych, posiadających dużo zakończeń nerwowych, takich jak twarz, szyja, dłonie, pachwiny czy krocze, jest to bardzo niebezpieczne i poszkodowany odczuwa duży ból.

Wyróżniamy cztery stopnie oparzeń. Oparzenie pierwszego stopnia polega na zaczerwienieniu chorego miejsca. Przy poparzeniu drugiego stopnia powstają pęcherze. Paradoksalnie najbardziej bolesne są właśnie oparzenia pierwszego i drugiego stopnia. W trzecim i czwartym stopniu dochodzi już do uszkodzenia zakończeń nerwowych, dlatego pacjent nie odczuwa tak dużego bólu. W trzecim stopniu pojawia się tkanka martwicza, a w czwartym - zwęglenie.

Oparzenie powyżej 5 proc. powierzchni ciała prowadzi do powstania choroby oparzeniowej z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej i dużą utratą białka z organizmu. Dlatego w pierwszych dobach leczenia oparzenia tak ważna jest płynoterapia i leczenie przeciwbólowe Rana oparzeniowa  stanowi duże "wrota" zakażenia. Te bakterie, które przy zdrowej skórze nie są chorobotwórcze, po wniknięciu do organizmu przez ranę oparzeniową mogą doprowadzić do sepsy, czyli ciężkiego zakażenia całego organizmu. Może także dojść do miejscowego zakażenia rany oparzeniowej i pogłębienia oparzenia. Podczas oparzenia może dojść  również do wstrząsu bólowego, czyli załamania się organizmu na skutek bólu, co może doprowadzić do zaburzeń krążeniowo-oddechowych, stanowiących zagrożenie życia.

Zależnie od głębokości oparzenia, blizny zostają do końca życia. Dzieci mają potem z tego powodu kompleksy, zwłaszcza jeśli ślady zostają na twarzy. Poza tym może dojść do blizn przerostowych, tak zwanych bliznowców, które powodują przykurcze kończyn czy niezamykanie powiek. Wiele oparzonych dzieci wymaga leczenia operacyjnego, czasami wielokrotnego wycięcia tkanek martwiczych z przeszczepieniem skóry w celu wygojenia  rany oparzeniowej, jak również operacji rekonstrukcyjnych, mających na celu likwidację  przykurczów i poprawienie funkcji narządu ruchu lub wyglądu.

- Jeśli dochodzi do oparzenia, dziecko natychmiast powinno być schłodzone zimną wodą przynajmniej przez 5-10 minut. Głębokość oparzenia zależy od temperatury czynnika parzącego i czasu jego działania. Dlatego tak ważne jest zmniejszenie temperatury. Warto też od razu podać środki przeciwbólowe, dużo poić i niezwłocznie udać się do lekarza albo wezwać pogotowie - przypomina doktor Tadeusz Politewicz.

Oddział Kliniczny Chirurgii i Urologii Dziecięcej z pododdziałem leczenia oparzeń Szpitala Dziecięcego w Olsztynie jest przystosowany do leczenia najcięższych oparzeń u dzieci.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Dziś rocznica pacyfikacji kopalni Wujek - największej zbrodni stanu wojennego

14 grudnia na porannej masówce w Wujku zapadła decyzja, aby nie podejmować pracy, dopóki do kopalni nie przybędzie Jan Ludwiczak... Zobacz więcej »
 • 16/12/2018 09:07
 • 0
 • amark

  Elbląg pamięta tamte dni. 48 lat temu robotnicy poparli strajk na Wybrzeżu

  W tym roku przypada 48 rocznica tych tragicznych wydarzeń, kiedy od milicyjnych kul zginęło kilkadziesiąt osób, a ponad tysiąc... Zobacz więcej »
  • 16/12/2018 08:55
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

   Przejechał kobiecie po stopach i uciekł

   Do całego zajścia doszło w środę około godziny 16:00 na ulicy Nowy Rynek w Lidzbarku Welskim. Kierujący samochodem osobowym toyota... Zobacz więcej »
   • 15/12/2018 10:07
   • 0
   • Express.olsztyn.pl

    Głodne i zmarznięte zostały same

    Psy przebywały na zamkniętej posesji na os. Kościuszki w Olsztynie. Podczas poszukiwania właściciela, okazało się, że ich pan... Zobacz więcej »
    • 15/12/2018 09:54
    • 0
    • Express.olsztyn.pl

     Do Klebarka nową drogą

     - Inwestycja realizowana jest dzięki partnerstwu Powiatu Olsztyńskiego z gminą Purda. Korzystamy przy tym ze środków z budżetu obu... Zobacz więcej »
     • 15/12/2018 08:41
     • 0
     • Express.olsztyn.pl

      A w ratuszu bez zmian

      Porozumienie podpisano wczoraj podczas sesji rady miasta. - Zostało przygotowane w oparciu o programy, z jakimi szliśmy do wyborów oraz... Zobacz więcej »
      • 15/12/2018 08:29
      • 0
      • Express.olsztyn.pl

      Polecane firmy

      Reklama konta firmowego