Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

W Gołdapi i Gietrzwałdzie dziękowano za tegoroczne plony

 • 13/09/2018 08:44
 • 0

Wrzesień to czas dożynek. Ludowe święto plonów, jako ukoronowanie całorocznego trudu rolników, jest wyrazem dziękczynienia Bogu i człowiekowi za zbiory. W ceremonii dożynkowej ważną rolę odgrywa wieniec jako symbol urodzaju, a największe uroczystości dożynkowe mają charakter religijny.

W minioną sobotę odbyły się dożynki diecezji ełckiej w Gołdapi, a w niedzielę - dożynki archidiecezji warmińskiej w Gietrzwałdzie.

Dożynkom, które odbyły się na gołdapskiej Promenadzie Zdrojowej, towarzyszyło hasło "Z Maryją, Oblubienicą Ducha Świętego, dziękujemy za plony". Uroczystej liturgii przewodniczył bp Jerzy Mazur, ordynariusz ełcki.

Podczas mszy świętej zostały poświęcone ziarna na zasiew oraz chleby, którymi kapłani podzielili się z uczestnikami uroczystości. Po eucharystii był czas na wspólny posiłek, dzielenie się chlebem z tegorocznych zbiorów, konkurs wieńców dożynkowych, występy zespołów folklorystycznych, a także konkursy, zabawy i animacje. Wielu rolników przybyło w ludowych strojach.

Z kolei w Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie uroczystości odpustowe połączone były ze 141 rocznicą objawień gietrzwałdzkich oraz 52 archidiecezjalnymi dożynkami. Uroczystej mszy świętej, odprawionej na gietrzwałdzkich błoniach, przewodniczył i homilię wygłosił ordynariusz radomski, bp Henryk Tomasik. Rolnicy u stóp polowego ołtarza złożyli swoje plony oraz wieńce dożynkowe. Wśród darów od pszczelarzy z regionu znalazły się między innymi plastry miodu z żywymi pszczołami.

Na uroczystościach w Gietrzwałdzie obecny był wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, który w procesji eucharystycznej również złożył swój dar ołtarza. Wojewoda ofiarował obrus ołtarzowy i świece liturgiczne.

Na zakończenie gietrzwałdzkich uroczystości, z okazji 100-lecia odzyskania rzez Polskę niepodległości, został zasadzony dąb niepodległości. Gietrzwałd jest jedynym w Polsce miejscem objawień Matki Bożej, które zostały uznane przez Kościół. W odpuście uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób, w tym Warmiacy z Niemiec, a także goście z Litwy, Łotwy i Ukrainy.

 

foto: W-M UW w Olsztynie

Oceń
Autor: Express.olsztyn.pl

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

  Zawiadomienie do prokuratury w sprawie zaniedbań w Stomilu

  Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Południe wszczęła śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy w sprawozdaniach finansowych sportowej... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 16:26
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Obwodnica Olsztyna na finiszu. Zobacz galerię!

  Z powodu przerwy zimowej na budowie, roboty na obwodnicy Olsztyna są okrojone, nie wszystkie prace w niskich temperaturach można... Zobacz więcej »
  • 23/02/2019 13:00
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego