Nie możesz uzyskać dostępu do konta?

Windykowali przedawniony dług. Zastraszana ofiara nie żyje. Po interwencji senator Staroń sprawę zbada prokuratura

 • 04/12/2017 12:33

W czerwcu opisywaliśmy na naszych łamach tragiczną historię Leonarda Pszczoły - zmarłą ofiarę firm windykacyjnych. Przypomnijmy. Mężczyzna posiadał w jednym z banków niewielki debet, który przestał spłacać w roku 2001. Spowodowane to było długą hospitalizacją, spowodowaną załamaniem nerwowym związanym z problemami osobistymi. Leonard Pszczoła po wyjściu ze szpitala utrzymywał się z renty w wysokości około 600 złotych, więc zadłużenie nadal nie było regulowane. Bank nie uzyskał tytułu wykonawczego. Zapomniał dopełnić formalności, za to sprzedał dług firmom windykacyjnym. Wówczas zaczęła się 16-letnia (!) gehenna mężczyzny... Uporczywe nękanie telefonami o każdej porze dnia i nocy, tony korespondencji, ponaglenia do zapłaty, wezwania do ugody, a nawet sugerowanie, że o wszystkim dowiedzą się sąsiedzi, co narazi pana Leonarda na ośmieszenie, kompromitację i życie w środowisku z łatką dłużnika.

 

- Wskazywaliśmy, że był to bezprawny stalking. Informowaliśmy, że pan Pszczoła ma pełnomocnika i to z nim należy się kontaktować – mówi mec. Lech Obara, do którego Leonard Pszczoła zwrócił się o pomoc.

Niedługo potem do prokuratury rejonowej w Olsztynie trafiło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez znaną firmę windykacyjną. Zawiadomienie dotyczące uporczywego nękania złożyli krewni zmarłego Leonarda Pszczoły, reprezentowani przez kancelarię prawną mec. Obary. Rodzina nie ma wątpliwości, że ich bliski został zaszczuty żądaniami spłaty długu z odsetkami. Chodziło o zbadanie, czy chroniczny stres związany z nękaniem mógł mieć tragiczny skutek - śmierć.

Prokuratura sprawy nie podjęła, ale wówczas - na prośbę rodziny Leonarda Pszczoły - do akcji wkroczyła senator Lidia Staroń, która skierowała do prokuratora krajowego, Bogdana Święczkowskiego pismo w sprawie umorzenia postępowania. Dziś poznaliśmy odpowiedź na to pismo.

- W odpowiedzi na pismo (...) zawierające wniosek o wszczęcie postępowania przygotowawczego w sprawie (...) Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie dotyczącej uporczywego nękania Leonarda Pszczoły przez przedstawicieli firmy windykacyjnej Ultimo S.A uprzejmie informuję, że w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie przeprowadzono analizę akt tej sprawy pod kątem zasadności wydanego postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.

W sprawie tej zawiadomienie o przestępstwie pełnomocnik córki zmarłego Leonarda Pszczoła, wobec którego przedstawiciele Ultimo S.A podejmowali, pomimo przedawnienia roszczeń, działania egzekucyjne w celu odzyskania wierzytelności, co mogło nosić znamiona uporczywego nękania w rozumieniu art. 190a par.1 kk oraz oszustwa określonego w art. 286 par. 1 kk.

Po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego, w dniu 17.08.2017r. prokurator Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Północ w Olsztynie zatwierdził postanowienie Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego podejrzenia popełnienia w okresie od 2016r.do 24.05.2017r. uporczywego nękania poprzez wysyłanie pism oraz drogą telefoniczną Leonarda Pszczoły, co wzbudzało u niego uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszało jego prywatność (...)

Jako podstawę odmowy wskazano brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Analiza akt wskazuje, że decyzja ta była przedwczesna, bowiem w sprawie nie dokonano pełnych ustaleń w zakresie częstotliwości kontaktowania się przedstawicieli Ultimo S.A. z pokrzywdzonym w sprawie nakłonienia go do spłaty zadłużenia, co mogłoby pozwolić na miarodajną ocenę, czy działania te nosiły charakter uporczywego nękania.

Z akt sprawy wynika, że firma ta skierowała do pokrzywdzonego 7 pism, trzykrotnie kontaktowała się z nim telefonicznie oraz wysłała 2 wiadomości sms. Z informacji członków rodziny pokrzywdzonego wynika jednak, że kontaktów telefonicznych było więcej i w związku z tym kwestia ta wymaga procesowego wyjaśnienia.

Z uwagi na powyższe skierowano pismo do Prokuratora Rejonowego Olsztyn-Północ w Olsztynie obligujące do spowodowania wszczęcia w tej sprawie postępowania przygotowawczego. - poinformowała Aneta Molga, p.o. Prkuratora Okręgowego.

 

- To jedna z tysięcy podobnych spraw, jakie rozgrywają się w całym kraju. Firmy windykacyjne wykorzystują nieznajomość prawa osób zaciągających kredyty, m.in. niewiedzę dotyczącą przepisu określającego, że wierzytelności w związku z niespłaconym kredytem przedawniają się po trzech latach. Jeśli w tym czasie nie następuje ustanowienie bankowego tytułu egzekucyjnego, to znika wszelkie umocowanie prawne do egzekwowania pieniędzy od zadłużonej osoby - podkreśla mec. Lech Obara.

 

Oceń
Autor: amark

KOMENTARZE

DODAJ KOMENTARZ

Pozostałe wiadomości

Gej „politpoprawny”

Z tą tolerancją to różnie bywa. „Tolerancja jest dobra tylko dla LGBT+Q”, bo parafrazując zawołanie „Wielkiej Rewolucji... Zobacz więcej »
 • 23/03/2019 11:48
 • 0
 • warmiak

„Sie” pospieszyli

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał, jak zwał tak zwał, „Deklarację LGBT+[Q]”. Co tam program przedwyborczy... Zobacz więcej »
 • 16/03/2019 10:30
 • 0
 • warmiak
 • .

"Piątka Kaczyńskiego" a hipokryzja Broniarza

Wszystko za sprawą, bądź co bądź, niefortunnego wyrażenia się ministra Szczerskiego o nauczycielach i celibacie. Wśród... Zobacz więcej »
 • 08/03/2019 08:57
 • 2
 • warmiak

Ogień Pamięci w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych

Przedstawiciele władz państwowych, w tym Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, Minister Obrony Narodowej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 13:58
 • 0
 • Aleksander Żywczyk
 • .

„Firli-mirli”, czyli Schetynowy ból głowy

Ten rejwach spotęgował dodatkowo (należało się tego spodziewać) PSL. Prezes Kosiniak-Kamysz próbuje przekonać, że w tej... Zobacz więcej »
 • 02/03/2019 11:52
 • 1
 • warmiak

Polecane firmy

Reklama konta firmowego