Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Uważajcie na leśne zwierzęta na drogach!

 • 13/11/2018 13:12
 • 0

Tylko w ciągu jednej doby lidzbarscy policjanci odnotowali na drogach powiatu trzy zdarzenia z udziałem leśnych zwierząt. Zderzenie samochodu z sarną czy dzikiem może być tragiczne w skutkach nie tylko dla samego zwierzęcia, ale także dla kierowców i pasażerów.

Sarny, łosie, lisy czy dziki szukając resztek jedzenia często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta walcząc o swe leśne terytorium wbiegają wprost pod koła jadącego samochodu. Skutki takiego zderzenia mogą być tragiczne.

W ciągu ostatniej doby na drogach powiatu lidzbarskiego doszło do trzech zdarzeń z udziałem zwierząt leśnych. Wczoraj w nocy na ul. Orneckiej w Lidzbarku Warmińskim pod koła osobowego hyundaia wbiegła sarna. Do kolejnych dwóch zdarzeń doszło około godz. 18:00 na jednym z odcinków drogi K-51 w Markajmach. Tam najpierw pod koła Volkswagena Taurona weszły 3 dziki. Dosłownie chwilę po tym zdarzeniu, kierujący odosobowym audi uderzył w przebiegającego na drugą stronę jezdni kolejnego dzika. Na szczęście nikt z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. W kolizji ucierpiały zwierzęta i pojazdy.

Jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt?

- W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach.

- Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b "uwaga dzikie zwierzęta".

- Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.

- Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Znieważył bezdomną kobietę. Teraz sobie za to popracuje społecznie

  To postępowanie zostało zainicjowane przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który 27 lipca 2018 r... Zobacz więcej »

   Historia pewnej pralki

   Kilka dni temu do jednego z olsztyńskich centrów handlowych przyjechali mieszkańcy innego powiatu. Para miała zaplanowane zakupy, a... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 10:59
   • 0
   • del
   • .

   Quo Vadis Polsko czyli Mała Skarga

   Piotr Kubiak w latach 80 napisał setki wierszy i tekstów piosenek. Dopiero po wielu latach owe teksty znalazły się na płycie... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 08:13
   • 0
   • Express.olsztyn.pl
   • .

   Rękopis znaleziony w stanie wojennym

   Do generała[1] Za słowo kłamstwem splugawione, za mundur bratnią krwią splamiony, za ręce siłą rozłączone, za Naród... Zobacz więcej »
   • 13/12/2018 07:57
   • 1
   • warmiak

   Polecane firmy

   Reklama konta firmowego