Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

W Olsztynie przywracana jest normalność w sprawie katyńsko - smoleńskiej

 • 11/04/2018 09:17
 • 0

10 kwietnia 2018 roku po raz pierwszy w uporządkowany, uroczysty sposób w Olsztynie zorganizowne zostały obchody katyńsko - smoleńskie.

Pewnym wstępem o patriotycznym akcencie był występ zespołu teatralnego z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, który zaprezentował sztukę pod tytułem "Konfederaci barscy". Publiczność dopisała i przy pełnej sali mogliśmy wysłuchać i zobaczyć widowisko bardzo dobre pod względem repertuarowym, dydaktycznym i refleksyjnym.

9 kwietnia po południu olsztyński PIS w parku im. Kusocińskiego zorganizował Apel Pamięci poświęcony poległym w Katyniu i pod Smoleńskiem, z okolicznościowymi przemówieniami, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.

Program na 10 kwietnia przewidywał w Olsztynie uroczystości na Placu Solidarności, a następnie w gmachu Urzędu Wojewódzkiego.

Dlaczego wysuwam tezę - przywraca się normalność.

Otóż, jak dotąd trudno było się pogodzić z ignorancją i zaniedbywaniem tego doniosłego wydarzenia w regionie, a nawet pokazywania swego negatywnego stosunku do ofiar smoleńskich i ich rodzin. Teraz "cywilizuje się" pomału to bolesne wydarzenie i jest nadzieja, że ujrzy ono światło dzienne w przestrzeni publicznej, w placówkach szkolnych i kulturalnych. Nie chodzi tu o jakiś nadmierny patos i przesadę, a jedynie o poważne traktowanie największej tragedii powojennej Polski.

Nie jestem szczególnym entuzjastą większej ilości pomników smoleńskich w naszym regionie, ale na pewno duży obelisk przy zbiegu ul. Bałtyckiej powinien stanąć w możliwie szybkim terminie.

Nie powinniśmy też zapomnieć o osobach z regionu związanych z tragedią smoleńską - o ministrze Aleksandrze Szczygło, o minister Grażynie Gęsickiej, o biskupie polowym Tadeuszu Płoskim czy o marszałku sejmu Macieju Płażyńskim.

 

foto: Kamil Olszewski
 

Oceń
Autor: S. Antoni Poniatycki

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Olsztyńskie autobusy miejskie dojadą do Olsztynka

Nowa umowa rozszerza podobne porozumienie zawarte ponad miesiąc temu. Wówczas władze stolicy regionu sfinalizowały rozmowy z... Zobacz więcej »
 • 18/09/2018 15:58
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

W Olsztynku podczas prac budowlanych wykopano ręczny granat F-1. Mieszkańców ewakuowano

W miejscu znaleziska policjanci oraz funkcjonariusze straży miejskiej wyznaczyli strefę bezpieczną, na którą nie mają wstępu osoby... Zobacz więcej »
 • 18/09/2018 14:31
 • 0
 • Express.olsztyn.pl

  Prof. Piotr Obarek dwukrotnie uniewinniony

  Na mocy tego orzeczenia Piotr Obarek został uznany winnym popełnienia plagiatu pracy habilitacyjnej i za to przewinienie został... Zobacz więcej »
  • .

  Co zrobiłeś dla olsztyńskiej Starówki w ciągu ostatnich czterech lat?

  Piotr Grzymowicz: Na szeroko rozumianą kulturę wydaliśmy z budżetu miasta przeszło milion sześćdziesiąt tysięcy złotych. Jeśli... Zobacz więcej »
  • 18/09/2018 10:18
  • 0
  • Express.olsztyn.pl

  Polecane firmy

  Reklama konta firmowego